şifalı bitkiler

Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelikte Vücut Bakımı
Saç bakımı
Gebelik sırasında gündelik yıkanma alışkanlık haline getirilmelidir. Sebebi Ise bu dönemde ter bezleri normalden fazla bir iş gösterir.
Yıkanırken kullandığınız su 37-38 derece olmalıdır. Fazla ateş gibi su sağlığınız aracılığıyla zararlıdır. Bununla Beraber banyo süresinin 15 dakikadan pek olmamasına uyarı etmelisiniz. Tersi halde kanama geçirme riskiniz artacaktır.
Banyo yaparken kapınızı asla kilitlemeyin. Üstelik evde kimse olmadığı vakitlerde banyo yapmamaya itina gösterin.

Göğüslerin bakımı

Hamilelik çağında en bir sürü uyarı ve itina gösterilmesi gereken bulunan yer göğüslerdir. Bu dönemde şişen göğüslerde çatlak oluşmaması amaçlı ılık bir duştan bir an önce ardından nemlendirici kremlerle göğüslere masaj yapılmalıdır. Tersi halde göğüslerde çirkin bir imaj yaratan çatlaklar oluşabilir.
Göğüs sarkmalarını önlemek amaçlı göğüsler günde iki kez soğuk suyla yıkanmalıdır.

Kalça ve göbek bakımı

Karın çizgisinin yerleşip iz bırakmasını minimuma indirmek ve kalçalara gereken özeni göstermek amaçlı bu bölgeler badem yağıyla altını çizen ovulmalıdır.

Cilt bakımı

Cildin sıhhatli bir şekilde soluk alması gebelik çağında her zaman olduğundan daha mühimdir. Bu yüzden bu dönemde yatmadan evvel makyajınızı kesinlikle temizlemeli, yüzünüze ve ellerinize besleyici krem sürmelisiniz.
Saç bakımı

Gebelik çağında saçlara istenilen biçimi vermek her zamankinden daha kolay değil olabilmektedir. Saçlar parlaklıklarını, canlılıklarını yitirirler. Saçların defalarca yıkanması ve saç tipine uyumlu bakım yapılması bu problemi büyük ölçüde giderecektir.
El ve ayak bakımı

El ve ayak tırnakları gebelik sırasında donuk bir nitelik alır ve kolayca kırılır. Tırnakların katmanlarının ayrılmaması amaçlı güçlendiricili parlatıcılardan kullanabilirsiniz.
Tırnaklarınızı üç günde bir havalandırmalısınız. Sebebi Ise bu dönemde oje sürmek tırnağın kurumasına ne sebeple olur.

Ağız bakımı

Hamile bayanların tükürüklerinde bulunan ve diş minelerini etkileyen maddeler, bu dönemde diş çürümelerine sebep olur. Bununla Beraber dişlerin sağlamlığında rol oynayan fluor maddesi de olması gerektiği civarı sağlanamaz. Bu nedenle gebelik çağında hiçbir ağrı duyulmasa bile diş doktoruna itinalı olarak görünülmelidir.
Arada sırada dişleri bir antiseptikle çalkalamak da mikropların dişlerde yuvalanmasını önleyecekti

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı