şifalı bitkiler

Terk edilme korkusu cinselliği öldürüyor
Terk edilme korkusu erotizmi öldürüyorİkinci evliliklerde mutlu olmak oranının yanlızca yüzde 18 olduğuna öne çıkan uzmanlara karşı , terk edilme korkusu ve kapana kısılmış hissinin yaşandığı ilişkilerde erotizm ölüyor.

Aile ve Evlenme Terapileri Derneği işbirliğiyle düzenlenen sekiz . Avrupa Aile Terapileri Kongresi bu yıl İstanbul’da yapıldı. Dünyadan çok sayıda psikolog ve psikoterapistin katıldığı kongrede konuşan Psikolog ve Psikoterapist Anlık Eryorulmaz, boşanmalarla beraber çocukların bu andan itibaren geleneksel aile yapısı içerisinde yetişmediğini ifade etti. Eryorulmaz, “Çocuklar ya bekâr ebeveynleri ile veya üvey anne/baba ile yaşıyor.

Araştırmalar, iki. evliliklerini yapan eşlerin yanlızca yüzde 1sekiz’inin sevinçli olduğunu gösteriyor” dedi.

Erotizm ölüyor nedeni ise …

Terapist ve Yazar Esther Perel’e karşı , cinsel hatalar her an ilişkisel problemlerin sonucu olmuyor. İlişkilerde ki bağlılık ve bireysel bağımsızlık aralarında ki dengenin mühim olduğunu ifade eden Perel, terk edilme korkusuyla kapana kısılmış hissinin ilişkilerde erotizmi öldürdüğü görüşünde.

Güç kafa karıştırıyor

“Erkekler olarak hem birbirimize aynı zamanda kadınlara ne ile davranmamız gerektiği konusundaki şartları erken öğrendiğimiz bir kültürde yaşıyoruz” diyen Terapist Ged Smith ise “Bu kuralların çiğnenmesi yanlızca erkekler aracılığıyla değil, kadınlar aracılığıyla da çelik tepkiyle karşılanıyor. Kadınlarında dinden alışverişe, görüntülerinden eğitimlerine civarında onları kendisinin yerlerinde tutan şartları var. Ataerkillik her ne civarında toplumumuzda baskın olsa da ‘kuvvet’ kavramı erkeklerin kafasını karıştıran bir illüzyon. Erkekler ne ile bir baba veya eşleri için ne ile bir koruma amaçlı olacakları sorusuna karşılık arıyor” dedi. Psikiyatr Carlos Sluz ki ise aile kavramının esnek bir sistem olduğunu vurgulayarak, ” Yepyeni aile formu tanımları, alışkanlıklarımızı ve önyargılarımızı zorluyor” dedi.

Türkiye aile terapisine alıştı

Aile ve Evlenme Terapileri Derneği Başkanı Yard. Doç. Dr. Murat Dokur, ülkemiz’de bilhassa aile ve evlenme , çift terapisinin giderek önem kazandığını ifade etti. Dokur, ” Eşlerin terapiye gelişleri, öncesine karşı çok ek olarak kabullü, olağan ve verimli olmakta. Bu Andan Itibaren bireyler , aile ve ilişkilerinde bir sıkıntı , aksaklık ve güzel olmayış söz konusu olduğunda, bir uzman arayışına çok ek olarak erken yönelebilmektedirler” dedi.Etiketler:
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı