şifalı bitkiler

Yaza hazır mısınız?Bahar mevsiminin gelişi ve güneşin bize fazladan gülümsemesi; öncesinde kalın kışlık kıyafetlerden çıkarıyor bizi, bunun dışarısında fazladan dışarıda zaman geçirmeye ve buna bağlı olarak fazladan davranış etmeye başlıyoruz. İncelen ve kısalan elbiseler , fazladan dışarıda zaman geçirerek sosyalleşme olgusunun çoğalması da içimizdeki zayıf olma duygusunu harekete geçiriyor. Kış Mevsiminde kalın kazakların ve montların altına gizlediğimiz pek kilolarımız ile endişelerimizin uyandığı mevsim bahar, her birimiz bir an öncesinde onlardan arınmak istemeye başlıyoruz.
Baharda bir taraftan pek kilolarımızdan kurtulmaya çalışırken, bir taraftan vücudumuz yeni mevsime adapte olmaya çalışıyor. Sonbaharın bitişi ile halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, uyuşukluk ve uykudan pratik değil uyanma bulguları ile baş gösteren bahar yorgunluğu ile uğraş ediyoruz. Bahar yorgunluğunun basit sebebi mevsim değişikliğine ilişkili yükselen olumsuz iyonlar. Olumsuz iyonlar bedende yorgunluğa ve halsizliğe ne sebeple olurken, olumlu iyonlar sıkı hissetme ve mutlu olmak ile ilişkilendiriliyor. Mevsim değişikliğine ilişkili bozulan iyon balansı yine oluşana civarı bahar yorgunluğu aynı ritimde devam edebiliyor. Bahar yorgunluğunu engelleyecek beslenme taktikleri ile bu yorgunluktan daha kısa zamanda arınmak muhtemel .
Yorgunluğu beslenme ile yenin
Az ve sık sık beslenin…
Her besin tüketiminden 3 saat daha sonra kan şekeri düşmeye başlar. Açlık müddeti uzadıkça kan şekerinde meydana gelen düşmeye paralel yorgunluk seviyeyi artar. Öğünlerde çok miktarda besin tüketmek mahaline az ve sık sık beslenmek, kan şekerinizde oluşacak dalgalanmaları azaltacağından dolayı kendinizi daha sıkı hissetmenizi olanağı sağlar .
Günde en az 2 litre su için
Vücutta su oranının düşmesi , halsizlik ve yorgunluğa sebep olabilir . Vücuttan su kaybını engellemenin en pratik karayolu susuzluk hissinin oluşmasını beklemeden su içmektir. Bahar ayları süresince gün içerisinde en az 2 litre su içmek lazımdır .
Kan şekerinizi çabuk yükselten besinlerden kaçının
Kan şekerini çabuk yükselten besinler, bununla birlikte kan şekerini daha çabuk düşürür. Kan şekerinde olan çabuk düşüş, bahar yorgunluğunun artmasına sebep olabilir . Bu sebeple beyaz un ve beyaz şeker içerir ve kan şekerinde dalgalanmalara sebep olan besinlerden muhtemel olduğunca uzak durmanız gerekir.
Ağır yemeklerden kaçının
Kızartma ve kavurma benzeri fazla yüksek yağ içerir ya da hamur işleri benzeri sindirimi pratik değil gıdalardan bahar süresince uzak durmanız sağlıklıdır. Bu tür yiyecekler, öğün sonrasında uykunuzun gelmesine ne sebeple olabilmektedir .
Günde en az 5 porsiyon kıtır meyve-sebze tüketin
Yapılan araştırmalar, kalifiye bir hayat amaçlı gün içerisinde 5 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini meydana koymuştur. Sebze ve meyvelerde yer alan vitamin, mineral ve antioksidanlar vücudun daha enerjik olmasını sağlamanın yanında , etrafsal etmenler nedeni ile meydana gelen hücre yaşlanmasını da yavaşlatır.
Vücudu yaza hazırlamak için
Kışın soğuğu ve rehavetine kapılıp kilo aldıysanız, sıhhatli beslenmeye başlamanın tam vakti . Kış Mevsiminde ihmal ettiğimiz şeylerin en başında gelen suyu baş tacı etmeye başlayın ve gün içerisinde en az 2 litre itinalı su amaçlı . Beslenmenizi gün içerisinde 3 saatten uzunca aç kalmayacak biçimde yine planlayın. Kış Mevsiminde TV karşısında yatana civarı yediğiniz abur cuburlardan uzaklaşın ve yatmadan 2 saat öncesinde yemeyi kesinlikle .Etiketler:
Genel
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı