şifalı bitkiler

Ayak ŞişmesiAyak Şişmesi

Özellikle yaz aylarında herkesin başına gelebilen ayak şişmesi uzunca devam eden bir huzursuzluk haline dönüştüyse doktora görünmekte fayda vardır . Fakat ayak şişmesi çoğunlukla uzunca zaman ayakta olan ve işleri sebebiyle pek yürümek zorunda durumda olan kişilerde pek görülen yakıntılar içerisindedir . Size bu yazımızda ayak şişmesinin sebepleri ve ayak şişmesi ne türlü geçer ile ilgili veriler vereceğiz .

Ayak Şişmesinin Sebepleri Neler?
Tuz ve tuzlu yiyecekleri pek miktarda tüketmek ,
Uzun zaman ayakta durmak ve pek yürümek ,
Hipertansiyon ve eklemlerde yaşanan iltihaplanmalar ,
Kalp rahatsızlıklar ve damar tıkanıklığı benzeri nedenler ,
Protein durumundan yoksun diyetlerin uygulanması ,
Hamilelikten meydana gelen ayak şişmeleri ,
İnce ve burkulma benzeri negatif etkenler sebebiyle ayak şişmesi meydana gelmektedir .
Ayak Şişmesi Ne Türlü Tedavi Etme Edilebilir?
Ayak şişmesi amaçlı uygulanabilecek pekçok faydalı metot vardır . Şunlar kişiden kişiye yönelik değişebilmekte durumda olan pratik yöntemlerdir . Bu yollar yardımı ile ayak şişmesini tedbire ve geçmesini sağlama fırsatı inceleyebilirsiniz .

1 . Yol
Ayaklarınızı bir kova ılık suyun içerisinde 30 dk civarı bekletin . Bir kabın içerisinde bir fincan vazelini ve 6 – 8 tane aspirini krem kıvamına gelinceye civarı karıştırın . Kovadan çıkardığınız ayaklarınıza bu karışımı masaj inşa ederek uygulayın . Daha ardından ayaklarınızı bir bez ya da naylon ile sararak üst kısmına basmadan bir süre o biçimde bekletin . Bu işlemi haftada en az 3 defa inşa etmeye itina gösterin .

2 . Yol
Bir tencereye su doldurun ve bir avuç civarı pelini suya katıp kaynatın . Kaynayan su ılıyınca ayaklarınızı tahmini 30 dk civarı bu suda bekletin . Bu işlemi de haftada ansızın çok defa uygulayarak ayak şişmesini engelleyebilirsiniz .

Ayak Şişmesi Hanede Ne Türlü Geçer?
Yukarıda saydığımız nedenlere ilişkili olarak ayak şişmesi yaşıyorsanız ve ayak şişmesi ne türlü geçer diyorsanız son olarak size vereceğimiz önerilere uyarı etmeniz gerekiyor .

Uzun zaman ayakta kalmamaya itina gösterin . Eğer ayakta çalışmak zorundaysanız arada bir ayaklarınızı dinlendirmeye ya da ayakkabı seçiminizde uyarı etmeye çalışın .
Gün boyu ayakta kaldınız ya da uzunca bir yürüyüş yaptıysanız akşam haneye geldiğinizde ayaklarınızın altına bir yastık koyarak hafif bir yükseklik sağlayıp dinlenmeye çalışın .
Oturuş şeklinizi ayaklar salık bir biçimde ayarlamamaya uyarı edin . Elinizden geldiğince ayaklarınız yere paralel bir biçimde oturmaya ve olası olduğunda ayaklarınıza pek ağırlık vermemeye çalışın .
Ayaklarınızdaki ağrılar amaçlı bol bol egzersiz hareketleri ve spor inşa etmeye çalışın .
Bizim halkımızda şu şekilde bir deyim vardır . Tuzsuz yiyecek mi yenir? Evet tuzsuz yiyecek yenmeyebilir fakat yemeklerinizde kullanmakta olduğunuz tuz miktarına kesinlikle uyarı edin . Fazla miktarda kullanılan tuz hem ayaklarda hem de bedende şişliklerin oluşmasına kapı aralamaktadır .
Fazla kilolarınızdan en kısa müddette kurtulmaya çalışın . Nedeni Ise ayak şişmesi ek olarak şişman insanlarda görülmektedir . Bunun nedeni ise vücudun tüm yükünü ayakların üstlenmesi ve ağırlığın ayaklarda toplanmasıdır .
Aşırı ateş gibi havalarda dışarı çıkmamaya itina gösterin . Nedeni Ise yürüdüğünüzde ayaklarınız nemlenecek bu da ayaklarınızda hem mantar oluşumuna hem de ağrıya ve şişmeye neden olacaktırEtiketler: , ,
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı