şifalı bitkiler

Tamamlayıcı tıpta hekim şartıTamamlayıcı tıpta hekim şartı

Sağlık Bakanlığı Sıhhatli Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan , geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp uygulamalarını sertifikalı hekimlerin yapabileceğini ve yurt haricinde sertifika alanların , ilgili komisyonda değerlendirileceğini ilan etti .

Şencan , düzenlediği basın toplantısında geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp hakkında 4 yıldır devamı eden çalışmalara bitiş şeklinin verildiğini , çalışmaların tamamlandığını ve bu uygulamaların sadece doktorlar aracılığıyla yapılabileceğini bildirdi .

Bu tür uygulamaların sadece Uzak Doğu’da yapıldığı kanaatinin hatalı olduğunu AMERIKA , Almanya ve Fransa bunun için benzer ülkelerde de yapıldığını bahseden Şencan , konuyla ilgili tespit edilmiş bir çerçeve çizmek amaçlı gerek bulunan mevzuatların çıkarılacağını ifade etti .

Mevzuat çalışmaları sırasında dünyadaki uygulamaların incelendiğini ifade eden Şencan , meydana konulan faaliyet gruplarının kendisinin alanlarında araştırmalar yaptığını dile getirdi . Uygulamanın , sadece doktor aracılığıyla yapılabileceğini , Sıhhatli Bakanlığınca denetleneceğini bahseden Şencan , tıptaki öte iyileştirme metotları bunun için benzer bunun da hastaneler , poliklinikler veya muayenehaneler de yapılabileceğini bilgisini verdi .

Çalışmayı yapacak hekimlere , öte sıhhatli çalışanlarının de yardım eden olabileceğini ifade eden Şencan , ” Bu uygulamaları sertifikalı doktorlar yapabilecek . Yurt haricinde sertifika alanlar , ilgili komisyonda değerlendirilecek ” dedi .

Bununla ilgili özel bir sıhhatli kuruluşu tanımına gitmeyeceklerine dikkati çeken Şencan , şuanki sıhhatli kuruluşlarının yapacakları uygulamalara yönelik alt yapılarında düzenlemeye gidecekelerini belirtti .

Şencan , geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp uygulamalarının Genel Sıhhatli Sigortası ( GSS ) kapsamına alınmasının planlanmadığını , konunun istismar edilmemesi amaçlı ilgili rehber endikasyon listesi hazırlayacakalarını da ilan etti .

Uygulamaya geçilecek alanlar

Şencan , faaliyet alanında akupunktur , hipnoz , hirudoterapi , refleksoloji , ozonla iyileştirme , mezoterapi , fitoterapi , homeopati , osteopati , kyropraktik , maggot ve apiterapi uygulamalarıyla proloterapi ve kupa tedavisi konularında yönetmelikler çıkarılacağını ifade etti .

Şencan , yönetmeliklerin uygulamalı hangi sıhhatli kuruluşlarında ve kimler aracılığıyla yapılabileceğine işaret eden esaslar , sertifikasyon , denklik , denetleme bunun için benzer konuları içereceğini de belirtti .Etiketler:
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı