şifalı bitkiler

Keçi Gribi Nedir Tedavisi

Her sene olduğu gibi bu senede gribal enfeksiyonlara bağlı hastalıklardan muzdaribiz. geçen sene bildiğiniz gibi kuş gribi domuz gribi ismi verilen virüslere bir yenisi daha eklendi oda Keçi gribi
Kimimiz hastalığı biraz burun akıntısı, hafif boğaz ağrısı, hafif kırgınlıkla ayakta atlata bilirken; yüksek ateş, öksürük, kas ve eklem ağrıları ile yatakta hastalığı geçirenler olduğu gibi, hastaneye kaldırılmak zorunda olanlar bile olabiliyor.

Bu enfeksiyonun sebebi solunum yolları virüsleri. Uzmanlar, keçi gribinin en belirgin özelliğinin keçi gibi inatçı bir virüs olduğu ve uzun süre iyileşmediğini söylüyor. Normal gripten farklı olarak şidetli baş ağrısı ve halsizlik ile ortaya çıkıyor. Keçi gribi eğer daha çok ciğerleri etkilerse akciğer yetmezliği,kalbi etkilerse kalp yetmezliğine neden oluyor.
Tıpta bu isimde bir hastalık bulunmakta ama bu grip salgınıyla hiçbir şekilde alakası olmayan bir hastalık ismi zaten mevcut. Ama bazı işgüzar insanlar son yıllarda artan grip salgınlarına kuş, domuz, at gibi isimler verilmesinden istifade ederek bu seneki salgının ismini “keçi” olarak adlandırdılar ama “keçi gribi” hastalığı zaten mevcut olan bir hastalık.

, Avrupa ülkelerinde görülmeye başladı. Özellikle Hollanda ve Avustralya’da görülen keçi gribi can alıyor. İlk olarak Hollanda’da görülen hastalık 6 can aldı.
Hastalığın sebebi başta keçiler olmak üzere koyun ve sığır gibi geviş getiren hayvanlarda bulunan “Coxiella burnetti” ismindeki bir bakteridir. Bakteri keneler aracılığıyla da hayvandan hayvana taşınabilir.

Bakteriler en çok hayvanın süt, idrar, dışkı, plasentasında bulunur ve insanlara solunum yoluyla veya çiğ sütün içilmesiyle bulaşır. Bulaşma için tek bir bakterinin alınmasının bile yeterli olduğu kabul edilir. İnsandan insana, kan ve deri yoluyla bulaşma mümkündür, ancak çok ender olarak rastlanır. Hastalığın kuluçka süresi 10-40 gün arasında değişir.

Veteriner, tabakhane, süthane, mezbaha çalışanları gibi hayvancılıkla yakın ilişkisi olan mesleklerde daha fazla görülür.

Etiketler: , , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı