şifalı bitkiler

Pes PlanusPes-PlanusTıp dilinde Pes Planus diye adlandırılan düztabanlık, ayakta bulunan uzun kavsin çökmesi anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir ayak normal bir şekilde yere basarken iç tarafı yere temas etmez; fakat düztaban sorunu yaşayan kişilerde ayak yere basarken iç taraf yere baskı uygulamaktadır. Tabi hem bu rahatsızlığın derecesine göre değişiklik göstermesinin yanında kişinin özelliklerine bağlı olarak da değişebilmektedir.

Pes Planus, çoğunlukla çocuklarda görülmektedir. Bunun sebebi ise, yürümeye başlanılan yaşta yani çocuk yaşta kendini belli etmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman, ayak kısmının iç tarafa doğru basmasından dolayı ortaya çıkan rahatsızlıkla birlikte belirginleşmektedir. 3 yaşından itibaren yağ yastığının kaybolması, ayak bağlarının güçlenmeye başlaması sebebiyle 8 yaşa kadar ayak kavsi normal şekli almaktadır. Eğer almıyorsa bir sorun var demektir. Aynı zamanda düztabanlığında iki çeşidi bulunmaktadır. Esnek düztabanlık ve rijit düztabanlık olmak üzere farklılık göstermektedir.

Çocuklarda görülen Pes Planus rahatsızlığında endişe edilecek bir durum olmadığı, doktorlar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Fakat yine de çocuğunuzda fark etmiş olduğunuz durumlar ile ilgili doktora başvurmanız en doğru olanıdır. Düztabanlığın tedavisi, ilaç veya ameliyat ile yapılmamaktadır. Düztabanlık rahatsızlığı ileri düzeyde olan kişilerde genellikle çeşitli ağrılar nüksetmektedir. Ayak yapısında olan çeşitli sorunlar sebebiyle vücut ağırlığını kaldırmada sorun çekebilirler. Bu durumda, baldır ağrılarına, kramplara, çabuk yorulma hissiyatının yaşanmasına sebebiyet vermektedir. İşte bu etkileri yaşayan kişiler için, doktorlar tarafından önerilen kişiye özel tabanlıkların kullanılması önerilmektedir.

Pes planus hakkında daha fazla bilgi almak için Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.Etiketler:
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı