şifalı bitkiler

Ayak Bakımı

AYAK BAKIMI iÇİN
Ayaklarımız bizim bütün vücüdümüzün kahrımızı çeker ama nedense biz onlara gereken ilgi ve alakayı gösteremeyiz. Bakımlı ve güzel ayaklara sahip olmak güzelliğimizin tamamlayıcısıdır adeta. Öncelikle cildimizi güzelleştirmek için nasıl uğraşıyorsak ayaklarımıza için de bir okadar da vakit ayırmamızgerekir. Aşağıda ayak bakımınız içinbir kaç öneri var.
YORGUN AYAKLARA
Malum yaz aylarıbizi bekliyor Açık ayakkabılar, sandaletler giyilecek ve ayaklarımız görücüye çıkacak.Ayak banyoları ve masajlarla, göze hoş gelmeyen nasırlar gibi, yorgun ve şiş ayaklar ve bacaklar da tedavi edilebilir. İsteyen, her gün ayak banyosu veya ayak masajı yapabilir hiçbir zararı yok. Ama haftada en azından bir kere ayaklarınıza  uygulanması gereken bakım şöyledir: Önce güzül bir canlandırıcı bir ayak banyosu alınabilir,sonrada, sertleşmiş deri tabakaları süngertaşı ile temiz lenir. en sonunda da, bitkisel yağlarla rahatlatıcı bir ayak masajı yapılabilir.
AYAK BANYOSU
2 su bardak ılık süt, 2 yemek kaşığı bal, 5 damla lavanta yağı, 2 damla nane yağı iyice karıştırılır. Bu temel ayak banyosu karışımı, gereğine göre başka bitki yağları veya bitki çayları ile zenginleştire bilisiniz o sizin istek ve arzunuza kalmış. Sonunda hepsi, sıcak banyo suyuna (en fazla 37 derece) eklenir ve ayaklar 10 dakika boyunca bu suda bekletilir, süre sonunda iyice kurulanır ve kalın çorap giyiniz.
Ayak banyosu, yorgun ayaklar için
ŞİŞ AYAKLAR İÇİN AYAK BANYOSU
Temel banyo karışımı, 3’er damla lavanta yağı ve ardıç yağı, 2 damla nane yağı ve sıcak banyo suyu.
*Ayak banyosu, ağrıyan ayaklar için
Temel banyo karışımı, 3’er damla adaçayı yağı ve bergamot yağı, 2 damla ardıç yağı ve sıcak banyo suyu.
*Masaj yağı, ağrıyan ve terleyen ayaklar için idaal
¼ bardak susam yağı veya ayçiçeği yağı, sıcak su banyosunda (benmarin) ısıtılır ve içine 5 damla oğulotu(melisa) yağı eklenir. Yağ karışımı masajla ayaklara iyce  yedirilir.
*Ayak ve bacaklardaki varis ağrıları, sert ve çatlak topuklar için
Aynısafa merhemi, sık sık yapılan hafif masajlarla ayak  derisine iyice emdirilir. Gerginlikler ortadan kalkar, ağrılar sona erer ve sert yüzeyler kadife gibi yumuşacık olurAyrıca, ince kıyılmış aynısafa çiçek yaprağı 1 ölçü ve zeytinyağı 5 ölçü olarak, ağzı iyice kapanabilen bir cam şişede veya kavanozda 2 hafta boyunca bekletilir ve ara ara çalkalayın. Süre sonunda temiz bir tülbentten geçirilerek süzülür ve posa da da iyice sıkılır. Elde edilen aynısafa yağı, eşit oranda kantaron yağı ile karıştırılır. Bu karışım da ayak ve bacaklardaki varis ağrılarına karşı hafif  masaj yaparak kullanın.
Etiketler: , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı