şifalı bitkiler

D Vitamini Faydaları YararlarıD vitamini vücutta diyetin ve güneşin yardımı ile oluşan bir vitamindir. D vitamini ihtiyacı büyük oranda güneş tarafından karsılanır. Güneşin ultraviyole ışınları cilt yağını D vitamini üretmesi için harekete geçirir. Günde 10- 15 dk güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterlidir. D2 vitamini bitkilerden alınır ve D3 vitamini güneşten gelen UV ışınları ile elde edilir. D3 vitamini güneş ışınlarının yardımı ile vücutta üretilir. Danimarka’da yapılan bir çalışma D vitamininin bağışıklığı önemli ölçüde arttırdığını ve hücre sağlığı için önemli olduğunu ortaya koymuştur.

D vitamini eksikliği kişinin vücudunu ciddi rahatsızlıklara karşı güçsüz hale getirir. Bu da ileride kişinin bu rahatsızlıklara yakalanma riskini önemli ölçüde arttırır. Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için D vitamini günlük olarak alınmalıdır. D vitamini besinler yoluyla da alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunur. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. Ancak beslenmeyle D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur.Düzenli egzersiz, güneş ışığı ve sağlıklı bir diyet ile günlük D vitamini alımınızı arttırabilirsiniz. D vitamini alımı Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum ve fosforun emilimi için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonlarin düzenlenmesinde görev alir.Etiketler: , , ,
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı