şifalı bitkiler

Şeker Hastalığında Sporun ÖnemiŞeker Hastalağında Sporun ÖnemiDüzenli spor gerçekleştirmenin şeker hastalığını önleme ve iyileştirme etmede itinalı beslenme ve ilaç tüketimi dolaylarında önemli olduğunu vurgulayan Başkentimiz Üniversitesi İstanbul Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Egzersiz Fizyolojisi Polikliniği hekimlerinden Uzm. Dr. Nilay Ergen, ‘Şeker rahatsızlığı üç aşamalı olarak iyileştirme edilir. İlk aşaması itinalı ve dosdoğru beslenme (tıbbı beslenme), ikinci aşaması itinalı egzersiz ve üçüncü aşamasında da ilaç tedavisi yer alır. Ne var ki toplumumuzda pekçok zıt bir algı var. Maalesef şeker hastaları ilk öncelik olarak ilaca sarılıyor sadece ilaç alarak ya da insülin yaparak iyileşeceklerini düşünüyorlar. Bu hastalıkta önce hastalanmış, yaşam şeklini değiştirmelidir’ diye sohbet etti.
Spor yapan şeker hastalarının kan şekerlerinin ayrıyeten düşük olduğunu söyleyen Uzm.Dr. Ergen, ‘Düzenli spor yapan hasta olanların hemoglobin A1c denilen üç aylık şeker ortalamalarında ciddi düşüşler oldu. Nedeni Ise egzersiz, kanda çok yüksek kalan şekerin dokulara girmesine ve hücre içinde kullanılmasını artırmaya neden oldu. Şeker kullanılır duruma gelince de kan düzeyi düşüyor. Egzersizin bir diğer faydası da insülin etkinliğini ve dokuların insüline yanıtını artırmasıdır. Yani sporla hem insülin direncini yeniyoruz benzer zamanda şekerin dokulara pratik girmesini sağlayarak, şekerin düşmesine yol açıyoruz’ ifadelerini kullandı.

“SPOR, HASTAYI MOTİVE EDER”
Şeker hastalığının bir başına bir rahatsızlık olmadığını, eşliğinde pek pekçok diğer hastalığa da neden olduğunu belirten Uzm. Dr. Ergen, ‘Tip 2 diyabette karın kısmında yağlanma oluşuyor. Karın yağlanması iç organların yağlanmasına ve bu organların işlev bozukluğuna yol açabiliyor. Mesela insülin direncini ve şeker hastalığını tetikliyebiliyor. Sonuçta kısır bir döngü söz konusu. Bu kısır döngüyü kırmak amaçlı ilaçların yanında itinalı spor inşa etmek gerek kalan. Itinalı spor yapan bir şeker hastasının vücut kilosu benzer kalsa dahi karın yağlanması azalır. Ayrıyeten şeker hastalığı; obezite, çok yüksek kolesterol ve trigliserit, çok yüksek tansiyon, Alzheimer, demans kadar hastalıkları da tetikleyebiliyor’ dedi. Dr. Ergen sözlerine böyle devamı etti:

‘Şeker ile bir arada görülen hastalıkların tedavisinde de itinalı egzersiz pekçok önemli bir yere sahip. Mesela çağımızın önemli hastalıklarından bir Alzheimer hastalığıdır ve diyabetik kişilerde görülme sıklığı ayrıyeten yüksektir. Alzheimer’in önlenmesinde en önemli yöntemlerden biri itinalı egzersiz yapmaktır. Itinalı egzersiz beyin kan akımını artırıp öğrenme ve bellek fonksiyonlarını güçlendirdiği kadar , yepyeni öfke hücrelerin yapılmasını da uyarıyor. Diğer yönden kronik hastalıklarda ruhi sorunlarda meydana çıkabileceği amaçlı spor inşa etmek öfke uçlarından endorfin denilen hormonun salgılanmasını yüzde 50 oranında artırdığından bunalım ve anksiyeteyi de azaltabiliyor. Bu da hastanın kendini iyi hissetmesine, yaşam alışkanlıklarını ayrıyeten iyi sürdürmesine destekçi oldu.Etiketler: , , ,
Genel
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı