şifalı bitkiler

Erkekte Kısırlık Sorunları

Erkekteki kısırlığın asıl sebebi,genellikle sperm üretimindeki kusurlardır.Bu hatalar ya doğuştan vardır,ya da sonradan meydana gelmiştir.Erkekte sperm kanalları,prostat ve harici cinsel organları sıhhatli ve görevlerini kusursuz yapacak durumda olmalarına nazaran testislerdeki rastgele bir sorun sperm üretimini miktar ve kalite durumundan etkileyebilir.
Tüberküloz,frengi,kabakulak,testislerin yaralanması,şişme neticesi iltihaplanması,hücrelerdeki kromozom sayısının değişmesi nedeniyle kusurlu gelişen testisler,iç salgı bezlerinin hastalıkları kısırlığın başlıca nedenleridir.Içki,morfin, kurşun vb.zehirlenmeler nedeniyle hayalar dokularında durumda olan bozukluklarda kısırlığın oluşturucu olabilmektedir.
Hem erkeklik hem dişilik niteliğini taşıyan kişi de kısırdır. Kısırlığın saptanması amaçlı sperm hücresinin ölçüsü ve dölleme yetenekleri doktor aracılığıyla araştırılır.Kısırlık;hücre zehirlenmesi,nikotin ya da morfin benzeri uyuşturucu maddeler neticesi meydana gelmişse,hormon rehabilitasyonu sıkı netice verebilir.

Etiketler: ,
Genel

Kısırlık Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler

İnfertilite (kısırlık) korunmaksızın düzenli ilişkiye rağmen 1 yıl içinde gebelik oluşmaması olarak tanımlanmaktadır.Kısırlık en büyük üzüntü kaynağıdır ve tedavisi için ileri teknoloji gerektiren yöntemler kullanmayı gerektiren bir hastalıktır.

Teknolojiye başvurmadan önce gebelik şansının yaşam tarzınızdaki ya da diğer değişikliklerle artırılıp artırılmayacağını anlamak için buna neden olan herşeyi ortadan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu süre zarfında da doğal alternatifleri değerlendirmekte fayda var.

Kısırlık tedavisi için önerilen şifalı bitkiler:

Ahududu (Rubus idaeus) : Kadınlarda hamilelik sırasında ortaya çıkan rahim iltihapları için ahududu yapraklarından yapılan çay önerilir. Hayvan yetiştiricileri ahududu yapraklarını,üretkenliklerini arttırmak için erkek hayvanların yemlerine koyulur.

Herbalist Kathi Keville kısır erkeklerin ahududu yapraklarından yapacakları çayı demleyip içmelerini öneriyor.

Zencefil (Zingiber officinale) : Yapılan bir araştırmada erkeklerde  zencefilin sperm sayısını ve hareketliliğini büyük ölçüde artırdığını göstermiştir.

Karnabahar ve B6 vitamini içeren besinler: Mikro gıda takviyelerini savunanlar,kısırlık için genellikle karnabahar önermektedirler. Bu vitamin en çok Karnabahar, su teresi, ıspanak, muz, bamya, soğan, brokoli, kabak, karalahana, yer lahanası,bürüksel lahanası,bezelye ve turpda bulunur.

Ayçiçeği ve Arginin içeren diğer bitkiler : Sperm sayısı düşük olan erkeklere doğal şifacılar tarafından genellikle arginin takviyesi önerilir. Arginin Ayçiçeğinde yeterli oranda bulunur.

Günde 4 gram arginin almak için 50 gram kadar ayçiçeği tüketmek yeterli olur .Bu hayati besini yüksek oranlarda içeren diğer besinler ise sırasıyla ; keçiboynuzu, ak ceviz, acı bakla, yer fıstığı, susam, soya fasulyesi, su teresi, çemen, hardal, badem, bakla ve mercimektir.

Ispanak ve çinko içeren diğer bitkiler: Bazıyapılan araştırma sonuçları, çinko eksikliğinin erkeklerde üretkenliği ve sperm kalitesini düşürebileceğini göstermiştir.

Çinko bakımından zengin kaynaklar arasında ıspanak, maydanoz, bürüksel lahanası, salatalık, taze fasulye,hindiba, börülce, kuru erik, ve kuşkonmazı sayabiliriz.

Bu bitkilerden bulabildiklerinizi bir tencerede kaynatırsanız çinko bakımından zengin ve lezzetli bir çorba elde edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı