şifalı bitkiler

Bağırsak Parazitleri

Bağırsak Parazitleri
Bağırsak parazitleri , bağırsaklarımızda yaşayıp beslenen , istenmeyen misafirlerdir . Her yaşta çocuk veya erişkin parazitlerle karşılaşabilir . Korunmada hijyen kurallarına uymak önemli olsa da bazılarının yumurtaları hava yoluyla da yayıldığından , bilhassa okullarda , yuvalarda toplu olarak bir arada bulunan çocuklar kolayca parazitle karşılaşabilirler . Dünya üzerinde , temiz su kaynaklarının bulunmadığı , hijyen koşullarının kötü olduğu bölgelerde parazit sıklığı daha da artmaktadır .
En sık görülen bağırsak parazitleri oksiür ( kılkurdu ) , askaris ( yuvarlak solucan ) , giardia , amip gibi türlerdir .

Bağırsak Parazitlerinin Belirtileri Nelerdir?
Bağırsak parazitleri çok faklı belirtilere yol açabilir:

Karın ağrısı
İştahsızlık
İshal
Artmış bağırsak gazı
Makatta kaşıntı
Uykuda huzursuzluk , diş gıcırdatma
Uykuda ağızdan salya akması
Burunda kaşıntı
Vücutta kaşıntı
Bu belirtilerden biri veya birkaçı saptandığında , parazit olasılığı akla gelmeli ve gerekli testler yapılmalıdır .

Bağırsak Parazitleri Nasıl Anlaşılır?
Kesin tanı için , gaita incelenmesi gerekir . İlk testte parazit veya yumurta saptanmazsa , test 3 defa tekrarlanabilir . Bilhassa kılkurdunda , gece huzursuzluğu sırasında çocuğun altı açılıp bakıldığında makatta açık renkli , yaklaşık 1 cm uzunluğunda kılkurdu görülebilir . Kılkurdu , gece saatlerinde yumurta bırakmak için makata gelir . Sabah tuvalete gidip temizlik yapılmadan , makattan şeffaf bant yapıştırılıp alınan örnekte de yumurtalar saptanabilir .

Parazitin cinsinin anlaşılması hem uygun tedavinin saptanması , hem de kılkurdunda olduğu gibi şayet gerekiyorsa tüm aile bireylerine tedavi verilebilmesi için önemlidir .

Parazit Nasıl Tedavi Edilir?
Parazitin cinsine göre , doktorunuz uygun ilaçlarla tedavi verecek , gerekiyorsa aile rehabilitasyonu önerecektir .

Parazitten Nasıl Korunabiliriz?
Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını kazandırmamız çok önemlidir . Bu alışkanlık , pek çok başka hastalıktan olduğu gibi bağırsak parazitlerinden korunmada da işimize yarayacaktır . Tuvaletten sonra , birşey yemeden önce , parkta oynayıp eve geldiğinde mutlaka el yıkanması sağlanmalıdır .

Çocukların ve onların bakımına yardımcı meydana gelen herkesin el tırnakları kısa kesilmiş olmalıdır .

İçtiğimiz suların temizliğinden emin olmalıyız .

Çiğ yenen sebze ve meyveleri iyice yıkamalıyız .

Eti iyi pişmiş olarak tüketmeliyiz .

Ev dışında , temizliğinden emin olmadığımız suları veya nasıl yıkandığını bilmediğimiz çiğ sebze , meyveyi tüketmemeliyiz .

Çocukların yatak eşyaları , oyuncakları yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır . Buna bilhassa toplu bulunulan yuva , okul gibi ortamlarda özen göstermeliyiz .

Kılkurdu gibi parazit yumurtaları günışığına dayanıksız olduğundan çocuk odalarının gündüz aydınlık olması sağlanmalıdır .

Etiketler: ,
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı