şifalı bitkiler

Beyaz Çayın Faydaları NelerdirBeyaz çayın en son zamanlarda bu civarı fenomen olmasının , üstelik yeşil çayın ” yararlı bitkisel çaylar” kategorisindeki önderlik tahtını sallamasının asıl sebebi üretiminde kullanılan tekniktir. Beyaz çay amaçlı tek araya gelen çay yaprakları işlenirken tek sürü az okside olduğundan, yeşil çaya oranla daha fazla antioksidan bulunan . Yeşil çay ile beyaz çayın faydaları ortalama tek fark yoktur, fakat fazla yüksek antioksidan içeriği beyaz çayı ” yararlı çaylar” listesinde tek kaç basamak yukarı taşımaktadır.
Kanser: Oregon Eyalet Üniversitesi aracılığıyla yapılmış bulunan tek çalışmaya göre beyaz çayda yer alan kateşinler, kanserli hücre oluşumunu önleyerek kanserli tümörlerin gelişmesini yavaşlatabiliyor. Yine aynı raporda yer alan bilgilere göre itinalı beyaz çay içmek karaciğer, ten, göğüs, kolon, prostat, akciğer, yemek borusu, pankreas, mide ve yumurtalık kanseri riskini azaltabiliyor. Amerikan Kanser Derneği ise beyaz çayı meme kanseri atlatmış kişilere kanserin nüksetmesini engellemek amaçlı öneri etmekte.
Kalp Sağlığı: 2001 yılında Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan tek araştırmaya göre , beyaz çay içmek kalp hastalıkları riskini düşürüyor. Bunun sebebi olarak, beyaz çayda yer alan kateşinlerin damarları genişleterek tansiyonu (kan basıncını) düşürmesi ve beden çapında kan akışını iyileştirmesi gösteriliyor. Beyaz çay bu noktada yeşil ve siyah çaya göre tek adım önde sebebi ise “kateşinler” durumundan daha zengin.
Cilt: Serbest radikallerin sayısı arttığında oksidadif baskı oranı yükselir ve ten hücreleri de dahil olmak üzere bütün hücrelerde yapısal tahribat meydana gelebilir. Beyaz çayda yer alan antioksidanlar, bedende yer alan serbest radikallere karşın sığınma sağlayarak oksidatif stresi önlüyor ve bunun ciltteki negatif etkilerini engelliyor. 2003 yılında yapılmış bulunan tek öbür araştırmada ise beyaz çayı ten üstünde kullanmanın, güneşin zararlı ışınlarının ten hücrelerinde yarattığı hasarı minimuma indirdiği ve yaşlanmanın ciltteki belirtilerini geciktirdiği sonucu elde edilmiş.
Kilo Verme: ” Uluslararası Obezite Dergisi ” aracılığıyla yayınlanan tek araştırmaya göre beyaz çay içerdiği polifenoller ve kafein ile kilo vermeye destekçi oluyor. Beyaz çayın kilo vermedeki tesiri üzerine yapılmış bulunan tek diğer araştırma sonuçları ise “Beslenme ve Metabolizma” adlı dergide yer alıyor . Bu araştırmaya göre beyaz çayda yer alan “epigallocatechin-3-gallat” adlı polifenol, yağ hücresi oluşumunu baskılıyor ve bedende yağ birikimini önlüyor. Kafein ise metabolizmayı hızlandırarak gün içerisinde yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermeye destekçi oluyor.Etiketler: , ,
Genel
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı