şifalı bitkiler

Chia Çekirdeği Ve Faydaları

Prof.Dr Mehmet Öz’ün, açıklamlarından sonra, Chia çekirdeği, son derece faydalı ve süper bir besin gibi görünüyor. İçeriğinde, bol miktarda, Protein, Lif, Magnezyum,Kalsiyum ve Bir çeşit Omega-3 yağ asidi olan ALA (Alfa-linolenic acid) bu çekirdek, nane ailesine mensup bir bitki tohumu. :Uzun yıllar önce de, Aztekler tarafından, bolca kullanılmış bir bitki.
Bu bitkinin 28 gramında 137 kalori, 4 gram protein ve 11 gram lif bulunuyor. Şu an yapılan araştırmalar, bunu yiyen insanlardaki etkilerinden çok, bitkinin besin içeriği ile ilgili. 2007 yılında, 20 şeker hastası üzerinde yapılan araştırmada, şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiş. 3 ay boyunca, günde 4 çay kaşığı Chia çekirdeği yiyen hastalarda;
* Kan pıhtılaşma oranı %20 düşmüş,
* İltihaplanma %30 azalmış,
* Omega-3 yağ asitleri oranı %80 artmış,
* Büyük tansiyonları 6 birim düşmüş.
Bu çalışmada kullanılan bitki, özel bir tür olan Salbaymış. Salba bitkisinin 100 gramı, 910 gram somon balığıyla, aynı oranda, Omega 3 içeriyor. Aynı zamanda, 10 sap brokoli ile aynı oranda, magnezyum ve 2.5 bardak sütteki kadar, kalsiyum ve yarım bardak fasülye kadar, demir içerdiği tespit edilmiş.

Etiketler: , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı