şifalı bitkiler

B12 eksikliği hayatımızı zorlaştırıyorB12 eksikliği hayatımızı zorlaştırıyor

Uzman Diyetisyen Pınar Şart Enç , ” Soğuklar başladı ve siz pekçok üşüyorsanız , yorgunluktan yada halsizlikten yakınıyorsanız , duygusal olarak pekçok bunaldıysanız , konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsanız , baş dönmesi , dengesizlik kadar yanlışlar yaşıyorsanız ve üstelik bunalım tedavisi görecek kadar yaşamla bağlarınız koptuysa bu tür can sıkıcı problemlerin B 12 vitamin yoksunluğundan kaynaklanabileceğini bilmelisiniz ” dedi .

Pınar Şart Enç B 12 vitamin eksikliği ile ilgilenen yaptığı değerlendirmede , ” B12 vitamini vücut amaçlı pekçok gerek olan bir vitamindir . B12 vitamini DNA sentezinde pekçok önemli bir role sahiptir , öfke sisteminin de normal fonksiyonunu sürdürmesi amaçlı gereklidir . B vitaminleri depo edebilme niteliğine sahiptir . En çok karaciğerde depolanır . B12 vitamin eksikliğinde öfke hasarı , kansızlık , unutkanlık , bunalım ve yorgunluk kadar yanlışlar görülür . Bu hasarların düşük B12 seviyesi hızlı tanı edilip ve takviye alımına herhangi bir daimi hasar oluşmadan başlandığında engellenmesi mümkündür ” diye hasbihal etti .

” B12 vitamin eksikliği hafızanın zayıflamasına ne nedenle olabilir . El ve ayaklarda görülen uyuşmanın sebebi B12 eksikliği bulunabilir ” diyen Enç ayrıyeten sonra şunları kaydetti;

” Çocukların zeka düzeylerinde düşüklüğe ne nedenle olabildiği kadar B12 eksikliği bu sırada konuşma ve yürüme kadar davranışların ayrıyeten geç meydana çıkmasına ne nedenle bulunabilir . Pernisiyoz anemi bir anemi türüdür . ( Anemi , kanınızda normalden ayrıyeten az sayıda alyuvar olması demektir ) . Pernisiyoz anemide vücut yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmadığı amaçlı yeteri kadar miktarda sağlıklı alyuvar yapamaz . Vücudunuza oksijen taşıyacak olması gerektiği kadar alyuvar yoksa kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz . Kuvvetli ve uzunca devam eden pernisiyoz anemi kalbe , beyne ve bedendeki diğer organlara hasar verebilir .

Pernisiyoz anemi bu sırada öfke hasarı , nörolojik yanlışlar ( bunalım ) ve sindirim sistemi problemleri kadar diğer komplikasyonlara da yol açabilir . Ayrıyeten , pernisiyoz anemili kişilerde mide kanserine yakalanma riski artabilir . ”

RİSK ALTINDAKİ KİŞİLER

Uzman Diyetisyen Pınar Şart Enç ayrıyeten sonra şunları söyledi; ” Vejetaryen beslenenler , sürekli olarak YALNIŞ ( YALNıZ TİP ) rejim yapanlar , dengeli bir beslenme gezisi yapmayanlar , ihtiyarlar , emilim bozukluğu hastalıklarında , doğum kontrol hapı ve bir takım ilaçların kullanımında , pankreas yetersizliğinde , bağırsak parazitleri ve bakterilerin varlığında B12 yetersizliği görülebilir .

Besinlerin saklanması ve pişirilmesi sırasında da vitamin eksikliği görülebilir . Örneğin; ızgara ette çok yüksek ısı ve et suyunun damlaması ile; sütte pastörize ve kaynama işlemlerinde; balığın pişirildikten sonra suyunun dökülmesiyle B12 vitamininin etkinliği çok azalır… Asit , alkali ve ısıya karşı dayanıksızdır . Kaynatma süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi , B12 vitamininin kaybını artırır . Karaciğerin suda haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi , balık haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi , tekrar B12 vitamini kaybını artıran nedenler içerisindedir . Etler ızgara yapılırken , ısı ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30’u , nemli sıcaklıktaysa yüzde 10 – 20’sinin kaybolduğu bilinmektedir . UHT sütlerdeki zarar yüzde 7 – 10 kadar iken , yüzde 30 kadarı da kaynamayla kaybolmaktadır

NASIL BİR BESLENME PLANI OLUŞTURMALIYIZ?

B12 vitamininden zengin olan başlıca besinleri yani; et , süt , peynir , yumurta ve balığı hayatımıza sokmamız gerekmektedir . Yani hayvansal besinleri… Vejetaryenler içinse süt ürünleri ve yumurtaya ağırlık sunmak önerilebilir . Netice olarak unutkanlık , uyarı dağınıklığı , halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek ayrıyeten ciddi problemlerin engellenmesi amaçlı B12’den zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda bir kesinlikle B12 düzeyinin ölçülmesi faydalı olacaktır . 14 yaşından büyük olanlar amaçlı gün bünyesinde 2 . 4 mcg B12 alınmalıdır . Gebelik çağında 2 . 6 mcg ve emzirme çağında bu miktar 2 . 8 mcg olmalıdır . “Etiketler:
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


/div>
göz enfeksiyonu kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp