şifalı bitkiler

Ayak Şişmesi

Ayak Şişmesi

Özellikle yaz aylarında herkesin başına gelebilen ayak şişmesi uzunca devam eden bir huzursuzluk haline dönüştüyse doktora görünmekte fayda vardır . Fakat ayak şişmesi çoğunlukla uzunca zaman ayakta olan ve işleri sebebiyle pek yürümek zorunda durumda olan kişilerde pek görülen yakıntılar içerisindedir . Size bu yazımızda ayak şişmesinin sebepleri ve ayak şişmesi ne türlü geçer ile ilgili veriler vereceğiz .

Ayak Şişmesinin Sebepleri Neler?
Tuz ve tuzlu yiyecekleri pek miktarda tüketmek ,
Uzun zaman ayakta durmak ve pek yürümek ,
Hipertansiyon ve eklemlerde yaşanan iltihaplanmalar ,
Kalp rahatsızlıklar ve damar tıkanıklığı benzeri nedenler ,
Protein durumundan yoksun diyetlerin uygulanması ,
Hamilelikten meydana gelen ayak şişmeleri ,
İnce ve burkulma benzeri negatif etkenler sebebiyle ayak şişmesi meydana gelmektedir .
Ayak Şişmesi Ne Türlü Tedavi Etme Edilebilir?
Ayak şişmesi amaçlı uygulanabilecek pekçok faydalı metot vardır . Şunlar kişiden kişiye yönelik değişebilmekte durumda olan pratik yöntemlerdir . Bu yollar yardımı ile ayak şişmesini tedbire ve geçmesini sağlama fırsatı inceleyebilirsiniz .

1 . Yol
Ayaklarınızı bir kova ılık suyun içerisinde 30 dk civarı bekletin . Bir kabın içerisinde bir fincan vazelini ve 6 – 8 tane aspirini krem kıvamına gelinceye civarı karıştırın . Kovadan çıkardığınız ayaklarınıza bu karışımı masaj inşa ederek uygulayın . Daha ardından ayaklarınızı bir bez ya da naylon ile sararak üst kısmına basmadan bir süre o biçimde bekletin . Bu işlemi haftada en az 3 defa inşa etmeye itina gösterin .

2 . Yol
Bir tencereye su doldurun ve bir avuç civarı pelini suya katıp kaynatın . Kaynayan su ılıyınca ayaklarınızı tahmini 30 dk civarı bu suda bekletin . Bu işlemi de haftada ansızın çok defa uygulayarak ayak şişmesini engelleyebilirsiniz .

Ayak Şişmesi Hanede Ne Türlü Geçer?
Yukarıda saydığımız nedenlere ilişkili olarak ayak şişmesi yaşıyorsanız ve ayak şişmesi ne türlü geçer diyorsanız son olarak size vereceğimiz önerilere uyarı etmeniz gerekiyor .

Uzun zaman ayakta kalmamaya itina gösterin . Eğer ayakta çalışmak zorundaysanız arada bir ayaklarınızı dinlendirmeye ya da ayakkabı seçiminizde uyarı etmeye çalışın .
Gün boyu ayakta kaldınız ya da uzunca bir yürüyüş yaptıysanız akşam haneye geldiğinizde ayaklarınızın altına bir yastık koyarak hafif bir yükseklik sağlayıp dinlenmeye çalışın .
Oturuş şeklinizi ayaklar salık bir biçimde ayarlamamaya uyarı edin . Elinizden geldiğince ayaklarınız yere paralel bir biçimde oturmaya ve olası olduğunda ayaklarınıza pek ağırlık vermemeye çalışın .
Ayaklarınızdaki ağrılar amaçlı bol bol egzersiz hareketleri ve spor inşa etmeye çalışın .
Bizim halkımızda şu şekilde bir deyim vardır . Tuzsuz yiyecek mi yenir? Evet tuzsuz yiyecek yenmeyebilir fakat yemeklerinizde kullanmakta olduğunuz tuz miktarına kesinlikle uyarı edin . Fazla miktarda kullanılan tuz hem ayaklarda hem de bedende şişliklerin oluşmasına kapı aralamaktadır .
Fazla kilolarınızdan en kısa müddette kurtulmaya çalışın . Nedeni Ise ayak şişmesi ek olarak şişman insanlarda görülmektedir . Bunun nedeni ise vücudun tüm yükünü ayakların üstlenmesi ve ağırlığın ayaklarda toplanmasıdır .
Aşırı ateş gibi havalarda dışarı çıkmamaya itina gösterin . Nedeni Ise yürüdüğünüzde ayaklarınız nemlenecek bu da ayaklarınızda hem mantar oluşumuna hem de ağrıya ve şişmeye neden olacaktır

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı