şifalı bitkiler

Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelenler

Nedenleri
Bir hastalık belirtisi olabileceği gibi , boğazda veya solunum yollarındaki tahriş edici bir maddeye karşı tepki de olabilir . Öksürük akciğer enfeksiyonlarındaki veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar . Kuru gıcıklı öksürük , pek ciddi bir sorun olmamakla birlikte , nedeni her zaman bilinemez . Soğuk algınlığı sırasında burun akıntısının geriye giderek solunum borusunu tahriş etmesinden ötürü olabilir . Vücudun ana soluk borusuna yabancı bir cisim kaçmışsa bunun atılmasına yönelik bir gayret olarak da kuru öksürük görülebilir . Çocuğun çevresinde sigara içiliyorsa , sigara dumanı , çocuğun solunum yollarını tahriş ederek kuru öksürüğe sebep olabilir . Kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe yol açabilir .

Neler Yapılmalı
¦ Eğer öksürük balgamlı bir öksürükse , kesinlikle öksürük şurubu kullanmayın . Bu durumda öksürüğün kesilmesi değil , öksürükle birlikte balgamın sökülüp atılması önemlidir . Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırın , sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun .

¦ Geceleri öksüren çocuğunuzun yastığının altına dayanak koyarak dik yatmasını sağlayın . Sümüğün boğazından aşağılara kayarak tahrişe yol açmasını da engellemiş olursunuz . Yüzükoyun veya yan yatırmak da tahrişi önler .

¦ Öksüren çocuğunuzun odasını sürekli nemli tutun . Yanında bir çaydanlık su kaynasın veya bir camı hafif aralık bırakarak odanın havasının kurumasını önleyin . Odayı fazla ısıtmayın .

¦ Yatmadan önce çocuğunuzun boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler verin . Süt salgı oluşumunu artırdığı için 6 aylıktan büyük çocuklara süt vermeyin . 18 aylıktan büyük çocuklar için birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlayacağınız içeceği verebilirsiniz .

Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Karışık Çay:Elma kabuğu ve çekirdeği; Bir elmanın kabuğunu soyun , bir kaç da çekirdeğini koyun , birazcık ıhlamur , bir iki karanfil , belki bir tarçın kabuğu . Bir dilim de limon . . Bunu üsüttügünüz günlerde sizde için sıcak sıcak ve bolca , ılık ılık çocuğunuza içirin ( 1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz ) .

Bal & Zencefil:Büyükler için ( çocuğunuza kullanmayın ) bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için ( yiyin ) , boğazınıza çok iyi gelir .

Pekmez & Karabiber:İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin . Bir iki güne kadar öksürük geçecektir . ( 1 yaş sonrası )

Karışık Çay:Okaliptüs , Hatmi çiçeği , Dal tarçın , Nane , Ihlamur , Meyankökü , Ada çayı , Kekik , Elma kabuğunu karıştırarak , demleme usulu çay yapın ve içirin . 1 yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandirilabilir . Daha küçük bebeklerde ise pekmez kullanılabilir .

Bal & Karabiber:1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir . Ardından da süt . Bu formül biz büyükler için de etkilidir . ( 1 yaş sonrası )

Tereyağ & Pekmez:2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi azıcık ( 1 tatlı kaşığı suyla ) kaynatın , ılıkken içirin . . . Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesiyor . ( 6 ay sonrası için )
Karışık Çay:Aktarlardan bulunan ” Havlıcan ” kökü ( 1 taneyi 2 kere kaynatabilirsiniz ) , elma kabuğu , kabuk tarçın ve ıhlamur kaynatılarak balla tatlandırıp içirin . ( 1 yaş sonrası )
Ihlamur & Ayva Yaprağı:Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatıp verilirse öksürük için iyi bir çözüm olabilir . ( 1 yaşından küçük bebekler için )
Soğan Kürü 1:1 baş beyaz soğan , 1 çay bardağı toz şeker; Soğan piyazlık doğranır ve çukur bir kaba konur . Toz şekerin tümü soğanın üzerini örtecek şekilde dökülür . 1 saat sonra çukur kapta soğanın üstüne kadar suyunu bıraktığını göreceksiniz . Bu sudan istediginiz zaman , istediginiz sıklıkta en az 1 yemek kaşığı içmek gerekir . ( toz şeker yerine bal da konulabilir )
Soğan Kürü 2:Soğanı soyduktan sonra cücüğünü oy . Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler aç . Bir çay fincanına yada bardağa soğanı oturt . Oyduğun kısma bal doldur . Bardağa süzüleni verebilirsin . Bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldur . İki kez balın süzülmesi yeterli . Sonra soğanı atabilirsin . Bu miktarı bir gün içinde tüketin . 2 – 3 gün yapıldığında yeterli oluyor zaten .
Turp Kürü:Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir . Altıda düz durması için kesilip düzeltilir . Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır . Kabuğunu soymuyoruz sadece iyice yıkıyoruz . Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz . 8 – 10 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor . İşte bu suyu kendiniz yada çocuğunuza sabah , öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz . İçimi balla karışık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir bile . Yalnız aşağı yukarı 12 saatte bir içine yine birmiktar bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın . Kasedeki suyu kaşık kaşık içiriyoruz aktıkça . 3 – 4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz .
Not: Burada yazılanlar sadece tavsiye niteliğindedir . Teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız .

Etiketler: ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı