şifalı bitkiler

Öksürük İçin Bitkiler

Hüseyin Ermiş,öksürük için çok fayda sağlayan ve şifa veren  bitkisel bir macun tarifiverdi. Bu macun sayesinde, akciğerlerde birikmiş olan balgamı atak ve öksürük sorununuza çare bulacaksınız.Denediğinizde faydasını görcek siniz.
GEREKLİ MALZEMELER:
* 1 tatlı kaşığı çörekotu,
* 1 tatlı kaşığı meyan kökü,
* 1/2 tatlı kaşığı havlıcan,
* 1/2 tatlı kaşığı zencefil,
* 1/2 tatlı kaşığı hint odunu,
* 1 çay kaşığı civanperçemi,
* 1/2 kilo çiçek balı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Öncelikle, bitkisel malzemelerin öğütülmüş olması gerekmektedir. Öğütülmüş malzemeleri balın içine karıştırın ve bu karışımdan günde 3 defa 1 er tatlı kaşığı yenilir.

Etiketler: , , , ,

Öksürük Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler

Öksürük Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler• Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik otu katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülüp günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir çay fincanı soğuk suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten ardından , süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu durumda olan bir yabancı kabın içerisine ihyana civarı bırakılıp sonrasında, günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş durumda olan bir çay kaşığı çitlembik tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içerisine katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış incir yaprağı katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış mayasıl otu katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç minik parçalara bölünmüş kereviz katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanına bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.

• Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı öksürük otu çiçeği katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülüp günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Benzer oranda ince kıyılmış ya da havanda dövülerek toz haline getirilmiş durumda olan , havlıcan, ebegümeci, zencefil, tıbbi hatmi, ayva yaprağı, ayva çekirdeği ve ıhlamur iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülerek günde iki defa erken ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir.

• Benzer oranda ince kıyılmış ya da havanda dövülerek toz haline getirilmiş durumda olan , öksürük otu (yapraklan ve çiçekleri), sığırkuyruğu çiçeği, ciğer otu ve sinirli ot yaprağı iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülerek günde iki defa erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Benzer oranda ince kıyılmış ya da havanda dövülerek toz haline getirilmiş durumda olan , nane, kekik, papatya çiçeği, tıbbi hatmi ve ıhlamur iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülerek günde iki defa erken ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir.

• Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı dar yapraklı sinirli ot katılıp demlenmesi için az bir zaman beklendikten ardından süzülüp günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış kılıç otu katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış ayrık otu katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

• Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış sarmaşık katılıp kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde iki defa, erken ve akşam olmak üzere birer çay fincanına birer tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı