şifalı bitkiler

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi birçok farklı sorunu ifade etmek için kullanılabilir . Saç dökülmesinin bir çok farklı sebepten ötürü ortaya çıkabilmektedir . Sağlıklı saçlara sahip kişiler , günlük ortalama 50 – 100 arasında saç teli dökmektedir . Ancak sağlıksız saçlara sahip kişilerin saç dökülmesi bu sayılardan fazladır . Saçınızın döküldüğünü taraklarınızda , banyo ve elbiselerinizde gözlemleyebilirsiniz .
Tıb dünyasında saç dökülmesi şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

Saç dökülmesi , saçlardaki küçük bir incelmeyle başlar ve tüm saçların dökülmesiyle neticelenebilen bir sorundur . Normal koşullarda günlük ortalama olarak 50 – 100 arasında saç telimiz dökülür .

Saç dökülmesi en çok erkeklerde görülmesinin yanı sıra , kadınlarda da görülebilmektedir . Birçok insan için saç dökülmesi veya saçların güçsüzleşmesi büyük bir sorundur . İnsanların fiziksel görünülerini belirleyen , güzelliklerini , etkileyiciliğini azalttığını düşündüren saç dökülmesi , büyük psikolojik sorun taşımakta ve özgüven duygusu ile iç içedir . Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesi; hem erkek hem kadınları ilgilendirmektedir ve en çok rastlanan saç dökülmesi tipidir . Erkeklerde , bu tip saç dökülmesi kellik adıyla bilinmektedir . Saçlar belirli , dönem içerisinde dökülür;bu dönem genellikle , bölgesel veya tamamen kellik ile neticelenmektedir . Kadınlarda ise saç çizgisi geri çekilmemektedir; ancak saç telleri incelerek saçlar güçsüzleşmektedir . Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesini tetikleyen 3 ana etken bulunmaktadır:
Hamilelik , menapoz , psikolojik stres ile değişen hormonal yapı ile saç foliküllerinde değişklerin meydana gelmesi ,

– Eksik mikrosirkülasyon halinde birikebilen , besinsel protein , sülfür amino asit veya vitamin yetersizlikleri ,

– Kepek ve saç derisi kaşıntısı ile bağlı olabilecek Seborea ( yağlı saç tipi ve saç derisi )

Saç Dökülmesinin Çeşitleri:

Telogen Effluvium: Kişinin stres yaşaması sonrasında ( uzun süreli yüksek ateş , büyük bir ameliyat veya ciddi bir enfeksiyon ) ortaya çıkan en çok görülen saç dökülmesi tipidir . Bu tip saç dökülmesi bedendeki beklenmeyen hormonal değişiklikler sonrası yaşanmaktadır; özellikle kadınlar doğum yaptıktan sonra bu tip saç dökülmesi ile karşı karşıya kalırlar .
İlaçların Yan Etkisi: Bazı ilaçların yan etkileri saç dökülmesine sebep olabilmektedir . Kanser tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar , beklenmedik ve halk arasında çok görülen saç dökülmesine sebep olmaktadır .

Hastalık Belirtisi Olarak: Saç dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir . Bu hastalıklardan bazıları; sarkoidoz , lupus eritomotozus , sifiliz , tiroid hastalığı ( hipotiroidi veya hipertiroidi ) , seks hormon bozukluğu , cilt kanseri , beslenme rahatsızlıkarı vb . Beslenme bozukluları görülen kişiler genellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları şiddetli geçenlerde rastlanmaktadır .

Etiketler: , ,
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı