şifalı bitkiler

Menopozda Ateş Basmasını Azaltmak için

Ateş basmaları ve menapoz–Bu ikisini birbirinden ayrı düşünmek mümkün değildir. Ateş basmaları perimenapoz ve menapoz dönemlerinin ilk belirtileri arasındadır. İşte menapoz döneminde oluşan ateş basması belirtilerini azaltmaya yardımcı püf noktalar;

1-Bazı araştırmacılar soyanın ateş basması ataklarını azalttığını belirtmiştir. Buna karşın uzmanlar soyanın takviye olarak değil de gıdalardan alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Soya içeren gıdalar soya sütü, soya fasulyesi, soya sosu ve tofu gibi gıdalardır.

2-Karayılan otu ateş basması ataklarını azaltmada oldukça etkilidir. Bu belirtilerin yanı sıra karayılan otu anksiyete bozukluklarına ve baş ağrılarına da iyi gelmektedir.

3-Doğal progesteron ateş basmalarına ve menapoz döneminin diğer belirtilerine karşı oldukça etkilidir. Hormon eczanelerde reçetesiz krem veya kapsül şeklinde satılmaktadır.

4-E vitamini ateş basmalarına ve gece terlemelerine iyi gelmektedir.

5-Effexoris menapoz dönemindeki ateş basmalarına iyi gelen bir antidepresandır. Bu antidepresan göğüs kanseri hastaları üzerinde kullanılmaktadır. Bu ilaç menapoz döneminde hormon tedavisi istemeyen kişiler için uygun olabilir.

6-Her gün otuz dakika egzersiz yapmak menapoz belirtilerini azaltmada oldukça etkilidir. Bu karşın egzersizler gece terlemelerini önlemek için yatmadan en az 3 saat önce yapılmalıdır.

7-Menapoz döneminde ateş basması ataklarını en aza indirmek için alkol, kafein ve baharatlı gıda tüketimini azaltın.

8-Migren baş ağrılarına karşı alınan Gabapentin ilacı bazı kadınlarda ateş basmalarını azaltıcı etki göstermiştir.

9-Östrojen takviyesi içeren hormon tedavisi menapoz dönemindeki belirtileri azaltır. Buna karşın östrojen hormonu tedavisi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Hormon tedavisini seçmeden önce riskleri ve faydalarını kapsamlı olarak düşünün.

10-Ateş basmaları özellikle yaz aylarında daha rahatsız edici olabilir. Bu nedenle pamuklu kıyafetler giymek rahatlamanıza yardımcı olur.

Etiketler: , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı