şifalı bitkiler

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda Öksürük
Öksürük solunum yolundan mukus , zarar veren mikro organizmaları ve irritan maddeleri atarak korur . Öksürme , hastalıkların en sık sık belirtisi olarak bilinmektedir , fakat her süre tek problem meydana geldiği anlamına gelmemektedir . Normal çocuklar gün içerisinde bir ile 34 defa öksürebilirler . Bazen öksürük ansızın çok hafta süresince böylece sürebilmektedir . Fakat gece öksürüğü bilhassa yattıktan sonra çoğu defa anormaldir ve tedavi etme gerektirmektedir .
Çocuklarda Ani Başlayan Öksürük

Genellikle çocuklardaki bu tip öksürüğün en sık sık sebebi viral nedenli üst solunum karayolu enfeksiyonudur . Çok tek sürü değişik virüs bu enfeksiyona ne nedenle olmaktadır . Okul öncesi öğrenim müesseselerinde öğrenim alan çocuklar yılda 6 ila 8 defa enfeksiyona yakalanabilmektedir . Bu öksürük çoğu defa virüs nedeni ile vaziyette olan geniz akıntısı ve tahriş etme nedeni ile olmaktadır . Geniz akıntısı burun ve sinüslerden boğaza gerçek olmaktadır . Bu benzeri vaziyetlerde hasta tedaviden yarar görebilmektedir .

Çocuklarda Kronik Öksürük

Eğer öksürük 4 hafta sürmekteyse bu inatçı veya kronik öksürük olarak onay edilmektedir .

Astım Öksürüğü

Astımlı çocuklarda öksürük astım yaygın tek belirtidir . Tek Birlik çocuklarda astımın tek belirtisi yanlız öksürük olabilmektedir . Tek Birlik hekimler öksürüğün astımın en yaygın belirtisi olarak onay etmektedir . Eğer bu tabloya viral enfeksiyonda eşlik ederse vaziyet hepten kötüleşmektedir , bilhassa geceleri görülmektedir , egzersiz ve ilgisiz havada berbat etkilemektedir . Astım nedeni ile vaziyette olan astma oral edinilen ve inhale edilen ilaçlarla tedavi etme edilmektedir .

Burun ve Sinüs Hastalıkları Nedenli Öksürük

Geniz akıntısı ( burun kanalının enfeksiyonu ) veya sinüzit öbür tek kronik öksürük nedenidir . Çoğunlukla bu hastalıkların en sık sık belirtisi burun tıkanıklığı veya burun akıntısı meydana geldiği benzeri tek belirtisi öksürükte olabilmektedir . Saman nezlesi de mevsimsel ataklara ne nedenle olabilmektedir , alerji testi yapılmalıdır . Sinüs enfeksiyonu haftalar ve aylar süresince inatçı olabilmektedir , doktor tarafında röntgen düşünülebilir .

Mide ve Yiyecek Borusu Kaynaklı Öksürük

Mide ve özafagus kaynaklı hastalıklar da çocuklarda kronik öksürüğe ne nedenle olabilmektedirler , çoğunluklada reflu rahatsızlığı nedeni ile olmaktadır . Sık Sık kalp üzeri hissedilen yanma hissiyle beraberdir . Fakat çocukların bu ağrıyı tariflemesi onay edilebileceği benzeri çok basit değildir .

Öksürüğün Öbür Nedenleri

Yabancı Cisim Yutulması
Plastik oyuncak parçaları , fındık , fıstık , misket veya öbür minik cisimlerin yutulması 2 ila 3 yaşlarındaki çocuklarda görülebilir . Bu vaziyet inatçı öksürüğe ne nedenle olabilmektedir .

Öksürük ” Alışkanlık ”

Fiziksel tek nedene ilişkili olmaksızın görülen tek durumdur , çocuklarda ve gençlerde görülebilmektedir . Çoğu Defa temel tek viral enfeksiyon daha sonra süren inatçı tek tarzdadır . Aileler ve öğretmen çocuğun kendisinden pek kaygı etmektedir . Bu öksürük genç uykuya daldığı süre gözlenmemektedir .

İrritan Öksürük

Çevresel kirliliğe , sigaraya ve öbür benzeri etkenlere ilişkili olarak gözükmektedir . Bu etkenlerden hasta uzak tutulmalıdır .

Tedavi

Sıklıkla , viral enfeksiyon kaynaklı öksürükler amaçlı rastgele tek rehabilitasyona sebep duyulmamaktadır , tek 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir .

Tedavi altta yatan nedene karşı olmaktadır , mesela astım , reflu , burun iltihabı ve sinüzit . Mukus azaltıcı ajanlar kısmi yarar sağlamakla birlikte , öksürüğün baskılayan ilaçlardan hasta yarar görebilmektedir . Güçlü derecede rahatsızlığı baskılayan kodein benzeri ilaçlar hemen yan tesir istikametinden temkinli incelenmelidir ve kısa müddetli doktor gözetiminde kullanılmaldır .

Kısacası , öksürük rehabilitasyonunda en güzel metot faktörü bulup ortadan kaldırmaktır .

Etiketler: , ,
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı