şifalı bitkiler

Ayak Mantarı
Ayaklarda görülen en büyük meselelerde biride ayak mantarıdır.Kokusu olsun tatlı talı kaşıntısı olsun bu hale sahip alana gelen fertlerin çektikleri problemlerdendir…

Ayak mantarları dermofit adlı canlıların ayaklarda yolaçtığı enfeksiyondur. Ölü deri hücresinin üst kısmına yerleşen bu mantarlar çoğu zaman ayak parmakları arasına yerleşir. Epeyce bulaşıcı bir deri sorunu olarak karşımıza çıkar.
Ayak mantarlarının en sık sık görülen belirtisi parmak aralarındaki kaşıntıdır. Nemli olan ayak yüzeylerinde beyaz lezyonlar oluşur. Yanma hissi , kabarcıklar ve iltihaplanma kaşıntıyı takip eder ve kızarıklıkla beraber keskin koku hale eşlik edebilir.
Mantar gelişimi amaçlı nem en mühim etkendir. Ayakların nemli olduğu tüm yüzeylerde bulaşabilir.Ö rneğin duş, banyo, yüzme havuzu benzeri yerlerde sık sık bulunup bulaşabilir. Çorap ve ayakkabı paylaşımı ya da evcil hayvanlarla temas yoluyla bulaşabilir.

Mantar sorunu olanlar dik maya içeriği alana gelen mahsulleri yememeli, içki, şeker ve gazlı içecekleri azaltarak, sıhhatli hububat içerir bir rejim izlemelidir. Kıtır sebze ve meyveler tüketilmeli, kızarmış ve yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
Mantar oluşumunu engellemek ve rehabilitasyonu kısaltmak amaçlı ayaklar her an kuru tutulmalıdır. havlu mahaline saç kurutma makinesi kullanmak ve parmak araları amaçlı terlemeyi önleyici losyonlar kullanmak faydalı olmaktadır. Çoraplar pamuklu olmalı, ayakkabılar pamuk ya da nemi emecek kağıt bazlı bir madde ile temizlenmelidir. Ayakkabı seçiminde natürel maddeler tercih edilmeli, ayak temizliğinde natürel sabun faydalanılarak parfümlü ve boyalı temizleyici ve sabunlardan kaçınılmalıdır. Ayakkabılar iyi olmamalı ve olabildiğince açık – gökyüzü alan ayakkabılar kullanılmalıdır. Halka açık yerlerde çıplak ayakla gezilmemelidir.
Ayak mantarını gidermek amaçlı tavsiye edilen çözümler:
Yüzeyi mantar alana gelen alanları sarımsak ile ovarak 5 dk beklemek ve ayakları yıkayarak iyice kurulamak gerekir. İşlem günlük tekrarlanmalıdır.
Dörtte bir oranında elma sirkesi eklenmiş ılık suda ayakları bekleterek yıkayın ve kurulayın.
Mantarlı alanlara çay yağı sürülmelidir.
3 dal kıtır fesleğen su ile blenderdan geçirilir. Ateş Gibi suya eklenerek ayakları 30 dk içerisinde bekletilir.
1 litre kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı tarçın eklenerek ayaklar banyo yapılır.
Kabartma tozunun içerisine su damlatılarak bir hamur yapılır ve mantarlı bölgelere sıvanarak 15 dk bekletilerek ayaklar yıkanır.
Ayak aralarına mısır nişastası serpmek kaşıntıyı ve nemi alır.
Her erken sarımsak yutulur.
Kabarma ve kaşıntıyı geçirmek amaçlı lavanta yağı kullanılır.

Ayakları ılık çay banyosuna sokun. Çayda mantar öldürücü tannik asit yer almaktadır ve bununla beraber kaşıntıyı engeller.

Sıcak suyun içerisine 2 damla kekik, 2-3 damla çay ağacı yağı, 2-3 damla sardunya yağı eklenerek ayaklar bu suda bekletilir.Etiketler: , ,
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı