şifalı bitkiler

Tamamlayıcı tıpta hekim şartıTamamlayıcı tıpta hekim şartı

Sağlık Bakanlığı Sıhhatli Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan , geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp uygulamalarını sertifikalı hekimlerin yapabileceğini ve yurt haricinde sertifika alanların , ilgili komisyonda değerlendirileceğini ilan etti .

Şencan , düzenlediği basın toplantısında geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp hakkında 4 yıldır devamı eden çalışmalara bitiş şeklinin verildiğini , çalışmaların tamamlandığını ve bu uygulamaların sadece doktorlar aracılığıyla yapılabileceğini bildirdi .

Bu tür uygulamaların sadece Uzak Doğu’da yapıldığı kanaatinin hatalı olduğunu AMERIKA , Almanya ve Fransa bunun için benzer ülkelerde de yapıldığını bahseden Şencan , konuyla ilgili tespit edilmiş bir çerçeve çizmek amaçlı gerek bulunan mevzuatların çıkarılacağını ifade etti .

Mevzuat çalışmaları sırasında dünyadaki uygulamaların incelendiğini ifade eden Şencan , meydana konulan faaliyet gruplarının kendisinin alanlarında araştırmalar yaptığını dile getirdi . Uygulamanın , sadece doktor aracılığıyla yapılabileceğini , Sıhhatli Bakanlığınca denetleneceğini bahseden Şencan , tıptaki öte iyileştirme metotları bunun için benzer bunun da hastaneler , poliklinikler veya muayenehaneler de yapılabileceğini bilgisini verdi .

Çalışmayı yapacak hekimlere , öte sıhhatli çalışanlarının de yardım eden olabileceğini ifade eden Şencan , ” Bu uygulamaları sertifikalı doktorlar yapabilecek . Yurt haricinde sertifika alanlar , ilgili komisyonda değerlendirilecek ” dedi .

Bununla ilgili özel bir sıhhatli kuruluşu tanımına gitmeyeceklerine dikkati çeken Şencan , şuanki sıhhatli kuruluşlarının yapacakları uygulamalara yönelik alt yapılarında düzenlemeye gidecekelerini belirtti .

Şencan , geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp uygulamalarının Genel Sıhhatli Sigortası ( GSS ) kapsamına alınmasının planlanmadığını , konunun istismar edilmemesi amaçlı ilgili rehber endikasyon listesi hazırlayacakalarını da ilan etti .

Uygulamaya geçilecek alanlar

Şencan , faaliyet alanında akupunktur , hipnoz , hirudoterapi , refleksoloji , ozonla iyileştirme , mezoterapi , fitoterapi , homeopati , osteopati , kyropraktik , maggot ve apiterapi uygulamalarıyla proloterapi ve kupa tedavisi konularında yönetmelikler çıkarılacağını ifade etti .

Şencan , yönetmeliklerin uygulamalı hangi sıhhatli kuruluşlarında ve kimler aracılığıyla yapılabileceğine işaret eden esaslar , sertifikasyon , denklik , denetleme bunun için benzer konuları içereceğini de belirtti .Etiketler:
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


/div>
kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp