şifalı bitkiler

Öksürük İçin Bitkiler

Hüseyin Ermiş,öksürük için çok fayda sağlayan ve şifa veren  bitkisel bir macun tarifiverdi. Bu macun sayesinde, akciğerlerde birikmiş olan balgamı atak ve öksürük sorununuza çare bulacaksınız.Denediğinizde faydasını görcek siniz.
GEREKLİ MALZEMELER:
* 1 tatlı kaşığı çörekotu,
* 1 tatlı kaşığı meyan kökü,
* 1/2 tatlı kaşığı havlıcan,
* 1/2 tatlı kaşığı zencefil,
* 1/2 tatlı kaşığı hint odunu,
* 1 çay kaşığı civanperçemi,
* 1/2 kilo çiçek balı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Öncelikle, bitkisel malzemelerin öğütülmüş olması gerekmektedir. Öğütülmüş malzemeleri balın içine karıştırın ve bu karışımdan günde 3 defa 1 er tatlı kaşığı yenilir.

Etiketler: , , , ,

Öksürük Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler

Öksürük Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler• Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik otu katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülüp günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir çay fincanı soğuk suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten ardından , süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu durumda olan bir yabancı kabın içerisine ihyana civarı bırakılıp sonrasında, günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş durumda olan bir çay kaşığı çitlembik tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içerisine katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış incir yaprağı katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış mayasıl otu katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç minik parçalara bölünmüş kereviz katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanına bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.

• Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı öksürük otu çiçeği katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülüp günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Benzer oranda ince kıyılmış ya da havanda dövülerek toz haline getirilmiş durumda olan , havlıcan, ebegümeci, zencefil, tıbbi hatmi, ayva yaprağı, ayva çekirdeği ve ıhlamur iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülerek günde iki defa erken ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir.

• Benzer oranda ince kıyılmış ya da havanda dövülerek toz haline getirilmiş durumda olan , öksürük otu (yapraklan ve çiçekleri), sığırkuyruğu çiçeği, ciğer otu ve sinirli ot yaprağı iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülerek günde iki defa erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Benzer oranda ince kıyılmış ya da havanda dövülerek toz haline getirilmiş durumda olan , nane, kekik, papatya çiçeği, tıbbi hatmi ve ıhlamur iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülerek günde iki defa erken ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir.

• Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı dar yapraklı sinirli ot katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülüp günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış kılıç otu katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış ayrık otu katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış sarmaşık katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanına birer tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.

Etiketler: , ,

Öksürük ve Balgam için Şifalı Bittkiler

Aylardan kış olduğunda gribal enfeksiyonlardan pek kendimizi kurtaramıyoruz.Bir çoğumuzun sıkça karşılaştığı bir durum olan öksürük ve belgam atamama probleminden kurtulmanın pratik ve doğal bir yolu mevcut. Elma çayı.

ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜK İÇİN : 1 litre suyun içine, ince dilimlenmiş 1 adet adet elmayı kabuklarıyla birlikte atın. Haşladıktan sonra çay gibi sıcak olarak için.
BALGAM SÖKTÜRMEK İÇİN : Elma kabukları ile yapılan çay, hem göğüsü yumuşatır, hem de, balgam söktürmek için idealdir. Tarifimize gelince; Elmanın kabuklarını soyun, İçine biraz tarçın, zencefil ve karanfil atılır. 10 dak demlendirdikten sonra, içilir.

Etiketler: , , , , , ,

Ender Saraç Öksürük İçin Kür

Dr. Ender Saraç, öksürük için faydalı bitkisel çözüm arayanlar için kara turp öneriyor.Bu kür öksuruğunuze iyi gelcektir.Bizde bu kürü sizlerle paylaşıyoruz.

ÖKSÜRÜK İÇİN SİYAH TURP ve BAL Karışımı: Öncelikle siyah turp kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur. Dikkat edin,  alt tarafını oymayın ki içine bal koyduğunuzda akmasın. Kara turpta oyduğunuz deliklerin içine bal doldurun ve oyarak içinden çıkan parçalardan küçük kapakçıklar yaparak tekrar bal koyduğunuz deliklerin ağzını kapatın. İçine bal doldurulan siyah turbu bu şekilde en az 24 saat bekletin. Turp suyu ve bal  içindeki maddeler birbirine işleyerek doğal bir şurup meydana gelecek ve bu karışım sizin öksürüğünüze karşı şifa olacaktır.Gün boyunca 3kaşık kullana bilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

İbrahim Saraçoğlu Öksürük Ve Balgam İçin Bitkiler

İşte sizlere ibrahim saraçoğlundan öksuruğunuze ve balgamınıza iyi gelcek kürü sizlere anlatı.İşte bu kür;

 Bir tane orta boy sarı soğanı 6 ya bölüp bir buçuk bardak su ilave ederek bunu bir miktar kaynatıyoruz. Daha sonra ılımaya bırakarak ılık bir şekilde içiyoruz. Fazla beklemiş suyu içmeyin yeniden hazırlamanız daha uygun olacaktır.

Eğer öksürüğünüz balgamlı ise :

Yarım litre suya 7-8 tane keçi boynuzu atarak kaynatın ve bunun suyunu için.3 gün sonra balgamın nasıl söküldüğünü sizde farkedeceksiniz. Özellikle sigara içen kişilerin bu kürü kullanmasını tavsiye ederiz.

Etiketler: , , , , , , , , , ,
/div>
göz enfeksiyonu kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp