şifalı bitkiler

B12 eksikliği hayatımızı zorlaştırıyorB12 eksikliği hayatımızı zorlaştırıyor

Uzman Diyetisyen Pınar Şart Enç , ” Soğuklar başladı ve siz pekçok üşüyorsanız , yorgunluktan yada halsizlikten yakınıyorsanız , duygusal olarak pekçok bunaldıysanız , konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsanız , baş dönmesi , dengesizlik kadar yanlışlar yaşıyorsanız ve üstelik bunalım tedavisi görecek kadar yaşamla bağlarınız koptuysa bu tür can sıkıcı problemlerin B 12 vitamin yoksunluğundan kaynaklanabileceğini bilmelisiniz ” dedi .

Pınar Şart Enç B 12 vitamin eksikliği ile ilgilenen yaptığı değerlendirmede , ” B12 vitamini vücut amaçlı pekçok gerek olan bir vitamindir . B12 vitamini DNA sentezinde pekçok önemli bir role sahiptir , öfke sisteminin de normal fonksiyonunu sürdürmesi amaçlı gereklidir . B vitaminleri depo edebilme niteliğine sahiptir . En çok karaciğerde depolanır . B12 vitamin eksikliğinde öfke hasarı , kansızlık , unutkanlık , bunalım ve yorgunluk kadar yanlışlar görülür . Bu hasarların düşük B12 seviyesi hızlı tanı edilip ve takviye alımına herhangi bir daimi hasar oluşmadan başlandığında engellenmesi mümkündür ” diye hasbihal etti .

” B12 vitamin eksikliği hafızanın zayıflamasına ne nedenle olabilir . El ve ayaklarda görülen uyuşmanın sebebi B12 eksikliği bulunabilir ” diyen Enç ayrıyeten sonra şunları kaydetti;

” Çocukların zeka düzeylerinde düşüklüğe ne nedenle olabildiği kadar B12 eksikliği bu sırada konuşma ve yürüme kadar davranışların ayrıyeten geç meydana çıkmasına ne nedenle bulunabilir . Pernisiyoz anemi bir anemi türüdür . ( Anemi , kanınızda normalden ayrıyeten az sayıda alyuvar olması demektir ) . Pernisiyoz anemide vücut yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmadığı amaçlı yeteri kadar miktarda sağlıklı alyuvar yapamaz . Vücudunuza oksijen taşıyacak olması gerektiği kadar alyuvar yoksa kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz . Kuvvetli ve uzunca devam eden pernisiyoz anemi kalbe , beyne ve bedendeki diğer organlara hasar verebilir .

Pernisiyoz anemi bu sırada öfke hasarı , nörolojik yanlışlar ( bunalım ) ve sindirim sistemi problemleri kadar diğer komplikasyonlara da yol açabilir . Ayrıyeten , pernisiyoz anemili kişilerde mide kanserine yakalanma riski artabilir . ”

RİSK ALTINDAKİ KİŞİLER

Uzman Diyetisyen Pınar Şart Enç ayrıyeten sonra şunları söyledi; ” Vejetaryen beslenenler , sürekli olarak YALNIŞ ( YALNıZ TİP ) rejim yapanlar , dengeli bir beslenme gezisi yapmayanlar , ihtiyarlar , emilim bozukluğu hastalıklarında , doğum kontrol hapı ve bir takım ilaçların kullanımında , pankreas yetersizliğinde , bağırsak parazitleri ve bakterilerin varlığında B12 yetersizliği görülebilir .

Besinlerin saklanması ve pişirilmesi sırasında da vitamin eksikliği görülebilir . Örneğin; ızgara ette çok yüksek ısı ve et suyunun damlaması ile; sütte pastörize ve kaynama işlemlerinde; balığın pişirildikten sonra suyunun dökülmesiyle B12 vitamininin etkinliği çok azalır… Asit , alkali ve ısıya karşı dayanıksızdır . Kaynatma süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi , B12 vitamininin kaybını artırır . Karaciğerin suda haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi , balık haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi , tekrar B12 vitamini kaybını artıran nedenler içerisindedir . Etler ızgara yapılırken , ısı ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30’u , nemli sıcaklıktaysa yüzde 10 – 20’sinin kaybolduğu bilinmektedir . UHT sütlerdeki zarar yüzde 7 – 10 kadar iken , yüzde 30 kadarı da kaynamayla kaybolmaktadır

NASIL BİR BESLENME PLANI OLUŞTURMALIYIZ?

B12 vitamininden zengin olan başlıca besinleri yani; et , süt , peynir , yumurta ve balığı hayatımıza sokmamız gerekmektedir . Yani hayvansal besinleri… Vejetaryenler içinse süt ürünleri ve yumurtaya ağırlık sunmak önerilebilir . Netice olarak unutkanlık , uyarı dağınıklığı , halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek ayrıyeten ciddi problemlerin engellenmesi amaçlı B12’den zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda bir kesinlikle B12 düzeyinin ölçülmesi faydalı olacaktır . 14 yaşından büyük olanlar amaçlı gün bünyesinde 2 . 4 mcg B12 alınmalıdır . Gebelik çağında 2 . 6 mcg ve emzirme çağında bu miktar 2 . 8 mcg olmalıdır . “Etiketler:
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı