şifalı bitkiler

El ve Ayak Bakımı

El ve Ayak Bakımı
Kışın soğukla , yazın da sıcakla daima temas şeklinde durumda olan eller ve tırnaklar , yaşınızı , yüzünüzden daha hızlı ele veriyor . Bunun yanında , devamlı inşa edilmiş durumda olan rejim kürleri de bedendeki albümin ve mineralleri yok ederek , tırnaklarınızın rahatlıkla kırılmasına ve yumuşamasına yol açıyor . Ellerin ve tırnakların ültraviyole ışınlarına ve özgür radikallere rağmen sağlam olmaları amaçlı bakımlarına itina gösterilmesi gerekmektedir . Yazın sık giyilen sandaletlerin içerisinde bakımlı ve sıhhatli ayaklara elde etmek amaçlı , pediküre de farklı bir ehemmiyet verilmeli . Normal şartlarda 4 hafta müddetince yeteri civarı durumda olan pedikür , yazın en pek üç haftada bir yapılmalı .
Uzmanlar , manikür gerçekleştirmenin en iyi zamanının , alınacak uzunca ve ılık bir duş sonrasında olduğunu belirtiyor . Tırnak etlerinin yumuşaması ve manikürden iyi bir netice alabilmek amaçlı , ellerin sabunlu suda bir zaman bekletilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanların öbür önerileri ise şöyle:

” Ojenizi temizledikten bundan sonra yumuşaklık ve parlak olmak kazanmaları amaçlı , tırnaklarınızı limonla ovun . Tırnak etlerinizi kesmek mahaline , tırnak çubuğu ile dibe gerçek itin ve temizleyin . Narin ve sterilize edilmiş bir törpü ile tırnaklarınızı düzeltin . Ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın . Ellerinizi son kez ılık suda duruladıktan bundan sonra bir daha nemlendirici sürün . Tırnaklarınıza daha önce sertleştirici sürün . Böylelikle tırnaklarınız hem güçlenecek hem de daimi parlak olmak kazanmış olacak . Ojenizi sürdükten bundan sonra , hızlı kurumasını istiyorsanız , ellerinizi buzlu suda bir zaman bekletin . Tırnaklarınızı ve ojenizin rengini muhafaza etmek amaçlı , bir kat da tırnak koruyucusu sürebilirsiniz . ”

Şımarık ayaklar

Uzmanlar , yazın sık giyilen sandaletlerin içerisinde bakımlı ve sıhhatli ayaklara elde etmek amaçlı , pediküre farklı bir ehemmiyet verilmesi gerektiğini de kaydediyor . Normal şartlarda 4 hafta müddetince yeteri civarı durumda olan pedikürün , yazın en pek üç haftada bir yapılmasını öneren uzman olanlar , ojeleri iyice temizledikten bundan sonra ayakların sabunlu ve limonlu suyun içerisinde tahmini 10 dakika civarı bekletilmesi gerektiğini altını çiziyor .

Uzmanlar , deniz , kumsal benzeri faktörlerden ayakların mikrop kapıp enfeksiyonlara maruz kalmaması amaçlı , tırnakların etlerin dibinden kesilmemesi gerektiğini anımsadarak şu tavsiyelerde bulunuyor:

” Tırnaklarınızı yuvarlak değil , düz kesmeye uyarı edin . Hızlı uzamaması amaçlı etlerinizi şüphesiz kesmeyin . Ayaklarınıza ponza taşıyla masaj yapın . Ağrıyan ve şişen ayak bileklerinizi , ılık suda dinlendirin . Kan dolaşımını düzene sokmak amaçlı ise ayak masajınızı ayaklardan dizlerinize gerçek yapın . Ayaklarınızı suda bir zaman bekletin ve havluyla nemini alın . Daha bundan sonra da istediğiniz renkte bir oje sürün . Pedikürünüz bittikten bundan sonra , ayaklarınıza bakım kremi sürün ve sprey sıkın
Uzmanlar , bir sürü yürüyen bireylerin ayaklarını kesinlikle dinlendirmesi gerektiğini de belirterek , bunun amaçlı ifade edilecek işlemin bir sürü temel olduğunu anlatıyor:

” Ortada boy bir leğenin içerisine ateş gibi su doldurun , içerisine antiseptik veya deniz tuzu katarak erimesini bekleyin . Ayaklarınızı 15 dakika müddetince bu suyun içerisinde dinlendirin . Daha bundan sonra ayaklarınızı sudan çıkarın , iyice kurulayın ve yorgunluk etkileyici bir jel veya krem ile bir zaman masaj yapın . ”

El ve ayak bakımınız ve amaçlı hanede yapabileceğiniz , temel , kısa müddetli ve gösterişli öneriler . . .
* Gece yatmadan daha önce ellerinizi bir kabın içerisine koyduğunuz zeytinyağına batırın . Tahmini 10 dakika civarı tutun . Çıkarın , kurulayın ve pamuklu bir eldiven giyerek yatın , erken kalktığınızda yumuşak olduğunu göreceksiniz .
* Bir kabın içerisine bir miktar susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın . İyice karıştırdıktan bundan sonra tırnaklarınıza sürün , beslendiklerini , güçlendiklerinigöreceksiniz .
* Ilık suyun içerisine nane yapı , susam yağı ve bir miktar pudra dökün . Ayaklarınızı , bacaklarınızı bu karışımla ovun . Kuru ciltler amaçlı süper bir karışım .

Etiketler: , ,

BİTKİLERLE EL-AYAK VE TIRNAK BAKIMI

BİTKİLERLE EL-AYAK VE TIRNAK BAKIMI
Her mevsimde ayrı tek ehemmiyet gösterilmesi gerekli olan el ve ayaklarımız yaşımızı yüzümüzden ek olarak hızlı ele verir. Kış Mevsiminde çatlayan, kuruyan eller, yazında pek güneşten kayıp görür. İşte tekrardan farkıyla el, ayak ve tırnaklarınız içerisinde sizlere hanede yapabilceğiniz kremler ve maske tarifleri…

El belediye Ayak Ve Tırnak Bakımı

Soğuk Suyla Ayak Banyosu
Ayaklarınızı, ısı duygusu duyana civarı, 15 derecedeki suya sokun.
Şişmanlık, kabızlık, beden yorgunluğu ve burun kanamalarına sıkı ciro.

Sıcak Suyla Ayak Banyosu
Ayaklarınızı 15 dk civarı, 42 derece suya sokun.
Böbrek hastalıklarına, tane sancılarına, migrene, boğaz ve karın ağrılarına sıkı gelir
Sıcak ve Ilgisiz Suyla Ayak Banyosu
Ayaklarınızı 5 dk 42 derecedeki suya, 10 saniye 15 derecedeki suya sokun. Bu işlemi sırasıyla toplamda 5 defa uygulayın.
Dolaşım bozukluğuna, migrene, uykusuzluğa, selülite sıkı ciro.

Giderek Sıcaklaşan Suyla Ayak Banyosu
Ayaklarınızı 30 derecedeki suya soktuktan ek olarak sonra , kaynar su ekleyerek, tahammül edebildiğinizce sıcaklaştırın.
Yüksek tansiyona, siyatike, öfke sistemiyle alakalı bütün bacak ağrılarına, bronşite, astıma, eksik tane kanamalarına sıkı ciro.
Adetin beklendiği günden 3 gün öncesinde yapıldığında, olabilecek tane gecikmesini önler.

Uzamayan Tırnaklara Yardım Formulü

Bir tas ılık suya tek çorba kaşığı tuz, birer tatkı kaşığı limon suyu ve sirke, tek çay kaşığı zeytinyağı koyun ve ellerinizi tutabildiğiniz civarı bu suda bekletin.
Her akşam bunu uygulamaya aynı ritimde devam edin, tırnaklarınızı güçlendirecektir.
Ayrıca tırnaklarınızı limonla ve badem yağıyla ovabilrisiniz.
Bu formülün ölçülerini artırarak ayaklarınız içerisinde uygulayabilirsiniz…

Çabuk Kırılan Tırnaklar İçin

1 su bardağı ılık su
Yarım limon
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı badem yağı
Tüm malzemeyi karıştırın. Karışımı 2 saat bekletin. Tek zaman beklettiğiniz karışımı el ve tırnaklarınıza sürün.

Nasır İçin

250gram tereyağı
100gram benzer sefa nebatı
1 tatlı kaşığı lanolin
250 gr tereyağını kısık ateşte eritin üst kısmına 100 gr benzer sefa bitkisini ekleyin. 1gün bekletin. Sonrası gün karışımı tek ek olarak kısık ateşte eritin. Eritme işlemi yaparken içerisine bir tatlı kaşığı lanolin ekleyip 5 dk kaynatın. Karışımı nasırlı bölgenize altını çizen uygulayın.

Çatlak Eller İçin

2 limon suyu
50 gr gliserin
30 gr badem yağı
30 gr kolonya
2 çorba kaşığı pudra
Tüm malzemeyi karıştırın. Şişeleyin. Karışımı ellerinize sürüp 15 dk poşet içerisinde bekleyin.

Etiketler: , , ,
Genel

Zeytin Yağı İle Cilt Bakımı

Zeytinyağı, sağlık açısından olduğu kadar güzellik açısındanda çok önemlidir  , cilt bakımı açısından da çok yararlı. Bu yazımızda, zeytin yağı işle yapılabilecek maskeleri , bir kaç bakım önerisi sizlere sunmak istiyoruz ;

BANYO İÇİN : Cildinizin beslenmesi, nemlenmesi ve yumuşaması için banyo suyunuza birkaç kaşık zeytinyağı ekleyiniz

YORGUN AYAKLAR İÇİN : Yorgun ayaklar için, banyo sonrasında, eşit ölçüdeki zeytinyağı ve limon suyu ile 10 dakika ovuşturunuz
EL GÜZELLİĞİ İÇİN : Yatmadan evvel, ellerinizin üzerine bol miktarda zeytinyağı sürüp, beyaz pamuklu eldiven giyip, sabaha kadar bekletiniz.
DUDAK ÇATLAMALARI İÇİN : Soğuktan dolayı, dudakların çatlamaması veya çatlamış dudakları yumuşatmak için dudaklarınızın üstüne hafifçe biraz zeytinyağı sürünüz.
Etiketler: , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı