şifalı bitkiler

Saç Dökülmesi tedavisi

Kadın-erkek herkesin korkulu rüyası kellik… Özellikle erkeklerde genç yaşta başgösteren kellikle ilgili yanlış bilenenleri ve alınması gereken önemleri Doktorlar, birçok hormonal, metobolik ve besinsellerden kaynaklanan saç dökülmesine sebep olabileceğini ve bu etkenlerin ortadan kaldırmadan yüzde 100 tedavinin mümkün olamayacağının söylemektedirler.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Köksal Hacı mevsim zamanlarındaki değişikliklerinde artış gösteren saç dökülmeleri ve alınabilecek önlemler hakkında bizlere şu bilgileri verdi:

Düzenli beslenmek gerekiyor

Düzensiz beslenme faktörüne karşı alışkanlıklarının saç sağlığı üzerindeki ciddi manada zararları her geçen gün artıyor. Saç dökülmesine sebep olan en önemli nedenlerden biri de dengesiz beslenmedir. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için mutlaka öncelikle protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına özen gösterilmelidir. Bu besinlerin eksikliği saç sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca alkol ve sigara kullanımını alışkanlık haline getirmek saçların ölmesine neden oluyor. Sigara içilmesinden dolayı saçlarda yağlanmaya ve kırılmaya da neden olmaktadır.

Ailesinde kellik olanlar, kaçınılmaz olarak kel mi kalır?
Erken teşhis ve tedavi dökülmeyi yavaşlatır; hatta uzun dönemde durdurur. Dökülmenin başladığı dönemde mutlaka bu konuda bir hekime başvurulmalıdır. ‘Ailede var, yapacak bir şey yok!’ demek doğru değildir. Ülkemizde saç dökülmesi yaşayan kişilere hiçbir faydası olmayan hatta dökülmeyi artırabilen şampuanlar ya da bitki tedavileri önerilmektedir.

Saçların ne kadar dökülmesi normal karşılanır?

Saçlar 1 ay da yaklaşık olarak 1 santim olarak büyürler. Yaş ilerledikçe bazı kıl kökleri tahrip olduğundan dolayı saç miktarında azalma meydana gelebilmektedir. Bir günde dökülen saç miktarı en fazla 100 adet olmalıdır. Normal oranda olan bu saç dökülmesi saçı seyreltmez. Zira dökülenlerin yerine yenileri çıkar.

Hangi durumlarda saçların normalden daha fazla dökülmesi söz konudur?

Stres, ameliyat, doğum gibi durumlardan sonra saç dökülmesi görülebilir. 39 derecenin üzerindeki ve tekrarlayan ateşli hastalıklardan sonra, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda da saç dökülmesi görülebilir. Demir eksikliği, çinko eksikliği, aşırı zayıflama, şok diyetlere bağlı protein eksikliği, bazı ilaç ve kimyasal maddelerde saç dökülmesine neden olur. Alkol ve sigara tüketimi de saç sağlığını doğrudan etkiler.

Saç dökülmesi şikayeti olanlar öncelikle ne yapmalıdırlar?

Saç dökülmesinden şikayeti olanlar öncelikle hangi sebeple saçlarının döküldüğünü öğrenmek için bir cilt hekimine doktora başvurmalıdırlar. Yapılacak muayene ve laboratuar tetkikleri, hatta bayanlarda yumurtalık ve böbrek üstü bezi ultrasonografi ve sintigrafi tetkikleri ile en doğru sonuca ulaşılacaktır.

Günde 50 ile 100 tel saç dökülmesi normaldir!
Uzmanlar; yapılan araştırmalarda saçın gün içinde yıkanma, taranma, çekme ve kırılma gibi faktörlerle 50 ile 100 tel arasında kaybolduğunun belirlendiğini söylüyor. Bu oran da sağlıklı bir insanda normal kabul ediliyor.

Saç dökülmesini önlemek için…

• Saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır.
• Protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.
• B grubu vitaminler (biotin ve d-pantenol) alınabilir.
• Demir ve çinko eksikliği varsa ek vitaminlerle eksiklik giderilmelidir.
• Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır.
• Stresten uzak durulmalıdır.
• Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.
• Saçı her gün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir ph 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır.
• Jöle kullanılmamalıdır. Jöle saçın nefes almasını önler ve dolayısıyla saç kaybına neden olur. Jöle kullanılsa bile aynı gün saçı yıkamak gerekir.
• Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.
• Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Öneriler

Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. Bazen aileden gelen ırsılik,  kimi zamanda setres. Stres bütün vücut organlarını kötü etkilediği gibi saçlarında çok büyük düşmanı. İşte  bu yüzden stressten uzak durun, eğer saçlarınız aşırı dökülüyorsa doktora görünmelisiniz

Dökülen Saçlar İçin 1 numaralı Formül  1 Su bardağı zeytinyağı, 1 sap kadar tarçın çubuğu  1 tutam dere otu, ve biberiye yağını benmari usulü 5 dakika kaynatın 15 dk demlendikten sonra karışımı süzüp içerisine 1 tatlı kaşığı kuru maya karıştırın. Karışımı saçınıza sürüp 2 saat kadar bekletin

Dökülen Saçlar için 2 Numraralı Formul
Defne yağı, badem yağı ve avakado yağını hepsini bir kap içerisinde eşit miktarda karıştırıp, saçınıza sürün 2 saat beklettikten sonra uygun şampuanla yıkayın

Saç Bakımı

Eşit miktarda ki susam yağı, ceviz yağı ve çörek otu karışımına birer kapsül E-B vitamini kırın, sonra da bir kapak
çamterebentin ekleyin Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine sürün ve saçınızı streç filmle sararak iki saat bekleyin Sürenin sonunda da saçınızı uygun bir şampuanla yıkayın

Etiketler: , , , , , ,

Mustafa Aydıner Kaşıntı Ve Saç Dökülmesini Önlüyen Bitkiler

fitoterapist mustafa aydıner ,her hafta sonu cumartesi pazar kanal 7 ekranlarında program yapan serdem çoşkun un konuğu oldu ve yine çok şifalı reçeteler verdi.Bizde bu reçeteleri sizlerle paylaşı yoruz.İşte sırasıyla şifalı reçeteleri;

allerjik kaşıntılar için olan formüldü.

malzemeler:

5 litre kadar su

2-3 avuç buğday kepeği

Yapılışı ve Uygulanışı:suyu tencereye koyun ve kaynatın. kaynadıktan sonra içine buğday kepeğini koyun ve 20 dakika ağzı kaplı olarak kaynatın.(taşmamasına özen gösterin)

bu karışımı ılınınca süzün ve kaşıntı olan bölgelere pamuğu bu su ile ıslatıp pansuman yapın. ve pamuğu o bölgelerin üzerinde bekletin.gündüzleri bu uygulamayı yaptıktan sonra gece yatmadan önce de;demir suyu ile tüm vucudu yıkayın. yani kaplıcaya girmiş gibi(mustafa hocanın tabiri ile )…

durulanmadan yatın.

saç dökülmelerine karşı oldukça etkili  formül :

 malzemeler:

4-5 avuç odun külü

5 litre su

yarım kilo kına

yarım kilo hakiki zeytin yağı

YAPILIŞI VE UYGULANIŞI:

öncelikle eşit miktardaki kına ve zeytin yağını karıştırıp bir kına macunu elde edin. bu karışımı saçınıza masaj yaparak sürün ve 3-4 saat bekletin(eğer saçınız açık renk değilse kına saç renginizi değiştirmeyecektir). bu arada 5 litre suyu kaynatın içine odun külünü atın.yarım saat kaynatıp ılınınca süzün. kınalı saçınızı normal şekilde yıkayın. ardından süzmüş olduğunuz küllü su ile de saçınızı yıkayın. saçlarınız hem dökülmeyecek ,hemde küllü su sayesinde ipek gibi olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Ömer Osman Korkmaz’dan Saç Dökülmesine Karşı Bitkiler

Ömer Osman Korkmaz’ın önermiş olduğu bitkisel yöntem, hem kadınlarda, hem de erkeklerde görülen saç dökülmeleri için şifa sağlıyor. Deneyin faydasını görceksiniz.Tarifimiz için;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 5 diş sarımsak,
* 2 kaşık zeytinyağı,
* 1 kaşık yılan yağı,
* 1 kaşık hint yağı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Sarımsakları havanda güzelce ezip,  diğer malzemeleri, içine katın.  Saçlarınız temizken, hazırladığınız karışımı, masaj yaparak saç diplerine yedirin. Bu uygulamayı akşam yapın. Sabaha kadar, karışım saçlarınızda kalsın. SAbah, ılık su ve şampuan ile yıkayın.
* 1 kova suyun içerisine, 1 çay bardağı, elma sirkesi koyup, saçlarınızı, yıkadıktan sonra, bu su ile durulama yapın.
* Her iki uygulamayı da haftada 1 defa yapın

Etiketler: , , , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı