şifalı bitkiler

Çocuklarda bademcik şişmesi

Soru: 3.5 yaşında kızım var. ocak ayında bademcikleri şişti martta busorun yüzünden havale geçirdi 15gün hastahanede yattık birsürü ilaç antibiyotik kullandı ve şuan hazirandayız ama halen daha geçmedi doktorumuz sürekli ilaçfilan veriyor amahalen şişlik duruyor geçme yok. acaba neyapmalıyız cevaplarsanız çok sevinirim,birde ateşi çıktığı zaman 4.5derece birden atlıyor yani obenimle ben onunla yarışıyorum gibi birşey doktorumuzda şaşırıyor buduruma.

Cevap: Sevgili hastam & okurum merhaba… Bazen, bademcik iltihabı (AKUT TONSILLIT); orta kulak iltihabı (akut otitis media-AOM-), sinüzit, bronşit, zatürre (pnömoni)….gibi hastalıklara yol açabilir veya yüksek ateşe bağlı (ateş kontrol altına alınmadı ise) hasta havale geçirebilir. Tıpta bu duruma komplikasyon diyoruz (bir hastalığın veya ameliyatın seyri sırasında veya sonrasında gelişen, istenmeyen olumsuz durum veya başka bir hastalık). Bu durumu siz de yazmışsınız. BADEMCİKLERİN BÜYÜKLÜĞÜ (TONSIL HIPERTROFISI) ilaç ile giderilemez. Ancak gerekli tetkikler yapılarak kesin bir tanı konulmalıdır. Ayrıca havale (epilepsi nöbetleri) yönünden de Çocuk Nöroloğu tarafından takip edilmeli. Görmeden tanı konulamaz. Görme şansımız olursa kesin tanı koyup uygun tedaviyi önerebiliriz. Ayrıca, Sitemde, BOĞAZ AĞRISI, VAKA TAKDİMİ, SIKLIKLA SORULAN SORULAR bölümünü okuyabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle..

Etiketler: ,

Çocuklarda Kemik Gelişimi Ve Büyüme

Lokman hekim Ömer Osman Korkmaz çocuklarımızın kemiklerinin güçlenmesi için nelerin yapılması nelerin yenilmesi gerektiğini açıkladı.Bizde bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.Böylece endeğerli varlıklarımız olan çocuklarımızı daha sağlıklı büyütçeğiz.

Çocuklarda kemik gelişimi için:
-Zencefil- taze zencefili rendeleyin, günde 1 tatlı kaşığı zencefili yarım su bardağı ılık suyun içine koyup az da bal ilave ederek çocuklara verin.bebeklerin mamasına katıp yedirebilirsiniz. İştah açar, öksürüğü keser, bağışıklık sistemini kuvetlendirir.
-Deniz ürünleri,çocukların büyümesinde oldukça etkilidir.
-Üzüm çekirdeği,
-Her gün taze sarımsak ve közlenmiş sağan yedirin,bağışıklığı kuvetlendirir.
-Bal ,kabağı çekirdeği çok faydalıdır içinde bol miktarda çinko olduğundan kemik gelişimini sağlar ve büyümeye yardımcı olur.
-Kuşburnu, 100 gr’ında 1 kasa portakaldaki vitamini almış olur.
-Doğal yumurta,proteğin bakımından çok faydalıdır.
-Tam buğday ekmeğinde,çinko ,omega gibi gelişimi sağlayan besinlerin tümü vardır.Bu yüzden tam buğday ekmeği her gün çocuklarınıza yedirmelisiniz.

Etiketler: , , , , ,

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde pişik, deri kıvrımları arasında sürtünmeden ya da çeşitli irkilmelerden meydana gelen kızartılardır. Pişik daha fazla, kasık, koltuk altı, memelerin altı ve apış arası gibi yerlerde olur.
Pişik bebeklerde, derilerinin taze olması yüzünden çok sık görülen bir haldir. Büyüklerde ise daha çok ayak pişikleri görülür. Ayak parmaklan arasındaki bu pişiklerin başlıca sebebi sıcak ve terdir.
Pişik aslında hafif bir deri kızarmasından başka bir şey olmamasına rağmen araya mikroplar karışırsa iltihaplara ve yaraların açılmasına yol açar. Böyle durumlara meydan vermemek için pişiklere dikkat etmek gerekir.

Tedavi

Pişik olan kısım, yarı yarıya su ile karıştırılmış alkol veya kolonya ile iyice silinmeli, kurulandıktan sonra üzerine talk pudrası ekilmelidir. Pişik şiddetli ise temizlendikten sonra üzerine merhem sürülmesi gerekir.
Küçük çocuklarda bebeklerde  pişiğin tedavisi için, altı kirlenir kirlenmez hemen değiştirmek ve  bölgenin havalanmasını sağlamak hem pişiğin meydana gelmesini engeller, hem de varsa pişiğin iyi olmasını sağlar. Küçük çocukların altını kolalı ya da nişastalı ılık suyla yıkamak pişik için yararlıdır.

Etiketler: , , , ,

Çocuklara Faydalı Besinler

Her anne, çocuklarının sağlıklı ve faydalı besinlerden tüketmesini ister. Kendilerine göre küçük olan çocuklarının beslenemediğine inanır.Bunun içinde aşağıda sayacağımız besinler, çocuklar için çok faydalı ve besleyici olan besinlerdir. Sırayla çocuklarımıza faydalı besinlerimizi tanıyalım.
Havuç;
çocuklarda bağırsak kurtlarına etkisi olur.
Ispanak; çocuklara ve hastalara bol miktarda yedirilmelidir.
Kivi; A, C, P vitamini açısından son derece zengin bir meyvedir ve çocuk gelişiminde son derece sağlıklı bir besindir.
Marul; öz suyunda bulunan maddeler küçük çocukların göğsünü yumuşatıcı etki yapar. Öksürüklerine iyi gelir. Büyüme çağınaki çocuklara çok yararlı bir besindir.
Menekşe; dövülerek vücuda sarıldığında çocuklarda görülen kızamık, kızıl ve küçük çocukların başlarında oluşan deri kabarmasına iyi gelir.
Mısır; çocukların gelişiminde çok yararlı bir besindir.
Domatesi; özellikle çocuklar çiğ olarak yemelidir. Bebeklere sıkılarak içirilen suyu çok yararlıdır; çünkü domates çocuklar için gerekli kalsiyum, fosfor, potasyum ve organik tuz içermektedir.
Yulaf; Vücuda ısı verdiği için yazdan çok kışın tüketilir. Tiroid bezinin çalışmasını sağlar ve hızlandırır. Toksin atıcıdır. İçerdiği vitamin ve mineraller özellikle çocuklara iyi gelir.

Etiketler: , , , , ,

Kızılcığın Şifa Kaynağı

Tüm zamanların, gelmiş geçmiş en iyi C vitamini deposu olan kızılcık, portakalın 2 katı, C vitamini içeriyor. Kızılcık hücreleri, tam bir kanser kalkanı olarak görev yapıyor. Yapılan araştırmalar, kızılcığın, çok yüksek oranda, antioksidan içerdiğini göstermekte. Bu da, hücreleri kansere karşı koruduğunun, en önemli göstergesi. 
Kızılcığın bazı çeşitlerinde, özellikle koyu renkli olanlarda, antioksidan içeriği daha fazla bulunmakta.  Kızılcığın ortalama C vitamini 100-120 miligram civarında. Bu portakalın ortalama iki katı olarak kabul ediliyor. C vitamini yönünden oldukça yüksek. Antioksidan özelliği de C vitamininden kaynaklanıyor. Bu mucize meyve ülkemizde bol miktarda yetişmekte.

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı