şifalı bitkiler

Bebeklerde Boğmaca Riski NelerdirBebeklerde Boğmaca Riski NelerdirEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Genç Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesyonel . Dr. Yengi Kurugöl, öksürükle kendini gösteren, bulaşıcı bir solunum yolu rahatsızlığı kalan boğmaca hakkında ciddi sorun yaşandığını ilan etti .

Hekimlerin, öksürüğü uzamış genç ve erişkinlerde boğmaca olasılığını pekçok fazla düşünmediklerini anlatan Kurugöl, “Öksürüğü uzamış hastalanmış geldiğinde hekimin aklına sinüzit, verem, reflü, alerjik hastalıklar, tüberküloz gelir, üstelik ‘kanser mi’ diye tetkik yapılır ama kimsenin aklına boğmaca gelmez” dedi.

Bebekler amaçlı ciddi tehlike

Profesyonel. Dr. Kurugöl, iyileşemeyen hastanın hekim hekim dolaşmak zorunda kaldığını, gerek kalan yada lüzumsuz tetkikler yaptırdığını vurgulayarak, bunun dünya kalitesinin düşmesine neden olduğunu, en önemlisinin ise hasta olanların bebeklere rahatsızlığı bulaştırabildiklerine dikkati çekti.

Boğmacayı bulaştıran erişkinlere göre tedbir alınması ve bebeklerin korunması gerektiğine dair Kurugöl, bunun gibi devamı etti:
“Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde tetkik yaptık. Boğmaca tanısı koyduğumuz 176 bebeğin annesi, babası, kardeşleri yada evdeki öte yakınlarından misal aldık. Yüzde 90’ında boğmacanın ya anneden ya babadan yada evdeki öte bireyden geçtiğini gördük. İşin kötüsü evdeki erişkinler de boğmaca olduğunu bilmiyor. Sigaradan, alerjiden öksürdüklerini sanıyor. Trajikomik bir statü . Bu arızanın önüne geçebilmek amaçlı bebeğin etrafındaki erişkinlerin boğmaca aşısı yaptırmaları gerekir.”

Kurugöl, Sıhhatli Bakanlığının ilköğrenim öğrencilerinin aşılanma takvimini tekrar gözden geçirmesi gerektiğini savundu.Etiketler: , ,
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


/div>
göz enfeksiyonu kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp