şifalı bitkiler

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi birçok farklı sorunu ifade etmek için kullanılabilir . Saç dökülmesinin bir çok farklı sebepten ötürü ortaya çıkabilmektedir . Sağlıklı saçlara sahip kişiler , günlük ortalama 50 – 100 arasında saç teli dökmektedir . Ancak sağlıksız saçlara sahip kişilerin saç dökülmesi bu sayılardan fazladır . Saçınızın döküldüğünü taraklarınızda , banyo ve elbiselerinizde gözlemleyebilirsiniz .
Tıb dünyasında saç dökülmesi şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

Saç dökülmesi , saçlardaki küçük bir incelmeyle başlar ve tüm saçların dökülmesiyle neticelenebilen bir sorundur . Normal koşullarda günlük ortalama olarak 50 – 100 arasında saç telimiz dökülür .

Saç dökülmesi en çok erkeklerde görülmesinin yanı sıra , kadınlarda da görülebilmektedir . Birçok insan için saç dökülmesi veya saçların güçsüzleşmesi büyük bir sorundur . İnsanların fiziksel görünülerini belirleyen , güzelliklerini , etkileyiciliğini azalttığını düşündüren saç dökülmesi , büyük psikolojik sorun taşımakta ve özgüven duygusu ile iç içedir . Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesi; hem erkek hem kadınları ilgilendirmektedir ve en çok rastlanan saç dökülmesi tipidir . Erkeklerde , bu tip saç dökülmesi kellik adıyla bilinmektedir . Saçlar belirli , dönem içerisinde dökülür;bu dönem genellikle , bölgesel veya tamamen kellik ile neticelenmektedir . Kadınlarda ise saç çizgisi geri çekilmemektedir; ancak saç telleri incelerek saçlar güçsüzleşmektedir . Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesini tetikleyen 3 ana etken bulunmaktadır:
Hamilelik , menapoz , psikolojik stres ile değişen hormonal yapı ile saç foliküllerinde değişklerin meydana gelmesi ,

– Eksik mikrosirkülasyon halinde birikebilen , besinsel protein , sülfür amino asit veya vitamin yetersizlikleri ,

– Kepek ve saç derisi kaşıntısı ile bağlı olabilecek Seborea ( yağlı saç tipi ve saç derisi )

Saç Dökülmesinin Çeşitleri:

Telogen Effluvium: Kişinin stres yaşaması sonrasında ( uzun süreli yüksek ateş , büyük bir ameliyat veya ciddi bir enfeksiyon ) ortaya çıkan en çok görülen saç dökülmesi tipidir . Bu tip saç dökülmesi bedendeki beklenmeyen hormonal değişiklikler sonrası yaşanmaktadır; özellikle kadınlar doğum yaptıktan sonra bu tip saç dökülmesi ile karşı karşıya kalırlar .
İlaçların Yan Etkisi: Bazı ilaçların yan etkileri saç dökülmesine sebep olabilmektedir . Kanser tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar , beklenmedik ve halk arasında çok görülen saç dökülmesine sebep olmaktadır .

Hastalık Belirtisi Olarak: Saç dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir . Bu hastalıklardan bazıları; sarkoidoz , lupus eritomotozus , sifiliz , tiroid hastalığı ( hipotiroidi veya hipertiroidi ) , seks hormon bozukluğu , cilt kanseri , beslenme rahatsızlıkarı vb . Beslenme bozukluları görülen kişiler genellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları şiddetli geçenlerde rastlanmaktadır .

Etiketler: , ,
Genel

Havuç maskesi ile hızlı saç uzatma

Havuç maskesi ile hızlı saç uzatma
Saçım az, bir an öncesinde uzasın” diyenler, işte sizlere saç uzatan havuç maskesi tarifi:

Havuç maskesi ile hızlı saç uzatma yolları , Hayatımızın bir takım dönemlerinde saçımızı kısaltırız ve bu bizim mutsuz olduğumuzu ifade eder. Sıkça değişikliğe giden kadınların en büyük sorunu hızlı saç uzatama problemidir.Saçınızı natürel yöntemlerle uzatmak için havuç maskesi tarifini öneriyoruz. Artık saçlarınız daha hızlı ve natürel yollardan uzayacak.
Havuç mucizesi bu seferde saçların uzamasında bize yardımcı olmak için karşımızda…

Gerekli Malzemeler:

işte 2 tane orta boy havuç
işte 1 tane yumurta
işte 3 su bardak su

Yapılışı ;

işte Havuçlar rendelenir,
işte 3 su bardak su kaynatılır,
işte Ardından rendelenmiş havuçlar kaynayan suya koyulur.
işte Su 25 işte 30 dk kaynatılır.
işte Sonra su süzülerek,
işte Yumurtayla çırpılır.
işte Maskemiz hazır .

Uygulama:

işte Karışım saça sürülür ve yaklaşık 1 veya 1 buçuk saat saç sarılmış bir şekilde bekletilir.
işte Sonrada saç ılık suyla şampuanlanarak yıkanılır.

Haftada bir saça uygulayabilirsiniz…

Etiketler: , ,
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı