şifalı bitkiler

Suna Dumankaya dan Cilt Bakımı

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, doğal güzellik sırları ve evde yapılabilecek bakım önerileri sunuyor.Deneyin cildinizdeki farkı görceksiniz.. 

Temizleme sütü yapılışı
Yüzdeki gözeneklere dolan kirleri, makyajı, cildin doğal yapısını bozmadan temizlemek gerekir. Bunun da en kolay ve ucuz yolu; evimizde hazırlayabileceğiniz doğal malzemelerden oluşan karışımlardır. Temizleme sütünü yüzünüze, parmaklarınızla ve yuvarlak hareketlerle sürü

Salatalıklı temizleme sütü
Malzeme: Bir adet salatalık, 25 gr. badem yağı.
Yapılışı: İyice yıkanan salatalık kabukları soyulmadan rendeleyin. 15 dakika kaynatıp  cam bir kaseye süzünüz. Üzerine badem yağı ilave edildikten sonra cilt silinir. (Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.)

* Sütlü temizleme kremi
Malzeme: 500 gram inek sütü, 500 gram saf alkol. 
Yapılışı:Süt kaynatmadan saf alkolle karıştırılır ve cilt bu karışımla güzelce silinir. Karışımın lekeleri de azaltan özelliği vardır. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında saklıya bilirsiniz .

* Papatyalı temizleme sütü
Malzeme: Bir kahve fincanı yağlı süt, iki çorba kaşığı sarı papatya.
Yapılışı: İçine su konulan bir tencerenin üzerine başka bir tencere koyarak. Malzemeler üstteki tencerede karıştırılıp, kısık ateşte ısıtılır. Sütün üzerinde kaymak oluşmadan, ocaktan alınıp, iki saat dinlendiriniz. Karışım süzüldükten sonra, cilt silinir. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede, buzdolabında bir hafta saklana bilir.

Tonik yapılışı

Toniğin içindeki bitkiler cildin rahatlamasını sağladığından, toniklemenin ardından yapacağınız masajın etkisi de artacaktır. Hazırladığınız tonikten birkaç damla pamuğa damlatıp, silmeden tamponlama tekniğiyle cildinize uygulayın. Toniklemeden sonra cildinize maden suyu püskürtün ve kağıt mendille tamponlayarak  cildinizi kurutun. Sonra nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.
* Dere otlu tonik
Malzeme: Bir demet dere otu, 25 gram badem yağı, bir şişe maden suyu.
Yapılışı: Dere otu yıkanıp, mikserde çekilir. Bir  kapak badem yağı ve maden suyu ilave edilir. Karışım buz kabına konup, dondurulur. Her gün cilde kompres yapılır. Cildiniz böylece daha sağlıklı, parlak ve canlı olacaktır

Lavantalı tonik
Malzeme: Lavanta, melisa, papatya, hatmi çiçeği, yarım fincan saf alkol, içme suyu.
Yapılışı: Kaynamış suyun içine birer tutam lavanta, melisa, papatya ve hatmi çiçeği atılır. 15-20 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra temiz bi kaseye süzülür. Karışıma yarım kahve fincanı saf alkol eklenir. Hazırlanan karışım, temiz bir kavonozda ağzı kapalıbuzdolabında muhafaza edilir.

* Papatyalı tonik
Malzeme: Bir tutam papatya ve  500 gr. su ilave edin
Yapılışı: Papatya suda pişirilir ve buz kabına boşaltılıp, dondurunuz. Her gün cilde kompres yapılır. Sıkıştırıcı özelliği vardır ve sarkmayı önler.

Etiketler: , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı