şifalı bitkiler

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi birçok farklı sorunu ifade etmek için kullanılabilir . Saç dökülmesinin bir çok farklı sebepten ötürü ortaya çıkabilmektedir . Sağlıklı saçlara sahip kişiler , günlük ortalama 50 – 100 arasında saç teli dökmektedir . Ancak sağlıksız saçlara sahip kişilerin saç dökülmesi bu sayılardan fazladır . Saçınızın döküldüğünü taraklarınızda , banyo ve elbiselerinizde gözlemleyebilirsiniz .
Tıb dünyasında saç dökülmesi şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

Saç dökülmesi , saçlardaki küçük bir incelmeyle başlar ve tüm saçların dökülmesiyle neticelenebilen bir sorundur . Normal koşullarda günlük ortalama olarak 50 – 100 arasında saç telimiz dökülür .

Saç dökülmesi en çok erkeklerde görülmesinin yanı sıra , kadınlarda da görülebilmektedir . Birçok insan için saç dökülmesi veya saçların güçsüzleşmesi büyük bir sorundur . İnsanların fiziksel görünülerini belirleyen , güzelliklerini , etkileyiciliğini azalttığını düşündüren saç dökülmesi , büyük psikolojik sorun taşımakta ve özgüven duygusu ile iç içedir . Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesi; hem erkek hem kadınları ilgilendirmektedir ve en çok rastlanan saç dökülmesi tipidir . Erkeklerde , bu tip saç dökülmesi kellik adıyla bilinmektedir . Saçlar belirli , dönem içerisinde dökülür;bu dönem genellikle , bölgesel veya tamamen kellik ile neticelenmektedir . Kadınlarda ise saç çizgisi geri çekilmemektedir; ancak saç telleri incelerek saçlar güçsüzleşmektedir . Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesini tetikleyen 3 ana etken bulunmaktadır:
Hamilelik , menapoz , psikolojik stres ile değişen hormonal yapı ile saç foliküllerinde değişklerin meydana gelmesi ,

– Eksik mikrosirkülasyon halinde birikebilen , besinsel protein , sülfür amino asit veya vitamin yetersizlikleri ,

– Kepek ve saç derisi kaşıntısı ile bağlı olabilecek Seborea ( yağlı saç tipi ve saç derisi )

Saç Dökülmesinin Çeşitleri:

Telogen Effluvium: Kişinin stres yaşaması sonrasında ( uzun süreli yüksek ateş , büyük bir ameliyat veya ciddi bir enfeksiyon ) ortaya çıkan en çok görülen saç dökülmesi tipidir . Bu tip saç dökülmesi bedendeki beklenmeyen hormonal değişiklikler sonrası yaşanmaktadır; özellikle kadınlar doğum yaptıktan sonra bu tip saç dökülmesi ile karşı karşıya kalırlar .
İlaçların Yan Etkisi: Bazı ilaçların yan etkileri saç dökülmesine sebep olabilmektedir . Kanser tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar , beklenmedik ve halk arasında çok görülen saç dökülmesine sebep olmaktadır .

Hastalık Belirtisi Olarak: Saç dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir . Bu hastalıklardan bazıları; sarkoidoz , lupus eritomotozus , sifiliz , tiroid hastalığı ( hipotiroidi veya hipertiroidi ) , seks hormon bozukluğu , cilt kanseri , beslenme rahatsızlıkarı vb . Beslenme bozukluları görülen kişiler genellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları şiddetli geçenlerde rastlanmaktadır .

Etiketler: , ,
Genel

Havuç maskesi ile hızlı saç uzatma

Havuç maskesi ile hızlı saç uzatma
Saçım az, bir an öncesinde uzasın” diyenler, işte sizlere saç uzatan havuç maskesi tarifi:

Havuç maskesi ile hızlı saç uzatma yolları , Hayatımızın bir takım dönemlerinde saçımızı kısaltırız ve bu bizim mutsuz olduğumuzu ifade eder. Sıkça değişikliğe giden kadınların en büyük sorunu hızlı saç uzatama problemidir.Saçınızı natürel yöntemlerle uzatmak için havuç maskesi tarifini öneriyoruz. Artık saçlarınız daha hızlı ve natürel yollardan uzayacak.
Havuç mucizesi bu seferde saçların uzamasında bize yardımcı olmak için karşımızda…

Gerekli Malzemeler:

işte 2 tane orta boy havuç
işte 1 tane yumurta
işte 3 su bardak su

Yapılışı ;

işte Havuçlar rendelenir,
işte 3 su bardak su kaynatılır,
işte Ardından rendelenmiş havuçlar kaynayan suya koyulur.
işte Su 25 işte 30 dk kaynatılır.
işte Sonra su süzülerek,
işte Yumurtayla çırpılır.
işte Maskemiz hazır .

Uygulama:

işte Karışım saça sürülür ve yaklaşık 1 veya 1 buçuk saat saç sarılmış bir şekilde bekletilir.
işte Sonrada saç ılık suyla şampuanlanarak yıkanılır.

Haftada bir saça uygulayabilirsiniz…

Etiketler: , ,
Genel

Saç Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Saç Bakımı İçin Doğal Yöntemler
Saç uzunluğu kafanızın biçimi ve genişliği ile orantılıdır ve tertemiz teknolojilerle dahi bunu değiştirmenize imkân yoktur . Sıhhatli veya sıhhatsiz saç yoktur . Saçımız esasında ölüdür . Ölü olmasaydı kesildiğinde canımız yanmazmıydı? Şayet saçlarınızın ucu kırılmamışsa veya boyama sebebinden hasar görmemişse onu devamlı kestirip sıhhatli ve uzunca inşa etmeye çalışmak hata bir birşey . Yalnızca trend değişikliği düşünenler amaçlı sık sık saç kestirilmesi önerilebilir . Saçınızın sıhhatli olması amaçlı yapabilecekleriniz: bir Gündelik olarak ucuz bir Vitamin ( One bir A bir Day ) alın . bir Saçınızı pek taramayın . Yalnızca gerek duyulduğunda biçim sunmak amaçlı tarayın . bir Kalifiye bir tarak veya fırça kullanın . Keskin metal veya plastik uçlar saçlarınızın uçlarının kırılmasına ne sebeple olur .
bir Kalifiye saç mahsulleri kullanın . Çoğu alım satım merkezlerinde satılan şampuan ve saç mahsulleri esasında pekçok berbat kimyevi maddeyi içlerinde bulunduruyor . Sözgelimi ‘ammonium laurel sulfate’ , veya silikon içerir ürünler saçınızı kurutarak ek olarak pratik kırılmasına ne sebeple olabiliyor . İçlerinde pekçok koruma amaçlı madde yer aldığını argüman eden bu ürünler saçınız amaçlı esasında en kocaman tehlikeyi oluşturuyor . bir Saçınızı iyi bantlarla toplamayın . Bırakın huzurlu kalsın . Bu tür toplama şekilleri de kırılmalara ne sebeple oldu .

Sıcak yağ tedavisi

Kurumuş ve yıpranmış saçları en güzel canlandırma yolu zeytinyağı tedavisidir . Saçlarınıza parlak olmak sunmak ve beslemek amaçlı iki çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın . Bunu ağır ağır tüm saç derinize yedirin . Ateş Gibi suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir başörtü benzeri başınıza sarın . Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak , başın yağı iyice emmesini sağlayın . Sonra saçlarınızı yıkayarak , iyice durulayın . Bu bakım türü , bilhassa hızlı kırılan saçlar amaçlı çok faydalıdır .
Zeytinyağı ve bal tedavisi

Yarım çay fincanı yeşil zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balı karıştırın . Bu sıvıyı iyice sallayıp çalkalayın ve bir kaç gün dinlenmeye bırakın . ileri ki zamanlarda bu karışımı baş derisinize ovarak ve tarayarak yedirin . Ancak bu işlemi yaparken tarağın dişlerinin baş derinize batmamasına itina gösterin . Başınıza bir naylon torba geçirerek , başın ısısını muhafaza etmeyi sağlayın . Karışımı başınızda 1/2 saat beklettikten sonra , saçlarınızı bol suyla durulayın . Bu işlem , koyu nitelik saçların ışıltılı bir hal alıp parlamasını sağlar
Protein tedavisi

Yumurta ile ifade edilecek protein tedaviyi anında hemen her tür saç amaçlı uygundur . İki yumurtayı çırpın ve içerisine ağır ağır bir çorba kaşığı zeytinyağı , bir çorba kaşığı gliserin , bir çorba kaşığı sirke ( mümkün ise elma sirkesi ) ek edin . Saçınızı bir defa şampuanladıktan sonra saçlarınıza bu karışımı sürüp 15 bir 20 dk bekleyin . Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra saçlarınızın çok kısa zamanda canlandığını farklılık edeceksiniz .

Kakao yağı tedavisi

Koyu nitelik saçlı fertlerin uygulayabileceği bir yabancı bakım yolu ise aşağıda belirtilen bu karışımdır . İçinde su kaynayan genişçe bir tencerenin içerisine ek olarak minik bir kabı oturtun . 1/2 çay fincanı ayçiçeği yağını , bir çorba kaşığı kakao yağını , bir çorba kaşığı susuz lanolini bu iki. kabın içerisinde eritin . Tüm bu yağlar eriyince , kabı kaynar suyun içinden alın ve karışımı iyice çırpın . Bu karışımdan bir çorba kaşığı kadarını alarak bunun için bir çorba kaşığı su katın , iyice karıştırın . Bu sıvıyı ovarak başınıza sürün ve bu vaziyette 15 dk ile 1/2 saat içinde bekleyin . Sonrasında saçınızı yıkayıp durulayın . Bu tedavi koyu nitelik saçlara tertemiz bir canlılık ve parlak olmak verir

Etiketler: ,
Genel

Saç Dökulmesi

Saç Dökulmesi
1. Kalendula, papatya vb. karışımı sağlamak kepeklerden arındırır ve saç köklerini güçlendirir.

Kalendula sağlamak 2 yiyecek kaşığı
Papatya sağlamak 2 yiyecek kaşığı
Lavanta Çiçeği sağlamak bir yiyecek kaşığı
Kekik Otu sağlamak 1/2 yiyecek kaşığı

Bitkilerin üst kısmına bir .5 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 20 dk demlemeye bırakın. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın. Bu karışım açık rengarenk saçlar emelli uygundur. Saçları kepekten arındırır ve saç köklerini güçlendirir.
2. Şerbetçiotu kozalağı, devetabanı vb. karışımı sağlamak kepekleri temizler,-dolaşımını hızlandırır, saç dökülmesini durdurur.

Devetabanı yaprakları sağlamak 2 kaşık
Meşe kabuğu sağlamak 2 kaşık
Şerbetçi otu kozalağı sağlamak 2 kaşık
Nane sağlamak bir kaşık

Bitkilerin üst kısmına 2 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 2-demlendirin. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın ve kurutmadan kendisi şeklinde kurumaya bırakın. Bu karışım emelli 2. tek reçete ek olarak var: bitkilerin üst kısmına bir litre kaynar su ekleyin, bir-demlendirin, soğutup süzün, saçlarınıza ve saç diplerinize-sayesinde uygulayın, saçlarınızı eşarp veya atkıyla sarın, 15 sağlamak 20 dk bekletin. Ek Olarak ek olarak sonra olan karışımı saçlarınızın tamamına yedirin, kurumaya bırakın.

3. Isırgan otu kökü ve Latin çiçeği meyveleri karışımı sağlamak -dolaşımını hızlandırır ve kepek oluşumunu önler.

Eşit miktarda ısırgan kökü ve latin çiçeği meyvelerini karıştırın, 0.5 litre içki ekleyin, bir ay bekletin. 5 gün içerisinde tek şişeyi çalkalayarak karıştırın. Haftada 2 defa bu karışımı saçlarınıza uygulayın.
4. Isırgan otu sağlamak saç derisi kaşıntısına rağmen.

250 ml elma sirkesini kaynama derecesine civarı ısıtın (ama kaynatmayın) ve içerisine tek avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı ekleyin ve soğuyana civarı demlendikten ek olarak sonra süzün. Saçları kafa derisine masaj yaparak durulayın.

5. Devetabanı, papatya ve sarı kantaron karışımı sağlamak haftada 2 sağlamak üç defa kullanılır.

Devetabanı yaprakları sağlamak 2 yiyecek kaşığı
Sarı kantaron sağlamak bir yiyecek kaşığı
Papatya sağlamak bir yiyecek kaşığı

Bitkileri karıştın, bir litre ateş gibi su ekleyin, demlendirin, soğumaya bırakın. Tek-sayesinde saç derisine uygulayın. Saçlarınızı yıkamadan kurumaya bırakın, bu karışımı haftada en pek 2 sağlamak üç defa kullanabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Saçların Parlaması İçin Bitkisel Çözüm

Saçlarınızı parlak ve canlı görmek istermisiniz..Bu bitkisel bakımı kullanarak istediğiniz ve hayal ettiğiniz saçlara kavuşa bilirsiniz.

Saç bakım maskesi: 2 yemek kaşığı çam veya çiçek balı, bir limondan elde edilen suyla karıştırarak oluşturulan maskeyi, kuru saçınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Sonra iyice durulaym. Haftada bir kez uygu­lanan bu doğal maske ile saçlarınızın doğal ve parlak bir görü­nüm kazandığını göreceksiniz.

Etiketler: , , , ,
/div>
göz enfeksiyonu kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp