şifalı bitkiler

Ciddi Hastalıklarının Ana Nedeni Diş Taşı

Ağız ve diş sağlığı dair ciddi kayıplar veren ülkelerden birisiyiz . Ağız sağlığını doğru ve gerekli bir biçimde yapmadığımız için bu tür hastalıklar oldukça sık görülüyor . Ağız sağlığı vücut ağlığımızı da negatif etkilediği için uzun vadede böbrek , kalp , kas ve çeşitli hastalıkları ile karşılaşmamak işten bile değil .

Hem sindirim siteminin hem de dolaşım sisteminin sorunsuz çalışması ya da görevlerini yerine getirebilmesi bir nevi ağız ağlığının yeterince ağlanmış olmasına bağlı . Tam bir ağız sıhhatinin olması için düzenli olarak diş fırçalamanın yanı sıra bazı tedbirlerin de alınmış olması gerekiyor . Diş fırçası dişlerin arasını yeteri kadar temizlemez . Bu yüzden diş ipi ağız hijyeninin en önemli yardımcısıdır . İhmal etmemek gerek . Sigara , alkol , aşırı tatlı ve tuzlu yiyecekler ve asitli içecekler genel sağlığımızı tehdit ettiği gibi dişlere de zarar veriyor . Tüm bu korumalar sağlanmadığı zaman diş kayıplarına varan sonuçlar gözlemliyoruz . Ağzımıza gereken önemi vermediğimiz zaman karşımıza çıkacak ilk sağlık sorunu diş taşı olacaktır . Daha sonra çeşitli diş eti hastalıkları , diş çürümeleri ve en son tedavisinin mümkün olmadığı diş kaybı kendini gösteriyor .

Diş taşları diğer hastalıkların nedeni olabiliyorken diş taşından kurtulmak imkansız değil . Diş taşı ya da diğer adıyla tartar özellikle tükürüğün bol olduğu bölgelerde tükürüğün taşıdığı kalsiyumun bu plak yapısına çökmesiyle oluşur . Diş taşı ne yazık ki fırçalamakla dişten uzaklaştırılmaz . Ancak bizlerin yapacağı temizlik sayesinde dişten uzaklaştırılır .

Diş taşının nedenlerini kısaca sıralarsak ilk sırada dişlerin düzenli ve doğru fırçalanmaması liste başında yer alıyor . Çay , kahve , şekerli gıdalar dolaylı olarak diş taşına neden oluyor . Tedavisi yapılmadığı zaman diş taşlarının var olduğu dişin diş etleri çekilmeye başlar ve zamanla kökler açığa çıkar . Böylece bir süre sonra diş sorunları ve kayıplar kendini göstermeye başlar . ” Diş taşı temizliği yaptırmak dişlerin aşınmasına neden olur mu ” gibi soruları sık sık alıyorum . Diş taşı temizliği yaptırmak hiçbir şekilde dişlere zarar vermez . Aksine dişteki yabancı maddeler dişten uzaklaştırıldığı için ağız sağlığı sağlanmış ve vücut sağlığı da korunmuş olur .

Hastalarımın çoğu tedavi başladığında diş taşı temizliğinde karbonat kullandıklarını itiraf etmişti . Dişleri karbonatla temizlemeye çalışmak yapılacak en büyük hata . Çünkü karbonat dişleri temizlemediği gibi diş yüzeyini çizecektir . Dişlerin temizliği tartarların temizliğiyle başlar . Ağrısız , sancısız dişlerinize yapışan yabancı maddelerden kurtulmak neredeyse bir saat ötenizde .

Gülüşünüz avantajınız olsun…

Etiketler: , ,
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı