şifalı bitkiler

Kuş Kanadı HastalığıKuş Kanadı Hastalığı
Gözün uzunca zaman güneşin ultraviole (UV) ışınlarına, kuru gökyüzü ve toza maruz kalması neticesi alana gelen, milletçe aralarında kuşkanadı veya et yürümesi diye bilinen pterygium rahatsızlığı kış aylarında…

Yaz aylarında güneşli ve açık havalarda gözümüzü muhafaza etmek güneş gözlüğümüzü tek an olsun yanımızdan ayırmayız ancak kış gelince güneş gözlüklerimiz de kışlık giysilerimiz benzeri rafa kalkar.
Oysa yazın alana geldiği civarı kış mevsiminde da güneşin ultraviole ışınlarının gözü tehdit ettiğini biliyor muydunuz?

Gözün uzunca zaman güneşin ultraviole (UV) ışınlarına, kuru gökyüzü ve toza maruz kalması neticesi alana gelen, milletçe aralarında kuşkanadı veya et yürümesi diye bilinen pterygium rahatsızlığı kış aylarında da gözü tehdit etmekte. Hastalığın kış aylarında da görülme sıklığının fazla meydana geldiğini söyleyen Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Op. Dr. Melike Gedar, “Kuşkanadı rahatsızlığı veya et yürümesi diye bilinen pterygium rahatsızlığı gözün beyaz bölümünü örten zarın kalınlaşması ve kornea (gözün şeffaf kısmı) üst kısmına gerçek ilerleyerek büyümesidir. Pterygium kalınlaştıkça popüler kırmızılık ve batma benzeri rahatsızlıklara sokak açar. Sonunda korneanın düzgün yüzeyini değiştirerek görme bozukluklarına, özellikle de astigmatizmaya, ne nedenle olur. Tek Sürü ileri olaylarda gözbebeğini kapatarak hastanın görmesini tamamıyla bloke eder” diye konuştu .

BALIK AVLARKEN GÖZE DİKKAT!

Kuşkanadı hastalığın çoğu zaman Ülkemiz benzeri derhal hemen 4 mevsim güneş ışığının noksan alana gelmediği ve karlı ülkelerde görüldüğünü belirten Op. Dr. Gedar, şu şekilde konuştu: “Hastalığın oluşmasındaki öncelikli ne nedenle, gözün UV ışınlarına fazla maruz kalması. Rahatsızlık ateş gibi ve güneşli iklimleri seviyor. Ülkemiz’de Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerinde öbür bölgelere nispeten daha sık sık rastlanıyor. Tek öbür ne nedenle ise, kuru gökyüzü ve tozlu ortamlar. Sörf sporu yapan veya balık avlamaya fazla zaman harcayan kişilerde hem tek UV ışınlarına hem tek de tozlu ortamlara uzunca zaman maruz kalmaları sebebiyle pterygium oluşma olasılığı yüksektir.”

KIŞIN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ İHMAL ETMEYİN!

Kuşkanadından korunmak için senenin her çağında güneş gözlüğü kullanmak gerektiğini belirten Op. Dr. Gedar, “Pterygiumdan sığınmanın en güzel yöntemi UV 400 korumalı güneş gözlüklerini güneşli açık havada, karlı havalarda da itinalı olarak kullanmak. Güneş gözlüklerinin göz etrafı ten dokusu ile gözlük çerçevesi aralarında kapsamı geniş boşluk olanlar mahaline göz etrafında olan tasarımla yapılmış olanlara seçim edilmelidir. Kapsamı Geniş siperli şapka takmak ek savunma sağlayacaktır” halinde sohbet etti.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kuşkanadı hastalığının, hafif olaylarda yapay gözyaşı damlalarla giderilebildiğini dile getiren Op. Dr. Gedar, göz damlalarına kıyasla gözdeki kızarıklık, irritasyon, bulanık görme yakıntıları aynı ritimde devam etmesi veya pterygiumun devamlı büyümesi sebebiyle görmenin düşmesi halinde cerrahi işlem inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Op. Dr. Gedar, tedavi etme yöntemi ile ilgilenen şu verileri verdi:

“Pterygium cerrahisinde kornea üst kısmına ilerleyen bu anormal doku kornea (şeffaf tabaka) ve sklera (gözün beyaz kısmı) üzerinden temizlenir. Hastalığın tek daha nüksetme oranını en aza indiren konjunktival otogreft yöntemiyle pterygium dokusu temizlenir, kornea şeffaf duruma getirilir, pterygiumun alındığı yerdeki boş sahaya üst kapak altından edinilen konjunktiva ( gözün beyaz bölümünü saran zar dokusu) dokusu nakledilir. Bu cerrahi metot eskiyen yönteme göre daha çok cerrahi tecrübe ve yetenek gerektirir. Nakledilen konjunktiva, pterygiumun alındığı meydanda bariyer misyonu görerek tekrardan pterygium dokusunun gelişmesini engeller. Bu sahaya tek sürü ince dikişlerle tutturulur. Bu dikişler bir hafta civarı batma hissine ne nedenle olsa da spontane eriyerek kaybolurlar. Operasyon sonrasında 2-3 hafta arasında göz normal haline geriye döner. “Etiketler: , ,
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı