şifalı bitkiler

Saç Dökülme Sebepleri Nelerdir?Saç dökülmesi net yaşadığı bir sorundur . Bu çok can sıkıcı konuya hem kafamızı takarız hem de önemsemeyiz. Günden güne dökülen saçlarımız için “offf saçlarım çok dökülüyor” diye yakınırız. Peki bu problemin kökenine hiç inmek istediniz mi? Yoksa mevsimsel dökülmeler diyip geçiştirdiniz mi? Başınızda kellik oluşumu hissettiğinizde iş işten geçecektir. Bu yüzden sizin de saçlarınız dökülüyorsa derhal bir uzmana görünmenizi önerir. Günde 25 ile 100 tel arası saç döküyorsanız bu normaldir. Fakat dökülmeler 15-200’e yaklaştıysa ortada ciddi bir durum söz konusudur. Her saçın yaşı farklıdır. Ve her saç farklı zaman dökülecek demektir. Saç kaybı genelde başın üst ve yan kısımlarında olduğu gözlemlenmektir. Gelişim döneminde saç en çok 2 ile 6 sene arasında kalır. 4-5 sene sonra bu dökülecek yerine yenisi gelecektir .
Peki saç neden dökülür? Saçlarınızı çok sık yıkamanız, çok fazla taramanız veya fırçalamanız, fön, perma gibi zararlı prosedürler uygulamanız, aykiri görüntü içinbazı yerleri traş ettirmeniz ( misal Beyonce), hatta şapka kullanmanız bile saç dökülme nedenlerinden sayılabilir . Bu nedenler derli toplu saç bakımlarıyla saçı kendine getirebileceğimiz gruptadır.
Fakat saç dökülmesine neden meydana gelen ciddi sorunler de vardır. Bunların başında aşırı gerilim, sağlıksız rejim teknikleri, yaşanılan fiziksel ortamın şartları gelir . Zira bu etkenler kişinin saç sağlığı ile direkt olarak ilgilidir . Şayet bunlardan sonuç alınamazsa kişinin hastalık soruni olup meydana gelmediği öğrenilmeye çalışılmalıdır. Tükenmişlik durumu , radyasyon , zehirlenmeler, alkol bağımlılığı, beslenme sorunlulukları, hamilelik ve emzirme zamanları, tiroid bezi tembelliği, enfeksiyonlar, kanser tedavileri için kullanılan ilaçlar ( yüksek seviyede A vitamini veya Selenyum almak), östrojen seviyesinin düşük olması (menepoz), Telogen Effluvium hastalığı ( uzun dönemde saçta incelme ve dökülme) ve sigara saç dökülmesine neden meydana gelen diğer etkenlerdendir.
Kadınlarda saç kaybının diğer bir ortak sebebi alopecia areata olarak adlandırılan ve popülâsyonun %2 sinden çoksını tehdit eden, doğuştan gelen bir bağışıklık sistemi sorunidir. Burada, saç köklerine beyaz kan hücreleri hücum eder. Ardından kökler çok küçülür ve saç üretimi ciddi bir biçimde yavaşlar. Bir süre sonra saç, hastalıklı bölgelerde eskisi gibi uzayabilir veya hiçbir yerde uzamayabilir.
Ayrıca demir eksikliği de saç dökülmesine neden olur . Kansızlığa bağlı anemi hastalığı saçları güçsüzleştirir. Ancak kendi kendinize demir içeren vitaminler almamalı ve kan sayımı yaptırarak demir eksiliğiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Zira fazla demir de bazı hastalıklara yol açabilir .
aç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız saç dökülmenizin ne zaman başladığını, sebeplerinin neler olabileceğini belirlemeli ve saçlarınızı tamamen kaybetmeden önce uzmandan yardım almalısınız. Öncelikle kan tahliliyaptırarak demir, tiroid, östrojen ( kadınlar için ) hormonu seviyenizi ölçtürmeniz yerinde olacaktır. Doktorunuz bunlarda eksiklik görmediyse o zaman sorun genetik olabilir . Saçlarınızın değerini bilin ve onlara güzel bakın güzeller!Etiketler: , ,
Genel
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı