şifalı bitkiler

Sedef Hastalığına ÇözümlerSedef rahatsızlığı (tıp dilinde: psoriasis), bir çeşit multifaktöryel etiyolojili deri rahatsızlığı. HLA-Cw6 doku uygunluk antijeni pekçok türünde genetik yönü oluşturur. Bu nedenle bir takım hasta olanların ailelerinde de rahatsızlık görülebilmektedir. Bir Takım ilaçlar ve duygusal dalgalanmalar rahatsızlığı ortaya çıkarabilir ya da aktifleştirebilir.
Stres, sedef hastalığını artıran faktörlerin en başında gelmektedir. Bununla Beraber boğaz ve bedende yaşanan enfeksiyonlar, bilhassa çocuklardaki damla tipi sedefi tetikleyen nedenlerdendir.
En sık sık görülen formu plak tipi sedef olup deride, bilhassa diz, dirsek,sırtta ve sakrum denen kuyruk sokumunda kızarıklık, pullanma ve deride dökülme ile karakterizedir. Ancak rahatsızlık yabancı şekillerle de görülebilmektedir.
Sedef rahatsızlığı derinin üstünde çıkan parlak kuru parçalardan anlaşılabilir. Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Bunun için;
-> İkişer çay bardağı karabiber, bal, helile, çamsakızı, def-ne tohumu, gündelik, ravençini bir kaba konulup toz ha-line gelinceye civarı iyice ezilir. Üç su bardağı bal ilave edilerek macun kıvamına getirilerek yenir.
-> ikişer tutam ebegümeci, gelincik, gül, buğday ve ıhla-mur bir kaba konulup üzerine olması gerektiği kadar su ilave edile-rek kaynatılır. Soğuduktan ardından sıkıntılı bölgelere yı-kanmak suretiyle uygulanır.
-> Yarımşar su bardağı çörekotu, gündelik, bal, karabiber, mesleki ve iki çay bardağı havlıcan bir kaba konulur. Toz haline getirilerek iyice ezilir. Yeteri civarı bal ilave edilerek macun kıvamına geldikten ardından yenir.Etiketler:
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı