şifalı bitkiler

Yorgunluğa İyi Gelenler

Yorgunluğa İyi Gelenler
Geceleri uykunuzu almanıza nazaran her an yorgun mu hissediyorsunuz? Enerjinizi geriye kazanmanız sandığınızdan daha pratik olabilmektedir.

Zengin detaylı besinler yorgunlukla maçta ve üstelik yedek enerji depolamanızda sizlere destekçi olabilmektedir. Çalışmak, tv seyretmek ve genç bakmak benzeri pekçok eylem yorgun hissetmemize sebep olabilmektedir. Fakat şayet akşam yeteri civarı uyku alıyorsanız ve bunun için nazaran halen yorgun hissediyorsanız bir de beslenme düzeninize göz atma vaktiniz gelmiş demektir.

Yorgunluk, uzmanlar aracılığıyla besin muhtevaları fukara gıdalarla bağıntılı yer almaktadır. Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi amaçlı kompleks karbonhidratlar, yağ, protein ve vitamin-mineraller benzeri kolay besin öğeleri gerekir. Bunları yeteri civarı almadan yorgun, üstelik sinirli hissedebilir ve daha berbat gıda tercihlerine yönelebilirsiniz.
Enerjinizi çabuk yükseltebilmek amaçlı şeker ve benzeri gıdalar tüketmek esasında sizin enerji seviyenizden çalar ve kısa bir süre bundan sonra kilitlenmenize sokak açar.

Yorgunluk amaçlı ne tüketmeliyiz?

Proteinin zihinsel odaklanma ve enerji amaçlı öncül meydana geldiğini her birimiz biliyoruz. Bu yüzden vücudun ağır ağır sindirerek kan şekerini yavaş ve balanslı yükseltecek kinoa ve buğday mahsulleri benzeri bitkisel protein bazlı yiyecekleri tüketmek yararlı olacaktır.

Çinko enerji imalatı amaçlı kilit noktadır ve çinko muhtevası dik besinlerle beslenmek bedendeki yağların çabuk bir biçimde enerjiye dönüşmesine katkıda yer alır.
Çinkonun en güzel kaynakları; bitter çikolata, mantar ve fıstıktır.

Tatlı patates içerir gıdaların enerji arttırdığı ispatlanmıştır. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılara yönelik gün içerisinde bir su bardağı tatlı patates tüketen bayanların %78’i en az 3 gün içinde kronik yorgunluk şikayetlerinden kurtulmuşlardır.

Bir Kore araştırmasına yönelik ise; gün içerisinde 2 fincan ginseng çayı tüketmek enerjiyi %50 ve daha fazla arttırabilir.

Güney Kalifornia Üniversitesi’ndeki araştırmacılara yönelik gün içerisinde ¼ su bardağı pırasa tüketmek yorgunluk yakıntılarını %25’e civarı azaltmaktadır.

Yeterince demir alamayan kişilerde daha fazla yorgunluk ve rehavet görülmektedir. Yeteri Civarı demir olmadan vücudumuz dokulara yeteri civarı oksijen taşıyamaz. Yorgun hissediyorsaniz öncelikle kesinlikle demir düzeyinizi ölçtürmeli ve düşüklük varsa demir muhtevası dik besinleri (yumurta, et, kuru kayisi ve benzeri) yevmiye beslenmenize eklemelisiniz.

Kısacası yorgun hissetmemizin sebebi vücudumuzun bir birlik gıdalara gereksinim duymasından ötürü kaynaklanabilir, iyi uyumanıza ve fizyolojik olarak sizlere yıpratacak bir is yapmamanıza nazaran yorgun ve halsiz hissediyorsaniz, çözümü kalifiye ve sıhhatli beslenmekten geçiyor

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı