şifalı bitkiler

Yaşlanma İlacıYaşlanma İlacı Yaşlanma sürecini yavaşlatmak amaçlı yapılmış olan çalışmalar sonucu bilim adamları aracılığıyla yaşlanmayı yabaşlatabilecek bir ilaç saptandı .

İshal tedavisinde kullanılan önceki bir ilacın yaşlanmayı yavaşlatabileceği yapılmış olan araştırmalar sonucu saptandı .

CLK – bir proteinine doğrudan etki

Kanada’daki McGill Üniversitesinden bilim adamlarının hayvanlar üstünde yaptığı araştırma , yaklaşık 80 yıl bir önce bulunan ” clioquinol ” ilacının ” saat – bir ” de denilen ” CLK – bir ” proteinine doğrudan etki ederek omurgasızlar ve farelerin ek olarak uzun yaşamasını sağladığını gösterdi .

Yaşlanma sürecini yavaşlatma umudu

İlacın CLK – bir’i kodlayan genin etkin olmasını engelleyerek yaşlanma sürecini yavaşlatabileceği belirtildi .

Laboratuvarda bu ilaç , hayvanlarda Alzheimer , Parkinson ve Huntingdon hastalıklarının ilerlemesini de tersine çevirdi .

Avrupa ve Asya’da ishal buna benzer karın ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılan clioquinol , muhtemel gösterişli hemen yan etkileri sebebiyle geride çekilmişti .

1960’larda doktorlar Japonya’daki omurilik iltihaplanmaları vakalarındaki artış ve bu ilaç aralarında bağlantı olduğundan şüphelense de , bu sabah araştırmacılar bu vakalar ve clioquinol aralarında ilişki olmadığını düşünüyor .

İnsanların bu ilacı kullanabilmesi amaçlı ek olarak birden çok araştırma gerekiyor .

” Journal of Biological Chemistry ” dergisinde yayımlanan araştırma , Fransız ” Le Nouvel Observateur ” dergisinin internet sitesinde bulunuyor .Etiketler: ,
Genel
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı