şifalı bitkiler

Bebeklerde Cilt Döküntüsü

Bebek cilt döküntüleri çok yaygın olarak görülen bir durumdur. Bazen ne yapacağımızı bilmek zordur. Bu durumlarda bebekler ağlayarak kendilerini ifade de etmezler. Bebek cildi döküntülerinden kurtulmak için bazı ipuçları şunlardır:<
1.Ciltteki döküntüler ve egzama bebek cildinde kaşıntıya sebep olabilir. Bu durumlarda siz veya başkası cilde dokunmamalıdır, cilt kızarık ve döküntülüdür. Bebek yanaklarının sıkılmasına izin vermeyin. Bu yüzü tahriş eder ve kaşıntıyı daha da artırır.
2. hipoalerjenik lavanta balsamı bebeğin yüzüne zarar vermeyen bir tedavi biçimidir. Toksin görevi görür yüzünü yatıştırır, döküntü, egzama ve kaşıntılara iyi gelir tahrişi durdurur.
3.Eğer fındık yediyseniz ve halen emzirme dönemindeyseniz, bu çok yanlıştır. Yediğiniz fındık bebekte bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Emziren anneler fındık yememelidir. Fındık yemeyi durdurun, döküntülerin nedeni olabilir.
4.Döküntüler gidene kadar bebek mamalarından kaçının. Bazen bebek mamaları egzama ve döküntülere neden olur ve süresini uzatabilir. Anne sütü bu durumda ön plandadır.
Bebeklerin yumuşacık ciltleri ve şirin gülümsemeleri herkes tarafından özenilir. Ama her zaman böyle olmaz onların da deri sorunları vardır. Döküntüler yüzün dışındaysa, pişik, pamukçuk, uyuz, kurdeşen gibi rahatsızlıklar olmuş olabilir, mutlaka doktora götürün

Etiketler: , , , ,

Bebeklerde Kabızlık

Anne sütü ile beslenen bebekler genellikle yumuşak kıvamda ve sık dışkı yaparlar. Normal bebekler ilk ayda sık olarak günde 8-10 kez dışkı yapabilirler. Kaka, sarı-yeşil renkte ve biraz sulu olabilir. Kıvamlı parçalar içeriyorsa ve miktarı fazla değilse normaldir. Ancak anne sütü alan bazı bebekler ise 2-3 günde bir dışkı yaparlar. Dışkının kıvamı sert değilse bu bir sorun oluşturmaz. Bebeklerin dışkılama sırasında zorlanmaları, yüzlerinin kızarması da normaldir.

Ancak, keçi kakası gibi sert ve tane tane dışkılama kabızlık işaretidir. Bu durum, bebeğin yeterli beslenmemesi ya da az sıvı alması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kabızlıkta dışkı yaparken zorlanma, makatta çatlaklara yol açabilir. Bu durumda dışkıda çizgi şeklinde kan görülür. Kabızlığın sağlık haberleri tedavisi için bebeğin sık aralarla beslenmesi gerekir. 4 aylıktan büyük, ek gıda almakta olan bebeklere “su” ve “posa bırakan sebze ve meyve pürelerini” bolca vermek gerekir. Makata yumuşatıcı veya ağrıyı azaltıcı kremlerin sürülmesi de yararlı olabilir. İnatçı kabızlık durumlarında sağlık haberleri zeytinyağı vb. ev ilaçlarını kullanmaya başlamadan önce sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Etiketler: , , , , ,

Bebeklerde Aşı takvimi

Bebeklerinizin aşı günlerini buradan takip edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Bebeklere Balık Yağı Nezaman Verilmeli

 

Kulaktan duyma bilgilerle bebeklerimize hiç bişey vermemeliyiz. Balık yagıda bunlardan bitanesi cogu ana kullanmak amaçlı can atar nedense;
Omega 3 yağ asitleri amaçlı birçok harika bir kaynak kalan balık yağının bebeklerde kullanımı hekim önerisi hariç tavsiye edilmez. Çünkü bebekler formül mamalar ve ana sütünden gereken omega 3 yağ asitlerini almaktadır. Yalnızca beslenme desteğine ihtiyaç duyulan durumlarda hekim öneris balık yağını kullanabilirsiniz.

Çocuklarda ve bebeklerde alınması gereken omega 3 yağ asidi miktarı konusunda bir kesinlik bulunmadığı amaçlı dışarıdan takviy verilecek dozaj konusunda da bir tavsiye bulunmamaktadır. Çocuğunuzun veya bebeğinizin bu yağ asitlerine ihtiyaç duyup duymadığı ve balık yağını kapsül olarak alıp almaması gerektiğine doktoru karar verebilir.

Etiketler: , ,

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeginizin cok rahatsız oldugu bi dönem olacaktır. Bakın neler görücez;
Annelerin ve elbette bebeklerin en zor dönemlerinden biridir diş çıkarma dönemi . Çoğu bebek bu süreçte oldukça zorlanır. Ancak, güçlük her çocukta benzer olmaz. Kimi bebek bu dönemi pratik geçirirken, kimisi ek olarak zor atlatır. İlk diş büyük ihtimalle 6-7. aylarda çıkar.

Dişetinde şişmelerin başlaması, dişlerin birden çıkacağı manasına gelmez. Bir Önce dişeti kızarır ve bebek dişlerini kaşımak isterse. Sizi ısırmaya başlar. Ağrısı vardır. Salya akıtmaya başlar. Cildini tahriş etmesini önlemek amaçlı salyayı sık sık hafifçe silin. Bu dönemde, bol salyaya bağımlı hafif öksürük de bulunabilir.

 

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı