şifalı bitkiler

Melisa BitkisiMelisa Bitkisin
Melisa otu, beyaz çiçekli, yaprakları ince ve narin tüylerle kaplı durumda olan , limon kokulu, tek sürü dallı, otsu tek nebattır. Erkek Çocuk otu olarak da bilinir. Vatanı Doğu Akdeniz bölgesi ve Batı Asya’dır. Özellikle İspanya, Ortada ve Doğu Avrupa’da kültürü yapılmaktadır.Boyu 30 – 80 cm kadardır. Limon kokuludur. Tek Sürü senelik tek nebattır. Yaprakları ince ve narin tüylüdür. Uçucu yağ, tanen, acı madde, reçine ve müsilaj içeren.
Melisanın Faydaları:
Uykusuzluğa karşın sıkı ciro.
Mide ve bağırsak ağrılarını keser.
Kalbi kuvvetlendirir.
Hazımsızlık, başı ağrısı ve migrende yararlıdır.
Melankoli, sara, başdönmesi, kulak çınlaması ve öfke krizlerinde yakıntıları ortadan kaldırır.
Bayılmalarda kullanılır.
Aybaşı ağrılarını keser ve aybaşı kanamalarını tertip eder.
Huzursuzluk ve sorunları karşılar.
Hafıza zayıflığında yararlıdır.
Kullanımı: Melisa otunun yaprakları kurutulduktan ardından kaynamış suda demlenerek inşa edilen melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarından ele geçirilen melisa yağı da farklı amaçlar amacıyla kullanılmaktadır. Bununla Birlikte, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu karşılar.
Melisa Yağı: Melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve soluk darlığı şikayetlerine karşın yararlıdır. Terleticidir. Ilgisiz algınlığına sıkı ciro. Hazmı kolaylaştırır ve gaz söktürür. Ülser yakıntılarını azaltmaya destekçi olabilir. Tüm bu yararları amacıyla 3-4 damla melisa yağı tek fincan suya damlatılarak içilebilir. Bununla Birlikte, badem yağıyla seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Birçok tek sürü uçucu bitkisel yağ benzeri melisa yağı da sabit yağlarla seyreltilmeden ve pek miktarda kullanılmamalıdır.Etiketler: , ,
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı