şifalı bitkiler

İdrar Yolu Enfeksiyonuİdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonunun en bir sürü görülen belirtisi, idrar sırasında ve ardından meydana çıkan yanma hissidir. Yanma hissi hafif olabilmektedir veya ağrıyla birlikte görülebilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun öbür belirtileri; sık idrara çıkış (veya idrara çıkış talebi), karnın aşağı bölümünde huzursuzluk ve şişlik hissi , bulanık ve zor kokulu idrardır.

Bunlara ayrıyeten bayanlarda pelvik alanda, erkeklerde ise rektum kısmında ağrılar görülebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?
İdrar yolu enfeksiyonu çoğunlukla ( tüm idrar yolu enfeksiyonlarının tahmini %95’i), idrar yolundan mesaneye civarı ulaşan bakterilerin (çoğunlukla E.Coli bakterisi) neden olduğu bir enfeksiyondur.

Enfeksiyonun yalnızca mesanede görülmesine “sistit” adı verilir. Fakat , idrar yolu enfeksiyonu bazen üriner sisteme ilişkili böbrekleri ve üst idrar kanalını etkileyebilir.

Eğer enfeksiyon böbreklere ve üst idrar kanalına yayılırsa bu hale “piyelonefrit” denilir. Aşağı idrar yolu enfeksiyonu yolu meydana iştirak eden sistit, üst idrar yolu enfeksiyonu meydana iştirak eden piyelonefrite göre ek olarak az risk taşır.

İdrar yolu enfeskyionu bayanlarda ek olarak sık sık görülen ve bir ek olarak eden bir sıhhat sorunudur. Bunun sebebi, bayanlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre ek olarak az olmasıdır.

Ayrıca menopozla birlikte düşen östrojen düzeyi idrar yolunun astarını inceltir ve bölge bakteriyel enfeksiyonlara karşın hassaslaşır.

Hamilelik, idrar yolu enfeksiyonu riskini arttıran bir durum değildir fakat , bu dönemde meydana gelen enfeksiyonlar ek olarak pratik yayılabilir ve anneye, buna bağlı olarak fetüse zarar verebilir. Bu sebeple hamilelik çağında idrar yolu enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.Etiketler: ,
Genel
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı