şifalı bitkiler

Aşırı Kıllanmanın NedenleriAşırı Kıllanmanın Nedenleri
Bayanlarda bazen fazla tüylenme meydana gelmekte ve bu konuyla alakalı hayret verici neticeler meydana atılmaktadır . Kesinlikle durumda olan şu ki bu civarı çok olması hormonal bir bozukluktan olmaktadır . Yüzde veya vücudun tespit edecek kısımlarında yaşanan bu kıllanmaların rehabilitasyonu var mıdır derseniz elbetteki var dostlar . Bayanlarda hafif tüylenme çoğunlukla genetik veya yöresel meydana gelmesine karşın erkek tipi tüylenme çoğunlukla hormonal bir sorun sebebiyle görülmektedir .

Aşırı kıllanması durumda olan bir birlik bayanlarda bazen erkeklik hormonunda yükseliş olmamasına nazaran kıl diplerinde erkeklik hormonuna karşın fazla hassaslık meydana gelmesine ilişkili olarak da kıllanmada yükseliş ve kıllarda uzama görülebilir . Bu kıllar katı ve koyu renktedir . Böylece kişilerde kıllanma ergenlikle başlar , 30’lu yaşlara civarı artar , daha daha sonra o seviyede kalır .
Tüylenme Şikayeti İle Durumda Olan Kadınlara Sorulması Gerek Olan Durumda Olan Sualler ?

Adet düzensizliği , tane görememe , kısırlık şikayetini?

Kıllanma yapabilecek rastgele bir ilaç kullandı mı?

Sistematik bir rahatsızlığı var mı? Şeker rahatsızlığı , tansiyon gibi?

Baş ağrısı , görmede bulanıklık , çift görme ( hipofiz adenomları açısından araştırılır )

Göğüslerinden süt gelmesi , el ve ayaklarda büyüme benzeri anormallikler var mı?

Tüylenme şikayeti ile gelen bir hastanın öncellikle bu tüylenme artışının normal bir tüylenme mi , yoksa anormal bir tüylenme mi meydana geldiği doktor açısından saptanmalıdır . Yakıntı edilen tüylerin bedende dağılım yeri , imajı ve ölçüsü çok mühimdir .

Kadınların vücudunun çeşitli bölgelerinde görülen kılların miktarına ve sıklığına paralel olarak sayılama yapılmıştır . Bu kıllanma bölgelerindeki sayıların toplamı 4 belediye 8 aralarında ise normal bir kıllanma olarak onay edilir . 8 belediye 16 aralarında sayı hafif kıllanma ve 16’nın üzerindeki ölçüt ise fazla kıllanma olarak onay edilir .

Kadınlarda Kıllanma Artışı Sadece Estetik Bir Sorun Mudur Yoksa Yabancı Sebeplere Ilişkili Olabilmektedir Mi ?

Özellikle pek miktardaki kıllanma bayanlarda sadece estetik bir sorun değildir . Çok farklı hastalıklar bayanlarda fazla kıllanmaya ne sebeple olmaktadır .

Yumurtalık ve böbreklerden erkeklik hormonlarının fazla salınması .

Çok görülen ve çok önem verilen yumurtalıklarda görülen , ansızın pek yumurtalık kistiyle beraber durumda olan polikistik yumurtalık ( over ) sendromu ( erkek benzeri kıllanma , aybaşı düzensizlikleri , ciltde çoğalmış yağlanma . Yüzde ve sırtta sivilceler , kısırlık , hipertansiyon , Tip 2 diyabet , lipid bozuklukları , kalp hastalıkları görülür . Bu hanımlar çoğunlukla şişmandırlar . Çoğunlukla erkeklik hormonları artmıştır . Böbrek üstü bezinde bir birlik enzimlerin doğuştan eksikliği

Prolaktin ( süt hormonu ) hormonunun fazlalığından

Büyüme hormonunun bir birlik hastalıklarda artmasına ilişkili olarak görülen Akromegali ( boy , eller ve ayaklar , parmaklar normal insanlarda daha uzundur , alın auta gerçek atıktır .

Şişmanlık; özellikle karın yağlarının artmasına ilişkili meydana gelen şişmanlık ( bel etrafı bayanlarda 94 cm’nin üzerindedir .

Bazı olaylarda nedeni meçhul vaziyetlerde da fazla kıllanma görülebilir .

Ailesel ve yer aldığı yöreye bağlı

Bazı ilaçları kullananlarda .

Kıllanmanın Rehabilitasyonu Ne Türlü Olmalıdır ?

İnce ve katı olmayan kıllar epilasyon ile alınabilir .

Bu kozmetik rehabilitasyonun yakınında ilaç rehabilitasyonu de uygulanmalıdır . Kıllanma çoğunlukla ilaç tedavisiyle beraber 6 belediye 18 ay müddetince azalır ve bir zaman daha sonra duraklama görülür .

Polikistik yumurtalık sendromu ile beraber durumda olan tane bozukluğu ve fazla kıllanmalarda özellikle genç talep etmeyen evli bayanlarda ve evlenmemişlerde oral edinilen hamilelik önleyici hormonlardır .

Özellikle kilolu durumda olan fazla tüylenmesi durumda olan bayanlarda kilo veriminin dahi yalnız başına kıllanmada önemli azalmalar yaptığı çalışmalarla gösterilmiştir .Etiketler: , ,
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı