şifalı bitkiler

Ahmet Maranki Kabızlık

Kabızlık, tuvalete hiç çıkamama veya çok seyrek tuvalete çıkma olarak adlandırılır. Kabızlığın başlıca nedenleri, susuz gıdaların yenmesi, mide rahatsızlıkları, bağırsak rahatsızlıklar, basur, sürekli oturma, kabızlığa yol açan etmenler arasında sayılabilir.
Prof. Dr. Ahmet Maranki kabızlığı önlemek için bir çok bitki önermektedir.  Kabızlığı önlemek için balık, çavdar ekmeği, ıspanak, salata ve mercimek kullanılır. Bunun yanında,  kayısı, elma, bal, pekmez, erik reçeli, bul su ve şekerli su içmek kabızlığı önleyebilir.
Bütün bu saydıklarımızın haricinde Prof. Dr. Ahmet Maranki’ nin önerdiği bitkisel kürlerde vardır.
İşte Ahmet Maranki’ den kabızlığa iyi gelen kürler:
** 1 su bardağı kaynar suyun içerisine, 5-6 yaprak sinemaki otu,  1 çay kaşığı anason ve rezene havanda  güzelce ezilerek konulur. 15 dakika boyunca demlenir demlenerek yapılır. Bu kür aç karnına günde 1-2 bardak içilir.
** Sıcak suyun içine bal koyarak yapılan şerbet içilmelidir.
**10 adet lahana yaprağının kaynatılan suyu günde 2-3 bardak içilirse fayfdalı olur..
** 1 bardak suyun 10 gram kuru üzüm koyun.  10 dakika kaynatılıp, günde 3 bardak içilmelidir.
** Yarım litre suyun içerisine, 3 tatlı kaşığı çayır papatyası konulur. Papatyalı su 8 saat bekletildikten sonra 1 gün içerisinde tüketilmelidir.Kaynatılmaz.
** 15-20 adet taze gül yaprağı haşlanılır, şekerle tatlandırılarak içilir.
** Günde 1 kez aç karnına, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, tozu suyla içilir. Bu karışım bağırsakların çalışması için çok faydalıdır.
** 3 tane orta boy soğanı ince ince doğrayarak ve bu soğanları yarım litre suyun içerisinde 1 gece bekletip günde 3 kez içmeniz gerekmektedir.
** Maydonoz ile salatalık kabuğunu kaynatarak içiniz

Etiketler: , , , , , , ,

Çocullarda Kabızlık

http://hastaneciyiz.files.wordpress.com/2012/02/cocukta-kabizlik.jpgÇocuklarda Kabızlık Çocuğun Kabızlığını Ne Biçimde Geçirebilirim? Çocuklarda sık görülen bir durumdur; seyrek ve çelik dışkılama manasına gelir. Erişkinlerde olduğu buna benzer çocukların da dışkılama alışkanlıkları farklıdır. Bazısı gün içerisinde iki kez yaparken, bazısı iki gün içerisinde bir yapar. Ana sütü alan bebekler gün içerisinde 7-8 kez dışkılar. Dışkı sayısı bebek bir yaşına yaklaştıkça giderek azalır, iki-üç yaş kadar erişkin karakterlerine oturur.

1 yaş kadar ve sonrasında bir tip beslenme yüzünden kabızlık sık görülür. Sebze veya meyve yemeyi reddeden, birçok süt içen hareketsiz çocuklarda kabızlık sık olur . Kabızlığı önlemek ve gidermek için: – Lifli besinleri tercih edin. Sebzelerden karnabahar, mısır, kereviz, lâhana ve kabak, meyvelerden armut, üzüm, kavun, kayısı, erik buna benzer besinler verin. Kabızlık halinde kepekli un, yulaf unu, mısır gevreği buna benzer besinler de yararlıdır . – 500 cc’den fazla süt içmesini ve karnını sütle doyurmasını engelleyin. – Çay ve kolalı içecekler adına ıhlamur, kuşburnu buna benzer bitki çayları verin. – Sebze yemeyi reddediyorsa hoşlanabileceği alternatifler deneyin. Sebzeleri köftenin içine rendeleyin, kızartma veya mücver yapın. – Bir Kulüp çocuklarda çelik dışkılama sebebiyle anüsün çevresinde çatlaklar oluşur. Bu da bir sonraki dışkılama sırasında ağrı yapar. Canı yanan çocuk dışkılamayı erteler. Bu Şekilde kaka ayrıca da çelik hâle gelir. Bu kısır döngüyü ortadan kaldırmak için; – Bir zaman doktorun önerdiği bir kabızlık giderici ilâcı kullanın. – İlâcı kullanırken çocuğu lifli diyete alıştırın. – Her gün benzer saatte klozete oturtun ve dışkılamasını bekleyin, bitmeden çıkmamasını sağlayın. Tuvalette sıkılmaması veya kendiliğinden tuvalete gitmesi amaçlı kitaplar, oyuncaklar vs. kullanın. – Gün Içerisinde bir-iki kez ılık su banyosuna oturtun. – Kaka yapmadan bir önce poposunun etrafına ağrı giderici bir pomat sürün. – Tüm bunlara rağmen bir haftayı geçen inatçı kabızlıklarda doktora götürün. – Nadir de olsa bir kulüp bağırsak hastalıklarında kabızlık görülebilir.

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı