şifalı bitkiler

Kan Şekerini Kontrol Altına Alın

Şeker diyabet ve hipoglisemi gibi rahatsızlıkların nedenidir. Şeker çoğu zaman geçici bir enerji artışı sağlasa da aşırı şeker tüketimi bazı organlar ve bezler için oldukça zararlıdır. Eğer diyabet veya hipoglisemi rahatsızlığınız yoksa ve ara sıra şekerli gıdalar tüketiyorsanız pankreasınız bunun altından kalkabilir. Bununla birlikte eğer süreli olarak şekerli gıdalar tüketiyorsanız pankreasınız şekere karşı aşırı duyarlı hale gelir.

Şeker birçok gıdanın içersinde bulunmaktadır ve sağlıklı bir yaşam için şekeri belli oranlarda tüketmek gerekir. Kan şekeri seviyenizi normal bir seviyede tutmanın en önemli yöntemi düzenli olarak lifli gıdalar tüketmektir. Özellikle çözülebilen lifler hücre hassaslığını arttırarak pankreasın aşırı insülin biriktirmesini önler ve karaciğerin glikozu daha etkili bir biçimde kullanmasını sağlar.
Günlük yaklaşık olarak 35-50 grç lifli gıda tüketimi karaciğer ve panksreas sağlığınız için oldukça önemlidir. Tahıllar, çerezler, sebze ve meyveler lif bakımından oldukça zengin gıdalardır. Özellikle elma ve armut çözülebilen lif içerdiği için karaciğer için daha faydalıdır.

Proteinler böbrek üstü bezlerinin düzenli işlemesi için gerekli minerallerdir ve kişiyi aşırı karbonhidratı gıdalardan uzak tutar. Proteinler insülin üretimini teşvik etmediği için kan şekerinin düzenlenmesine katkıda bulunurlar. Bu nedenle hergün düzenli olarak belli miktarlarda protein tüketimi kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Ufak ve sık öğün tüketimi de kan şekerinin düzenlenmesine katkıda bulunur. Öğün atlamak veya birşey yemeden 2-3 saat geçirmekten kaçının ve düzenli aralıklarla ufak atıştırmalar yapın. Bu sayede metabolizmanız düzenli olarak çalışır ve kan şekeri seviyeniz normal düzeyde tutulur.

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı