şifalı bitkiler

Anne Sütünü Artıran Beslenme

Anne Sütünü Artıran BeslenmeSağlıklı bir annenin gün arasında aşağı yukarı 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminizde muhtıra aşağı yukarı ayrıca enerji gereksiniminiz 750 kaloridir. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi gebelikte depoladığınız yağlardan karşılanır. Bu da emzirme sırasında aldığınız bir sürü kiloların, enerjiye ayrıca çabucak dönüşmesini olanağı olanağı sağlar . Beslenme ve Rejim Uzmanları Dilem İrkin ve Şengül Sangu Talak emzirme çağında ne biçimde beslenilmesi gerektiğini anlatıyor.

Öncelikle emzirme çağında bir an bir önce naturel besin kaynaklarından yaşanan, sağlıklı, yeteri dek ve dengeli beslenme gezisi ideal olacaktır. Sebebi Ise iyi ve dosdoğru bir beslenme hem sizin vücudunuzu korunmanızı, kilo kontrolünüzü sağlamanızı aynı sürede da bebeğiniz amaçlı ayrıca bir sürü ve kaliteli süt üretmenize destek olur. Emzirme döneminizde, düşük kalorili bir zayıflama gezisi uygulamaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bu dönemde uyarı etmeniz gerekenler

• Çabucak kilolardan kurtulmayı vadeden rejim ve ilaçları uygulamayın.
• Sütünüzü artıran en önemli besin sudur. Gün Arasında asgari 2,5 – 3 litre su içmelisiniz sebebi ise sütün önemli bir bölümü sudur.

• Kalsiyum durumundan zengin kalan süt, yoğurt ve peyniri itinalı olarak tüketmelisiniz.

• Her gün bir adet yumurta, bir porsiyon etli sebze ya da kurubaklagil yemeği yemeye itina göstermelisiniz.

• A Vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı bunun amaçlı benzeyen besinleri beslenme programınızda sık sık sık bulundurmalısınız.

• Vitaminlerin zengin bir kaynağı kalan kıtır sebze ve meyveleri muhtıra itinalı olarak tüketmelisiniz.

• Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini muhafaza etmek ve bilhassa anemiyi (kansızlığı) önlemeniz aracılığı ile, yemeklerinizle beraber çay içmemelisiniz.

Beslenme programınızda yer alması lazım kalan basit besin grupları ve içerikleri:

Süt ve süt grubu

* Süt
* Yoğurt
* Peynir
* Ayran

Et ve et grubu

* Et
* Tavuk
* Balık
* Yumurta
* Sakatatlar
* Kuru baklagiller

Ekmek ve ekmek adına geçtiğimiz tahıl grubu

* Ekmek
* Tahıllar (mısır, buğday, çavdar, yulaf)
* Makarna
* Pirinç
* Bulgur
* Çorbalar
* Un ve undan yapılmış yiyecekler

Sebze ve meyve grubu

* Tüm sebze ve meyveler bu grup içerisindeler

Yağ grubu

* Zeytin
* Yağlı tohumlar ve yağı (ceviz, fındık, badem, susam v.b)
* Bitkisel sıvı/akışkan yağlar (mısırözü, ayçiçek, soya, pamuk v.b)
* Margarin
* Tereyağı
* Hayvansal yağlar (iç yağı, kuyruk yağı )

Etiketler: , ,

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Ve Azaltan Yiyecekler

Anne sütü şüphesiz bir bebek için hayati öneme sahip. Tabi emzirme esnasında bebeğin bu sütten ne kadar faydalanabildiği de çok önemli. Kimi annelerin süt miktarı çeşitli sebeplerle az geldiğinden bebekleri için yeterli olmuyor. Bunun içinde anneler emzirirken yediklerine dikkat etmeleri gerekir.

İncir: Anne sütünü artırdığı gibi, kış aylarında vücut direncini de arttırır. Çeşitli sağlık sorunlarına karşı vücuda dayanıklılık ve kuvvet kazandırır.

Beyaz Üzüm: Yeni doğum yapmış annelerin sütünü artırdığı gibi tam bir kalp dostudur.

Tahin Helvası: Anne sütünü artırıcı etkisinin yanında balgam söktürücü ve saç dökülmesini engelleyici özellikleri de vardır. Ayrıca sedef, egzama gibi hastalıklara da iyi gelir.

Dereotu: Anne sütünü artırması için tüketilmesi gereken etkili gıdalardan biridir.

Beyaz Dut ve Dut Kurusu: Bebek emziren annelerin sıklıkla tüketmesi gereken bir gıdadır. Bebek emziren annelerde vücudun güç kaybına karşı vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü artırdığı gibi kansızlığa da  iyi gelir. Karaciğeri besler. Ateş düşürür. Bademcik, boğaz iltihaplarına ve öksürüğe karşı faydalıdır.

Anne sütünü “Azaltan” Yiyecekler

Bebek emziren annelerin yememesi gereken birtakım yiyecekler de vardır. Tabi genel olarak bu gıdalar da vücuda faydalıdırlar fakat anne sütünü azaltırlar. Bu yüzden sütünün azalmasını istemeyen anneler nişasta ve nişastalı gıdalardan, maydanoz, nane ve turşu yemekten kaçınmalıdırlar.

Etiketler: , , , , , ,

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Bebek emziren annelerin bir kısmı, bebeklerine yeterince süt verememekten şikâyetçidir. Sütü az olan anneler, sütlerini nasıl arttıracaklarını düşünürler. Kafalarında acaba hangi gıdalar anne sütünü arttırır, anne sütünü arttırmanın yolları neler diye düşünürler.
Anneler, sütümü nasıl arttırırım diye kara kara düşünmeyin. Bu makalemizde anne sütünü arttıran gıdaların neler olduğuna değineceğiz.

İncir: Anne sütünü arttıran meyvelerin en önemlilerinden biridir. İncir sadece anne sütünü arttırmakla kalmaz, vücuda direnç verir, hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür.

Beyaz üzüm: Yeni anne olmuş bayanların en çok tüketmesi gereken meyvelerden biri de beyaz üzümdür. Beyaz üzüm sayesinde annelerin hem sütü artar, hem de kalp damar hastalıklarına yakalanma riski düşer.

Ayva: Bu aylarda bulabileceğiniz ayva da anne sütünü arttırır. Yeni anne olmuş bayanlar, günde 1 tane ayva yemeyi ihmal etmeyin.

Beyaz Dut ve Kuru Dut: Bu meyve ve bu meyvenin kurutulmuş hali de anne sütünü arttıran besinler arasında gelir. Beyaz dutun bir özelliği de kansızlığa iyi gelmesidir. Kansızlık sorunu yaşayanlar da beyaz dut yemelidir.

Dereotu: Birçok hastalığa gelen mucize bir bitki olan dereotu anne sütünü arttırır. Emziren anneler dereotunu da kullanmalıdır.

Etiketler: , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı