şifalı bitkiler

Mamografi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Her 40 yaşını geçmiş her kadının, belirli dönemlerde yaptırması gereken bir işlem olan mamograi, belirli bir yaştan sonra, veya memede, normalin dışında herhengi bir durum tespit edildiğinde, detaylı meme filminin radyolojik olarak çekilmesi işlemidir. Diğer bir anlatımla, bir çeşit düşük dozda radyasyon içeren meme röntgenidir. Kesin teşhiş için şart olan, bu basit ama etkili uygulama, pek çok durumda hayat kurtarıcıdır. 40 yaşından sonra, her kadının mutlaka yılda bir, veya en geç 2 yılda bir, mamagrafi çektirmesi gerekmektedir. Mamografi çeklirken, meme iki tabla arasında sıkıştırılacağı için, kadınların adet döneminin bitişini takip eden haftada çekilmesi önerilir ki, meme hassasiyetinden dolayı kadının canı yanmasın. Mamografi çekileceği zaman, filmin görüntü kalitesini etkileyecek ve hekimin yanlış değerlendirme yapmasına neden olabilicek, koltuk altı deodorantları ve pudra gibi kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Mamografide, teşhiş edilecek herhangi bir durum karşısında, hekimizle açıkça konuşup, yapmanız gereken işlemleri bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.Kendinize ve sağlığınıza daha çok özen göstermelisiniz.

Etiketler: , , ,

Doğum Kontrol İğneleri Hakkında Bilgi

Doğum kontrol iğnesi olarak bilinen, enjektabıl formlar, aylık ve 3 aylık olarak hazırlanmış. Adet kanamasının başladığı ilk günü de sayarak, beş gün içinde iğnenin uygulanan bu iğneler, yapıldıktan sonra , kana yavaş yavaş hormon salgılar. Doğum kontrol hapına benzer şekilde, içeriğinde bulunan hormon nedeniyle yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca, rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önler. Daha önce, hiç gebe kalmamış kadınlar da, rahatlıkla kullanabilir. İğneler, eczanelerden ve sağlık kuruluşlarından, (sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ve hastaneler) temin edilebilir. Ancak, iğneleri kullanmaya başlamadan önce, danışmanlık alınarak kullanmak isteyen kişiye uygun bir yöntem olup olmadığına karar verilmesi, kan basıncının ve vücut ağırlığının ölçülmesi gibi bazı işlemlerin, yapılması gerekmektedir. Bu nedenli, iğneleri kullanmaya başlamadan önce ve kullanırken belirli aralıklarla bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.Bu iğneleri vurdurmadan öce mutlaka bir kadın doğum uzmanıyla konuşun.
DOĞUM KONTROL İĞNELERİNİN OLUMLU YÖNLERİ ;
* Gebeliği önlemede %99 varan etkisi vardır.
* Kullanımı çok kolaydır.
* Adet kanamsı sırasında olan ağrı ve sancılar ile adet öncesi gerginliği azaltmaya yardımcı olur.
* Adet kanaması miktarını azaltarak, kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.
* Kadını yumurtalık ve rahim kanserine karşı korur.
* İyi huylu meme kistlerini azaltır.
* Dış gebeliği önler.
* Rahim ve tüplerde iltihap oluşmasını engeller.
OLUMSUZ YÖNLERİ ;
* Bırakıldığında doğurganlığın dönüşü 6-9 ay gecikebilir.
* Enjeksiyonlar için sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.
* İlk kullanımda 1-2 kilo artışı yapabilir. Bu daha ziyade su tutulumu şeklindedir. Daha az tuzlu yenmesi, hareketin artırılması ile düzelir.
* Memelerde dolgunluk yapabilir. Bu etkisi ilk 3 ay içinde düzelir.
* Kadınların bazılarında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Bu nedenle, ilk kullanıldığında ve daha sonraki kontrollerde kan basıncı ölçülmelidir.
* Bazı ilaçlarla etkileşimi vardır.
* Aylık yapılan iğneler, sigara içen kadınlarda dolaşım bozukluklarına neden olabilir:
* Özellikle 3 ayda bir yapılan iğneler adet düzensizliklerine neden olabilir. Bu adet miktarının azalması hatta kesilmesi, ara kanamalar, lekelenmeler, nadiren de aşırı kanama şeklinde olabilir. Bu düzensizlikler 9-12 ay içinde büyük ölçüde düzelir.
DOĞUM KONTROL İĞNELERİNİN KULLANILAMAYACAĞI DURUMLAR ;
* Adetleri düzensiz olanlar (düzensizliğin nedeni belirleninceye kadar)• Şeker hastaları• Karaciğer bozukluğu olanlar (siroz, sarılık gibi)• Tansiyonu yüksek olanlar• Damar tıkanıklığı, bacaklarında kızarıklık, şişme ve ağrı ile belirti veren damar hastalığı olanlar• Özellikle bulantı, kusma ile birlikte şiddetli baş ağrıları olanlar kullanmamalıdır.

Etiketler: , , ,

Kadın Sağlığı Hakkında

Sağlık konusunda elbette cinsiyet ayırt etmemek gerekiyor. Netice itibari ile herkes için önemli bir konudur. Ancak üreyen ve üreten cinsler kadınlar olduklarından dolayı kadın sağlığı konusu belki de diğer sağlık konularından çok daha önemlidir. Kadınların yapısı itibari ile hastalıklarının da farklı olması, hastalıklar hakkında daha fazla bilgili olmalarını gerektiriyor. Sürekli başa gelen hastalıklardan biri olan ve hakkında bilinmesi gereken çok önemli konular arasında yer alan adet gecikmesinin nedenleri hakkında bilmek istediğiniz tüm detayları sitemizden öğrenerek hastalığınızın nedenleri hakkında daha net bilgilere sahip olabilirsiniz. Hastalık konularının ele alındığı sitemizde birbirinden farklı kadın hastalıkları hakkında detaylı bilgiye ulaşarak sorun ve sıkıntılarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Hastalıklar ile mücadele etme yolunda bilmeniz gereken detayları sitemizden inceleyerek bilinmesi gereken tüm yönlerini uzmanların dilinden öğrenebilirsiniz. Adet gecikmesinin nedenleri hakkında bilgilerinizi arttırarak hastalığın başa gelmesi durumunda almanız gereken tedbirleri daha rahat bir şekilde alabilirsiniz. Bilinmesi gereken tüm detayların yer aldığı sağlık sitemize sizi de davet ediyoruz.

Etiketler:

Menopozda Ateş Basmasını Azaltmak için

Ateş basmaları ve menapoz–Bu ikisini birbirinden ayrı düşünmek mümkün değildir. Ateş basmaları perimenapoz ve menapoz dönemlerinin ilk belirtileri arasındadır. İşte menapoz döneminde oluşan ateş basması belirtilerini azaltmaya yardımcı püf noktalar;

1-Bazı araştırmacılar soyanın ateş basması ataklarını azalttığını belirtmiştir. Buna karşın uzmanlar soyanın takviye olarak değil de gıdalardan alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Soya içeren gıdalar soya sütü, soya fasulyesi, soya sosu ve tofu gibi gıdalardır.

2-Karayılan otu ateş basması ataklarını azaltmada oldukça etkilidir. Bu belirtilerin yanı sıra karayılan otu anksiyete bozukluklarına ve baş ağrılarına da iyi gelmektedir.

3-Doğal progesteron ateş basmalarına ve menapoz döneminin diğer belirtilerine karşı oldukça etkilidir. Hormon eczanelerde reçetesiz krem veya kapsül şeklinde satılmaktadır.

4-E vitamini ateş basmalarına ve gece terlemelerine iyi gelmektedir.

5-Effexoris menapoz dönemindeki ateş basmalarına iyi gelen bir antidepresandır. Bu antidepresan göğüs kanseri hastaları üzerinde kullanılmaktadır. Bu ilaç menapoz döneminde hormon tedavisi istemeyen kişiler için uygun olabilir.

6-Her gün otuz dakika egzersiz yapmak menapoz belirtilerini azaltmada oldukça etkilidir. Bu karşın egzersizler gece terlemelerini önlemek için yatmadan en az 3 saat önce yapılmalıdır.

7-Menapoz döneminde ateş basması ataklarını en aza indirmek için alkol, kafein ve baharatlı gıda tüketimini azaltın.

8-Migren baş ağrılarına karşı alınan Gabapentin ilacı bazı kadınlarda ateş basmalarını azaltıcı etki göstermiştir.

9-Östrojen takviyesi içeren hormon tedavisi menapoz dönemindeki belirtileri azaltır. Buna karşın östrojen hormonu tedavisi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Hormon tedavisini seçmeden önce riskleri ve faydalarını kapsamlı olarak düşünün.

10-Ateş basmaları özellikle yaz aylarında daha rahatsız edici olabilir. Bu nedenle pamuklu kıyafetler giymek rahatlamanıza yardımcı olur.

Etiketler: , , ,

Vajinal Mantar için Bitkisel tedavi

Vajinal mantar enfeksiyonuna her kadın hayatı boyunda çoğunlukla raslayabilir. Birçok kadında görünür ve tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Ancak zayıflayan bağışıklık sistemi, antibiyotik kullanımı veya doğum kontrol haplarının kullanımı gibi nedenlerden vajina florası bozulabilir. Bunun sonucunda da maya hücreleri aktif hale gelip çoğalmaya başlar. İlaç tedavisinde yakınmalar büyük oranda giderilir.Hastalığın belirtileri, kaşıntı eşliğinde beyaz renkli bir akıntıdır. Elden geldiğince mantarlı bölgeyi kaşımamak ve has talığın başka bölgelerede sirayet etmesini engellemektir. Ayrıca alternatif yöntemler de tedaviye yardımdı olur.

Şifalı bitkiler:Enfeksiyonun ilk dönemlerinde, aroma yağlarıyla yapacağınız oturma banyosu yakınmalarınızın hafiflemesini sağlar. 1 yemek kaşığı ölüdeniz tuzu ile gül ve lavanta karışımından oluşan 5 damla yağı, kaynar suya ilave edin. Suyun içine kabuğunu soyduğunuz 1 diş sarımsağı da koyabilirsiniz. Ardından suyun üzerine doğru çömelerek buharın vajina bölgenize ulaşmasını sağlayın.

Büyük bir pamuk parçasını, hazırlamış olduğunuz papatya çayın batırın. Ardından vajinal bölgenizi bu pamukla, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere, önden arkaya doğru yavaşça silin. Aynı işlemi defne yaprağı ile de yapabilirsiniz. Bir miktar defne yaprağını, dalları ve yemişleriyle beraber 1 litre suda kaynatın ve süzün. Vajinal bölgenizi bu suyla günde 2 kere yıkayın.

Etiketler: , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı