şifalı bitkiler

Apandisit Olabilir miyim?karin-agrisi
 

Apandis insan vücudunda kör bağırsak üzerinde bulunan, içinde bir şey bulunmayan, kanala benzeyen dar bir organdır. Görevi tam olarak bilinmemesine rağmen her yaştan ve her cinsiyetten insana tarifsiz açılar çektiren ciddi bir sağlık sorunudur. İçinde pek çok mikroorganizmalar yaşadığı bilinmektedir. Bu mikroorganizmalar aynı zamanda bağırsak bölgesinde de yaşayan mikroplar olarak ta tarif edilmektedir. Apandis çok azda olsa safra taşı, dışkı, tümör veya bağırsak kurlarının tıkanması sonucu ortaya çıkan, kendisini son birkaç gün içinde belli eden sinsi bir rahatsızlıktır. Apandisit belirtileri arasında en göze çarpan ve herkesin ilk şüphelendiği durum şiddetli karın ağrısı ile başlayan şikâyetler ve zaman içinde bu ağrının yer değiştirerek göbek çevresinde etkili olduğu bilinmektedir.

Ağrıyı ilk başta bilmek ve tahmin etmek zor olsa da ağrının tam bir tarifsiz konusu değildir. Yavaş yavaş karın alt bölgesine doğru geçe ağrılar sarsılmak, hareket etmek, gülmek ve öksürmek gibi durumlarda şiddetlenerek çekilmez bir hal alır. Apandisit belirtileri kişiden kişiye değişse de en belirgin yanı şiddetli karın ağrısı yaşanmasıdır. İki tip apandisit çeşidi vardır. Bunlardan biri akut apandisittir ve son derece ciddiye alınması gereken bir türdür. Diğeri ise kronik apandisit çeşididir ki bu genel olarak ağrıları hafif seyreden, ameliyat gerektirmeyen, bulantı, ateş ve kusma belirtilerinin olmadığı türdür. Apandisin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan ve ameliyat ile o bölgenin alınması ile tedavi edilen bir çeşit hastalık türüdür.Etiketler:
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı