şifalı bitkiler

Vajina Kuruluğu

 Kadınlarda belirli dönemlerde cinsel kuruluk yaşanabilir. Buda hem kadın hem erkeği olumsuz yönde etkileyebilecek bir sorundur.  Bu dönemi atlatmak için etkili çözümü lubrikan yani kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Petrol bazlı vazelin gibi kayganlaştırıcıları asla ve asla kullanmayın. Bunlar hem enfeksiyona olan eğilimi arttırırlar hem de içerdikleri maddeler prezervatiflerin dayanıklılığını azaltırlar. Öte yandan vajinada irritasyona neden olabilirler. Vajinal kuruluk varlığında cinsel ilişki bir keyif kaynağından çok acı ve stress nedeni haline gelir. Dış genital bölgede başlayıp tahime kadar uzayan bölgeye vajina ismi verilir. Vajina 10-15 cm uzunluğunda olan bir kanaldır. Bu kanalık önle arka duvarı birbiri ile sürekli temas halindedir. Bu temastan dolayı duvarların sürtünmesini engellemek için o bölgede kesinlikle bir sıvı akıntısı olması gerekir. Bu bölge nemli olmazsa sürtünmede ötürü tahriş olma ihtimali vardır.

Vajinanın cinsel beraberlik sırasında daha da fazla nemli olması gerekir. Bu yüzden ilişki sırasında vajinadan daha fazla sıvı salınır. Vajinal kuruluktan 2 şekilde söz edebiliriz ;
1- Normal zamanlardaki kuruluk
2- Cinsel beraberlik sırasındaki kuruluk

Kuruluk nedenleri
adet siklusunun dönemleri, gebelik, doğum sonrası, emzirme dönemi, stress dönemleri,  prezervatif kullanımı,  tampon kullanım, vajinal duş ,ilaçlar, menopoz

Vajina Neden Kaygan Olması Gerekir
Vajinada sürekli bir sıvı akımı olması gerekmektedir. Vajinanın ön ve arka duvarı sürekli temas halindedir. Kadın, günlük yaşmını devam ettirirken o duvarlar temas halinde olur. Eğer yüzeyler nemli olmazsa tahriş olur. Cinsel iliki sıraısnda duvarların tahriş olmaması için daha kaygan olması gerekir.

Vajinal Kuruluk Neden Olur

Günlük yaşamdaki kuruluktan ve tahrişten söz ediliyor ise, bunun en fazla görülen sebebi kadının yapısal durumudur. Yapısal olarak bazı kadınlarda vajina nemlenme daha az olur.

Diğer bir sebep ise, menopoz dönemidir. Östrojen hormonunun azalmasıyla vajina bölgesinin nemlenmesi azalır ve tahriş olur.

Cinsel ilişki esnasında en fazla görülen vajinal kuruluk sebebi, yeteri kadar uyarılmamaktır. Vajinadaji kayganlaşmayı oluşturan, cinsel uyarılardır.

Vajinal Kuruluk Cinsel Hayatı Etkiler Mi ?

Cinsel beraberlikte vajina kaygan değil ise ilk giriş sırasında ve ilişki sırasında kadın ağrılar hisseder. Bununla beraber vajinal kuruluk problemi; kadının ilişkiden kaçması, orgazm olamaması, eşinden uzaklaşması gibi sorunları beraberinde getirir.

Etiketler: , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı