şifalı bitkiler

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde pişik, deri kıvrımları arasında sürtünmeden ya da çeşitli irkilmelerden meydana gelen kızartılardır. Pişik daha fazla, kasık, koltuk altı, memelerin altı ve apış arası gibi yerlerde olur.
Pişik bebeklerde, derilerinin taze olması yüzünden çok sık görülen bir haldir. Büyüklerde ise daha çok ayak pişikleri görülür. Ayak parmaklan arasındaki bu pişiklerin başlıca sebebi sıcak ve terdir.
Pişik aslında hafif bir deri kızarmasından başka bir şey olmamasına rağmen araya mikroplar karışırsa iltihaplara ve yaraların açılmasına yol açar. Böyle durumlara meydan vermemek için pişiklere dikkat etmek gerekir.

Tedavi

Pişik olan kısım, yarı yarıya su ile karıştırılmış alkol veya kolonya ile iyice silinmeli, kurulandıktan sonra üzerine talk pudrası ekilmelidir. Pişik şiddetli ise temizlendikten sonra üzerine merhem sürülmesi gerekir.
Küçük çocuklarda bebeklerde  pişiğin tedavisi için, altı kirlenir kirlenmez hemen değiştirmek ve  bölgenin havalanmasını sağlamak hem pişiğin meydana gelmesini engeller, hem de varsa pişiğin iyi olmasını sağlar. Küçük çocukların altını kolalı ya da nişastalı ılık suyla yıkamak pişik için yararlıdır.

Etiketler: , , , ,

Bebeklerde pişik neden olur nasıl iyileşir

Bebeklerin bacak araları ve kalçaları ne kadar dikkat edilirse edilsin tahriş olabilir. Pişikleri önlemek için bebeğin bezi 3 – 4 saatte bir değiştirilmeli, pamuklu bez kullanılmalı, bezler sabunla yıkanmalı ve çok iyi durulanmalıdır. Çoğu kez bez tahrişi kolay iyileşir. Pudra kesinlikle kullanılmamalıdır. Kağıt bezler pişik olduğunda kullanılmamalıdır. Çünkü tahriş bundan da ileri geliyor olabilir. Oda sıcaksa her gün 1 – 2 saat bebeğin altının açık tutulması bez tahrişini önler ve tahriş olmuş derinin çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Derinin plastik maddelerle teması engellenmelidir. Eğer pişik bu önlemlere rağmen geçmiyorsa bi sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. bebeğin çamaşırları deterjan yerine sabun tozu ile yakınmalı ve iyice durulanmalıdır. Bebeğin aşırı sıcak tutulması da pişiklere neden olabilir.

Etiketler: , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı