şifalı bitkiler

Papatya Sabunu

Papatya sabunu, bilhassa cilt ve saçlara faydası ile bilinen bir bitki sabunudur. Papatyanın çiçekleri kullanılarak elde edilen yağdan üretilmektedir. Papatya sabunu şifalı bir sabun olduğu için cilt ve saç bakımında kullanılmaktadır. Papatya çiçeklerindeki kokuyu barındıran papatya sabunu ile cildiniz mis gibi kokacaktır.

Papatya sabunu çok eski çağlardan beri kullanılan şifalı bitki sabunlarındandır. Eski Mısır döneminde kadınların güzelliklerini muhafaza etmek için kullandıklarına dair bilgiler vardır. Papatyanın etken maddelerini barındıran yağından elde edildiği için kokusu ve cilt dostu yapısıyla papatya sabunu banyoların vazgeçilmezi olmalıdır.

Papatya sabunu ne işe yarar , papatya sabununun faydaları nelerdir?

Papatya sabununun saçlara dolgunluk ve parlaklık veren özelliği bulunmaktadır . Bu özelliği sayesinde saç bakımında kullanılmaktadır. Papatya sabunu ile temizlenen ciltte rahatlama ve dinlenme görülür. Papatya sabunu egzema, kaşıntı ve mantar gibi cilt hastalıklarına iyi gelir . Ciltte oluşan lekeler ve kararmaları yok etmek için papatya sabunu kullanılmaktadır. Göz kapağında meydana gelen iltihapların tedavisinde kullanılır. Gözaltı torbalarının iyileştirilmesinde faydalıdır . Ciltte oluşan selülit görünümünün azaltılmasında papatya sabunu fayda etmektedir.

Bu faydaları ele geçirmek için papatya sabunu nasıl kullanılmalıdır?

Tüm vücudu papatya sabunu ile sabunladıktan sonra 2-3 dakika cilt üzerinde bekletip durulanırsa cildin ferahlayıp dinlendiğini hissedersiniz. Yüz ve boyun bölgesi için papatya sabununu önce elinize sürerek köpürtün ve elinizdeki köpüklerle yüz ve boyun bölgesini sabunlayın. Yarım dakika bekledikten sonra yüz ve boyun bölgesini durulayıp kurulayın. Cildinizi papatya sabunu ile düzenli olarak yıkarsanız cildinizde parlaklık ve güzellik oluşacaktır. Cildin daha parlak ve bakımlı görünmesi için papatya sabunu kullanmaktan vazgeçmeyin.

Etiketler: , ,

Keçi sütü sabunu

Cilt için çok faydalı meydana gelen keçi sütü sabunu , keçi sütünden ve zeytinyağından elde edilmektedir . Cildi arındırıcı ve cildi dış etkenlerden koruyucu özelliği bulunan keçi sütü sabunu aynı zamanda çok iyi bir nemlendiricidir . Keçi sütü sabunu nedir? Natürel keçi sütü ile zeytinyağının karışımından elde edilen cilt dostu natürel bir sabundur .

Keçi sütü sabunu yapılırken kullanılan zeytinyağının cilt için faydalarını bilmeyen yoktur . Keçi sütünün içinde barındırdığı natürel protein ve yağların pH değerleri insan cildine benzer özellikler taşıdığı için cildi koruyucu ve besleyici özelliği vardır . Her cilt tipine fayda sağlayan keçi sütü sabununun özellikle hassas ciltler için çok daha fazla yarar sağladığı belirtilmektedir .

Keçi Sütü Sabununun Faydaları:

Keçi sütünün içeriğinde alfa hidroksi asit maddesi bulunmaktadır . Cilt için çok faydalı meydana gelen bu asit maddesi deri döküntüsünü önleyerek cildi ölü derilerden arındırmak için ideal bir üründür . Ciltte oluşan egzama gibi kaşıntılı deri hastalıklarında keçi sütü sabununun natürel nemlendirici etkisi sayesinde cildi rahatlatarak kaşınmayı azaltıcı etkisi bulunmaktadır . Keçi sütü sabununun pH seviyesi insan cildine benzediği için bakteri ve kimyasal maddeler gibi dış etkenlere karşı cildi korur . El yapımı meydana gelen keçi sütü sabunu , içerisinde alkol , petrol gibi cilde zararlı maddeler barındırmadığı için özellikle hassas ciltler için çok faydalıdır . Natürel sabunlardan olduğundan dolayı ciltte tahriş ve alerjik reaksiyon oluşma riskini azaltır . Akneye eğilimli ciltler için keçi sütü sabunu kullanmak gerekir . Çünkü içeriğindeki etken maddeler ve süt proteinleri akneye neden meydana gelen bakterileri öldürerek yok eder .

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır:

Keçi sütü sabunu ılık ve yumuşak sularda daha iyi köpürdüğü için kolay kullanılmaktadır . Vücuda direk temas ettirmek yerine elde veya lifle köpürterek köpüğünü cilde sürmek daha hızlı sonuç almayı sağlamaktadır . Sabunu kullandıktan sonra erimesini önlemek için ahşap sabunluk kullanmalı ve güneşten uzak tutulmalıdır .

Keçi sütü sabunu hakkında bilgileri derlediğimiz bu yazımızda keçisütü sabunu nedir , keçi sütü sabununun faydaları , keçi sütü sabunu nasıl kullanılır , keçi sütü sabunu ne işe yarar , keçi sütü sabunuyla cilt bakımı , el yapımı sabunların yararları konularında bilgiler bulabilirsiniz .

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı