şifalı bitkiler

Cilt Sağlığı Ve Güzelliğinde Balın KatkısıBalın en önemli özelliklerinden birinin suyu tutucu ve muhafaza edici özelliğinin olması olduğunu vurgulayan Medical Park Silahlı Kuvvetler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Özlem Karadağ Köse; balın cildi güzelleştirmedeki sırrıyla ilgili veriler vererek konuşmasında şunları söyledi: “Bal kozmetik ürünlerde deriyi nemli tutmada ve kuruluğun önlenmesinde kullanılmaktadır. Daha Önceki yıllardan beri balın ve sütün karıştırılarak cilde anti-aging, yani cildi gençleştirmek amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Balın antioksidan özelliği olması sebebiyle de güneş ışınlarına bağımlı kalan DNA hasarını önleyebileceğini savunan yayınlar vardır. Balın asidik özelliği, pekçok sayıda enzim içermesi, anti-inflamatuvar nitelikleri olması sebebiyle akneli, yağlı ciltlerde de kullanılabileceği bilinmektedir. Piyasada bal içeriği kalan saç bakımı, çocuk bakımı, güneşten koruma amaçlı ürünler, nemlendirici losyonlar, yüz yıkama jelleri ve benzeri. pekçok sayıda kozmetik ürün bulunmaktadır. Bal kozmetik ürünler haricinde doğruca yüze maske halinde 15-20 dakikalık da uygulanabilir.” halinde sohbet etti.

Bal sadece besin değildir!

Son yıllarda balın yara iyileşmesindeki rolünü araştıran pekçok sayıda yayım bulunduğunu anlatan Uzm. Dr. Özlem Karadağ Köse konuşmasına bu gibi devamı etti: “Esasen balın yara bakımında tüketimi MÖ 2600-2200 senelerinde Mısır’a dayanıyor. Balın yara iyileşmesinde bilhassa enfekte yaralarda, yüzeyel yanıklarda, bası yaraları ve diyabetik ayak bunun için benzer öte nedenlere bağımlı gelişen ten ülserlerinin tedavisinde tesirli olabileceği son zamanlarda yapılmış olan çalışmalarda gösterilmiştir. Balın yara iyileşmesini hızlandırıcı özelliği vardır. Bal içerir yara örtülerinin yüzeyel yanıklarda sık sık kullanılan gümüş sülfadiazin dolayında tesirli olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca balın, saçlı deride görülen ve seboreik egzema ismini verdiğimiz kepeklenme, kaşıntı ve bunun için bağımlı saç dökülmesinde yükseliş görülen hasta olanlarda yapılmış olan çalışmaları da mevcuttur. Balın ılıksu ile %90 oranında seyreltilerek saça uygulanıp 3 saat bekletilmesi adından yıkanarak günaşırı bu uygulama tekrarlandığında; hasta olanların kepeklenme, kaşıntı ve bunun için bağımlı gelişen saç dökülmelerinde klinik olarak anlamlı bir gerileme saptanmıştır. Balın saçtaki kepeklenme problemine karşı tesirli olabileceği de gösterilmiştir. Bunun yanında , meme kanseri ve baş-boyun kanserleri amaçlı radyoterapi alan hasta olanlarda kansere ikincil yaşanan ten ve mukozadaki toksik etkileri iyileştirme de rolü olduğu biyolojik olarak ıspatlanmıştır.

Sonuç olarak balın ten ve saçlı deride yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ancak içeriğinde pekçok sayıda vitamin, mineral, enzim ve benzeri. madde içerir balın ten hastalıklarında seçenek iyileştirme olarak yer bulabilmesi amaçlı ayrıyeten pekçok sayıda, kontrollü, kanıta dayalı çalışmaya gereksinim vardır.” dedi.Etiketler: , ,
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı