şifalı bitkiler

Bebeklerde Parmak Emme

Genellikle sık olarak  küçük çocuklarda görülen bir durumdur. Bebekler anne karnında iken bile parmaklarını emerler. Bebek dünyaya geldikten sonra anne memesi ve şişedeki emzikten başka bir de parmağının olduğunu keşfeder ve onu da emmeye başlar. Bu, bir bakıma kendi kendini tatmin yolu çocuğa teskin edici bir hal verir. Huysuzlanma hallerinde çocuk için alman ilk tedbirdir.

Parmak emme devamlı olursa ve çocuk bunu büyüme çağına kadar devam ettirirse dıkkat etmelisiniz çeşitli zararlar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda başparmak genellikle ince kalır. Bunun yanı sıra ön dişlerin gelişmesi de aralıklı olabilir. Elin mikroplu olması yüzünden çocuk devamlı mikrop yutar ve ayrıca da tırnak ucu iltihapları gibi durumlar ortaya çıkar.

Nasıl vazgeçirilir?

Parmağını emen çocuğa zor kullanmamak gerekir. Uykuya giderken onunla ilgilenmek, ninni söylemek, huysuzluk gösterdiği zamanlarda daha fazla ilgi gösterip konuşmak, yemek saatlerini zamanına uygun olarak ayarlamak başlıca vazgeçirme yollarıdır. Bu arada zorda kalınırsa çocuğu vaz geçirmek için emzik de verilebilir. Çünkü emzikten vazgeçirmek daha kolaydır.

Etiketler: , , ,
/div>
göz enfeksiyonu kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp